YouTube videá bez reklám prináša Invidious.

Projekt Invidious je open source alternatívny front-end YouTube zameraný na súkromie. Prezerajte si videá YouTube bez reklám a bez obáv z toho,že Google vás sleduje pomocou súborov cookie a JavaScriptu.

Videá môžete prezerať na webových stránkach,v aplikáciach pre stolné počítače, či mobilné zariadenia alebo priamo v KODI pomocou doplnku Invidious.

Tento perfektný KODI doplnok prehráva YouTube videá hneď po nainštalovaní a bez toho,aby ste museli niečo nastavovať,registrovať sa alebo zložito konfigurovať YouTube rozhranie API. Na konci článku je návod na inštaláciu.


YouTube bez reklám -Invidious.

YouTube je najväčšia centralizovaná platforma na zdieľanie video-súborov na internete,ktorú od roku 2006 vlastní spoločnosť Google. Väčšina video obsahu na zhliadnutia je úplne zadarmo, ale existujú aj spoplatnené služby. Najväčšie zisky má spoločnosť s predaja reklamy a tak napríklad v roku 2019 sa tržby z reklamy YouTube vyšplhali na neuveriteľných 15 miliárd dolárov – zdroj Wikipédia.

Invidious je YouTube bez reklám a bez sledovania vašich online aktivít spoločnosťou Google.

Je to video-platforma zameraná na súkromie, ktorá nesleduje vaše aktivity a zabraňuje tomu,aby sa k službe YouTube a spoločnosti Google dostali akékoľvek informácie o používateľovi.

Invidious je alternatívnym front-endom k YouTube, ktorý nepoužíva oficiálne rozhranie YouTube API, ale namiesto toho analyzuje zdrojový kód webstránky YouTube. Pomocou takejto analýzy webu získava informácie a iné dáta,potrebné na bezpečné prehranie videa.

Kód projektu je napísaný v programovacom jazyku Crystal, používa PostgreSQL DBMS a je distribuovaný pod licenciou AGPLv3 +.


Invidious webové aplikácie.

Zaujímavosťou je fakt,že Invidious videá (YouTube) je možné pomocou skriptu vložiť na iné webové lokality a pre vývojárov je poskytnuté vlastné rozhranie API. Vďaka tomu vznikli rôzne aplikácie.

Existuje webová aplikácia CloudTube a ďalšie webstránky,takzvané verejné inštalácie.

Invidious yewtu.be

Najpopulárnejšia Webstránka je yewtu.be. Ďalšie webstránky sú v tomto zozname. Pre ešte väčšiu bezpečnosť a súkromie časť týchto inštalácií využíva anonymnú sieť Tor.

ℹ️ Ak chcete prezerať webstránky s koncovkou” .onion “cez anonymnú sieť Tor,nainštalujte si do svojho zariadenia prehliadač Tor alebo Brave.


Invidious desktopové a mobilné aplikácie.

Invidious rozhranie API využíva FreeTube aplikácia pre stolné počítače Windows,Mac a Linux.

FreeTube

Ak náhodou mate inteligentný televízor alebo Android Box ktorý nepodporuje Google Play (napr: niektoré zariadenia z Činy) YouTube videa môžete prehrávať v aplikácií SmartTube Next.

Pre Android mobilné zariadenia si môžete stiahnuť z Google Play aplikáciu Invidious Interface. Ak chcete v mobilnom telefóne iba počúvať hudbu YouTube z alternatívneho zdroja F-Droid sťahujte aplikáciu New Pipe alebo Music Piped.

Yattee je alternatívne YouTube rozhranie pre iPhone,iPad,Mac a Apple TV. Pre Smart hodinky od Apple existuje YouTube výkonný klient Watch Tube. Samozrejme že to nieje všetko,pretože existujú aj ďalšie skvelé aplikácie a doplnky.


Invidious Addon pre sledovanie YouTube v KODI.

Ak používate obľúbený multimediálny softvér KODI určite poznáte doplnok YouTube. Tento Addon pred niekoľkými rokmi fungoval za pomoci verejného kľúča rozhrania API.

Všetko sa ale zmenilo a teraz je na prehrávanie YouTube videí potrebné nakonfigurovať osobný kľuč rozhrania API. Táto procedúra je pre menej technicky zdatných užívateľov dosť náročná. Našťastie je tu doplnok Invidious.

Invidious - YouTube

Invidious odstraňuje všetky vyššie uvedené prekážky a perfektne funguje hneď po inštalácií. Nie je potrebné sa nikam registrovať a dokonca nepotrebujete ani účet Google na to, aby ste mohli sledovať videá YouTube v aplikácií KODI.


Ako nainštalovať Invidious doplnok do KODI.

ℹ️ Doplnok Invidious som testoval v KODI 19.4 na počítači s operačným systémom Linux Mint .

⚠️ UPOZORNENIE: Inštalovanie doplnkov a iných aplikácií vykonávate na vlastnú zodpovednosť! Autor tohto príspevku nemá žiadnu spojitosť s KODI ani vývojármi doplnkov a aplikácií a preto nemôže overiť ich bezpečnosť. Vo všeobecnosti sa odporúča používať dôveryhodnú VPN na zamaskovanie IP adresy,šifrovanie údajov a ?odomknutie blokovaných streamov,webstránok a aplikácií. Pre KODI je najlepšia voľba Nord VPN alebo cenovo veľmi výhodná Pure VPN. Vyberte si jednu z ních – surfujte,streamujte a robte iné veci anonymne.

Inštalácia doplnku Invidious je trošku odlišná pretože okrem samotného repozitára je potrebné nainštalovať skript pre fungovanie doplnku.

Na začiatok si stiahnite dva inštalačné zip súbory z webstránky projektu github.com a uložte ich do svojho zariadenia. Prvý súbor obsahuje repozitár Lekma, v ktorom je doplnok Invidious. V druhom súbore je skript IAPC,ktorý je nevyhnutný na prehrávanie videí z YouTube.

Repozitár LEKMA na stiahnutie – https://github.com/lekma/repository.lekma/

IAPC skript na stiahnutie – https://github.com/lekma/script.module.iapc

Po kliknutí na vyššie uvedené odkazy,budete presmerovaný na webové stránky GITHUB. Na týchto stránkach kliknite na zelené tlačidlo “Code” a v okne ktoré sa otvorí kliknite na “Download ZIP“. ( Inštalačné súbory ZIP nerozbaľujte!)

Po stiahnutí obidvoch súborov spuste KODI a v ľavom hornom rohu kliknite na ozubené koliesko – Setting. Následne kliknite na doplnky-inštalovať doplnky zo zip archívu.

Ak ešte nemáte v nastaveniach povolené inštalovať doplnky z neznámych zdrojov systém vás na to upozorní. Kliknite na tlačítko nastavenia a povoľte túto možnosť, aby ste mohli pokračovať v inštalácií. Ďalej vás systém upozorní na skutočnosť,že doplnky inštalované zo zip archívu musíte aktualizovať manuálne,pretože nebudú automaticky aktualizované.

Vyberte domovský priečinok a vyhľadajte priečinok do ktorého ste uložili stiahnuté súbory. Nainštalujte repozitár Lekma,potom sa vráťte späť a nainštalujte IAPC skript.

Kliknite na inštalovať z repozitára,vyberte Lekma repozitár a nainštalujte doplnok Invidious.

Toto je iba zjednodušený opis inštalácie,preto si pozrite kompletný video-návod na inštaláciu.

Pozrite aj ďalšie inštruktážne videa a iný necenzurovaný obsah na decentralizovanej sieti LBRY založenej na blockchaine pomocou webovej aplikácie – ODYSEE.


Záver.

Ak uprednostňujete doplnok KODI,určite ste si všimli, že v repozitári Lekma je okrem doplnku Invidious aj ďalší skvelý doplnok DLIVE. Doplnok využíva decentralizovanú službu na streamovanie videa naživo, ktorá je postavená na blockchaine. O tom si niečo prečítate opäť nabudúce.

4.7/5 - (52 hlasov)