Pripojte sa k VPN a užívajte si online slobodu.


VPN je skratka anglického slovného spojenia Virtual Private Network a v preklade znamená vitálna privátna sieť. Je to sieť počítačov pripojených na rôznych miestach internetu tvoriacich jednotnú privátnu sieť.

Pravdepodobne najstaršou a najznámejšou virtuálnou sieťou ktorá funguje dodnes,je sieť Tor,ktorá slúži na anonymné prehliadanie webu.

V poslednej dobe vzniky nové komerčné siete typu VPN,ktoré sú tvorené veľmi výkonnými a rýchlymi servermi. Slúžia nie len na anonymné prehliadanie webu ale hlavne na anonymne sťahovanie veľkého množstva dát cez torrent,prípadne anonymný stream video-obsahu.

V článku sa dočítate o tom, čo je to VPN,ako skryť svoju online identitu a ako sa pripojiť na bezpečný  internet. Užívajte si online slobodu, na ktorú máte legitímné právo.


Je internet slobodný?

Možno aj vy ste si už v minulosti položili otázku,či je vôbec internet tak ako ho poznáme v súčastnosti úplne slobodný?

Na túto otázku môžem pokojne odpovedať, že určite slobodný nie je. Prečo?

Ak sa nepripájate na internet cez zabezpečený tunel VPN nie ste na internete slobodný a navyše ste ohrozený možnou krádežou identity.

Na internete ste neustále sledovaný,kontrolovaný a obmedzovaný.

 • Sledovanie zo strany korporácii,vlády, ISP a hackerov.
 • Obmedzovanie geoblokaciou – zablokovaný vstup na niektoré stránky alebo obsah účastníkom z iných častí sveta.
 • Umelé obmedzovanie rýchlosti pripojenia do internetu zo strany niektorých poskytovateľov pripojenia.

Aktiváciou služby VPN skryjete svoju online identitu,zabránite úniku dôležitých údajov šifrovaním,vyhnete sa sledovaniu,prekonáte geoblokáciu a pripojíte sa na rýchlejší slobodný internet bez obmedzení.

VPN - Ochrana súkromia

VPN je vo väčšine sveta úplne legálna,zakázaná je napríklad v Číne a v Rusku.


Sledujú vás na internete?    

Možno neviete a možno ani netušíte, ale stopercentne vás sledujú. Sledujú vás a aj naďalej budú, ak im v tom nezabránite. Zabrániť im môžete používaním siete VPN,o ktorej sa všetko postupne dozviete,preto pozorne čítajte ďalej.

Neviete kto vás sleduje? A prečo by to vlastne robil? No poďme pekne po poriadku.

 • Sledujú vás vyhľadávače?

Určite vás sleduje vyhľadávač GOOGLE,sleduje vás na každom kroku a vie o vás úplne všetko. Vie o všetkých vašich aktivitách na internete.

Google

Presne vie skadiaľ a kedy sa na internet pripájate,aké zariadenie používate,aké stránky vyhľadávate,čo čítate,aké fotografie a obrázky prezeráte,akú muziku počúvate,aké videá a filmy, či seriály pozeráte alebo sťahujete.

Okrem toho ma o vás nazbierané informácie, o ktorých možno ani samy netušíte. Vie čo najradšej robíte,pozná vaše záľuby a koníčky,vie ako sa obliekate,aké topánky nosíte,pozná vaše najobľúbenejšie farby a má veľa ďalších informácií.

Načo tieto informácie GOOGLE potrebuje? No hlavne kvôli reklame. Presne preto, aby vám mohol neskôr pekne takpovediac pod nos naservírovať relevantnú reklamu. Takú reklamu,ktorá vás ihneď zaujme a vy bez menšieho zaváhania kúpite ponúknutý produkt alebo službu.

Nebude vám predsa núkať hnedé topánky,keď vy radi nosíte elegantné čierne. Neponúkne vám mobil s Androidom,keď vie, že ste vášnivo fandíte značke Apple, a preto vám zobrazí banner s iPhone X.

Podobne ako Google vás sledujú aj iné internetové vyhľadávače a online služby.

Ako sa ubrániť? Buď do prehliadača nainštalujete Adblock alebo sa pripojíte k internetu cez sieť VPN,ktorá vás bezpečne zbaví otravných reklám.

 • Sledujú vás sociálne siete?

Kvôli reklame vás sleduje napríklad aj FACEBOOK,ktorý vám vidí takpovediac až do hrnca.  Len nedávno v  statuse ste sa pochválili,čo ste práve uvarili a pridali ste aj fotografiu.

Facebook sleduje, čo sa vám páči,čo zdieľate. Pozná vaše meno,vie skadiaľ ste a vie aj koľko máte rokov,čo študujete alebo kde pracujete, ak ste mu to dobrovoľne oznámili pri registrácií alebo neskôr.

Podobne vás sleduje aj Twitter,google+,Pinterest a ostatné sociálne siete.

 • Sledujú vás webstránky?

Sledujú vás aj všetky webstránky, ktoré navštívite na internete. Zisťujú hlavne vašu polohu a zariadenie z akého ste sa na internet pripojili, Ďalej ich zaujíma z akej stránky ste sa pre-klikli,ako dlho ste na stránke zotrvali,čo vás najviac zaujalo,kde a na čo ste klikali a či ste si zo stránky niečo stiahli alebo kúpili.

Musím sa priznať,ale sledujem vás aj ja. Sledujem,aby som vedel aké články vás najviac zaujímajú. Nebudem predsa písať obsah, ktorý nikoho nezaujíma.

 • Sledujú vás internetové obchody?

Niektoré stránky  alebo eshopy využívajú takzvanú remarketingovú kampaň. Keď na takejto stránke si  prezeráte  nejaký produkt, ktorý vás zaujal, ale nakoniec ho nekúpite reklama na tento produkt vás bude prenasledovať po celom internete.  Otravný banner s produktom sa bude zobrazovať aj na iných stránkach,na Facebooku a hocikde inde až do chvíle,kým produkt nekúpite alebo kampaň skončí.

 • Sledujú vás hackery,spiware a iný škodlivý kód?

Aj keď používate kvalitný antivírový softvér,ľahko sa totižto môže stať,že vás bude sledovať hacker alebo škodlivý softvér.

Hacker

Ďalej existujú rôzne podvodné webové stránky,ktoré sa snažia od vás vylákať osobné informácie, alebo platobné dáta či hesla k vášmu bankovému účtu. Ak tieto údaje ziskajú,ľahko si môžete domyslieť čo sa potom stane.

 • Sledujú vás na ulici?

Aj na ulici,na námestí,v kaviarni či vo vlaku vás môže hocikto sledovať. V horšom prípade vám odcudzi z vášho zariadenia citlivé údaje a hesla ak sa pripojíte na verejnú nezabezpečenú FREE Wi-Fi sieť bez aktivácie služby VPN.

 • Sledujú vás štátne inštitúcie,úrady,polícia alebo FBI?

Samozrejme, že na internete vás môže sledovať hocikto. FBI sleduje z obavy pred celosvetovým terorizmom. Inštitúcie chrániace autorské práva sledujú ilegálne kopírovanie a streamovanie autorských diel podliehajúcich licencií.  Polícia vás môže sledovať,keď ma podozrenie,že konáte nejakú ilegálnu činnosť.

VPN - Polícia
 • Sleduje vás váš operátor

Áno,aj váš poskytovateľ pripojenia do internetu vedie denníky a sleduje vašu online aktivitu. Na požiadanie súdu je povinný tieto informácie poskytnúť na ďalšie šetrenie polícií, či iným orgánom a to aj bez vášho vedomia.

Máte neobmedzený prístup na internet?

Ak vám váš operátor povie,že máte neobmedzený prístup na internet,nie je to úplná pravda. Stačí navštíviť niektoré cudzokrajné weby a vyskočí na vás hláška,že tento obsah nie je vo vašej krajine podporovaný.

Ide o geoblokaciu,akúsi internetovú cenzúru. Internetovú cenzúru zaviedol aj známy filmový portál Netflix. Aj keď si za službu poctivo platíte,dostanete sa iba k zhruba 70% obsahu a tak neuvidíte najnovšie Hollywoodske trháky,ku ktorým majú prístup iba občania zo spojených štátov.

S podobnou blokáciou sa stretnete aj na YouTube a inde na internete. Dokonca sa nedostanete k sledovaniu niektorých voľných českých  online televízií.

Ak používate na streamovanie a sledovanie online obsahu multimediálny softvér KODI,určite ste sa stretli s tým, že viac skvelých doplnkov pre geoblokáciu vôbec nefunguje.

Viete čo o vás prezrádza vaša IP adresa?

IP adresa identifikuje váš počítač,mobil alebo iné zariadenie v sieti. Skladá sa zo štyroch číslic oddelených bodkami a vyzerať môže napríklad takto: 207.142.131.205 IP adresu vám prideľuje váš operátor. Podľa IP adresy je možné zistiť dosť veľa údajov o pripojenom zariadení.

Nižšie v okne je vaša skutočná IP adresa,poloha kde sa momentálne nachádzate a informácie o vašom zariadení.

IP ADRESA – LOKALIZAČNE DATA A ÚDAJE O VAŠOM ZARIADENÍ:

Jednoduchá webová aplikácia zistila vašu IP adresu a hneď na vás prezradila aj kde sa momentálne nachádzate.

Podobne,ak chcete zistiť akú máte IP adresu stačí navštíviť stránku MOJA IP.SK

Stránka IP8.com okrem týchto údajov zobrazí aj poštovú adresu včetne PSČ a miesto odkiaľ sa pripájate na internet vyznačí na mape. Okrem toho prezradí aj názov vášho operátora-poskytovateľa pripojenia do internetu a ďalšie dôležité údaje,

Ako vidíte podľa IP adresy je každé zariadenie pripojené na internet ľahko odhaliteľné a tak vás môže hocikto sledovať, alebo môže vám zablokovať prístup na určité stránky alebo multimédia či iný obsah.

Čo je to VPN ?

VPN (anglicky: Virtual Private Network) môžeme voľne preložiť ako virtuálna prívratná alebo súkromná sieť. Je to sieť počítačov umiestnených fyzicky na rôznych miestach sveta a v rôznych sietiach,ktoré navzájom komunikujú ako keby tvorili jednu nezávislú sieť.

Prvé virtuálne siete slúžili výhradne na prepojenie všetkých počítačov jednej firmy do internetu tak,aby k týmto počítačom mali prístup iba vybraný zamestnanci firmy a nie ostatný užívatelia internetu.

Takto sa zamestnanec firmy mohol ľahko pripojiť na ostatné počítače firmy aj z domu, alebo z inej lokality, ak bol napríklad na služobnej ceste.Takáto firemná virtuálna privátna sieť bola chránená heslom.

Na podobnom princípe pracujú aj dnešné VPN siete, ale už majú neporovnateľne lepšie zabezpečenie a všetok prenos dát je zašifrovaný.

Momentálne sa virtuálne siete využívajú na maskovanie skutočnej IP adresy a skrytie online identity na  internete. VPN zmenou IP adresy odblokuje zakázaný obsah.  Virtuálna sieť šifruje prenášané dáta a zahladzuje všetky stopy po surfovaní na internete.

VPN chráni vaše osobné údaje,prihlasovacie mena a hesla pred zneužitím neoprávnenými osobami. VPN vás chráni pred počítačovou kriminalitou.

VPN

Ak sa pripájate na internet cez VPN,je to ako keby ste na internete nikdy neboli.

Čo je VPN protokol a ktorý je najlepší.

Existuje viac druhov štandardov,ktorými sa  prenos dát realizuje a šifruje. Najbežnejšie sú tieto VPN protokoly:

Protokol PPTP

PPTP – je najstarší protokol typu point-to-point. Výhodou je to,že ho obsahuje skoro každý desktopový operačný systém a je veľmi ľahko nastaviteľný.

Protokol PPTP je najmenej bezpečný a jeho šifrovací algoritmus bol už dávno prelomený. Aj napriek tomu ho ešte hocikto z neznalosti používa.

PPTP protokol vám neodporúčam použivať !

Protokol L2TP/IPsec

Layer 2 Tunnel Protocol nemá šifrovanie a preto je zvyčajne doplnený o IPsec,ktorý zabezpečuje šifrovanie. Uvádza sa že IPsec zatiaľ nebol pravdepodobne prelomený.

Aj protokol L2TP/IPsec je integrovaný vo väčšine operačných systémoch a mobilných zariadeniach,preto je aj aktivácia veľmi jednoduchá.

Aj keď ma mnohé obmedzenia,pre jednoduchosť nastavenia a dokonalú bezpečnosť je momentálne tento VPN protokol najpoužívanejší.

Protokol SSTP

Secure Socket Tunneling Protocol od spoločnosti Microsoft je súčasťou OS Windows Vista service pack 1 a novších OS Windows.

Protokol SSTP používa šifrovanie AES,ktoré je oveľa dôveryhodnejšie ako IPsec. Škoda, že je primárne určený pre Windows a iné platformy ho málo podporujú.

Protokol OPEN VPN

Ako už zo samotného názvu vyplýva ide o open-sourcový protokol. K svojej činnosti využíva  knižnice šifrovánía OpenSSL a protokoly SSL v3 / TLS v 1.

OPEN VPN je široko konfigurovateľný protokol. Je ho možné nakonfigurovať na slabšie šifrovanie Blowfish alebo na najbezpečnejšie AES. Môže fungovať na akomkoľvek porte a ľahko zdoláva bránu firewall.

Tento protokol  nie je súčasťou operačných systémov a preto je potrebné do zariadenia nainštalovať externú aplikáciu. OPEN VPN je náročnejší na nastavenie a konfiguráciu, a preto je vhodnejší pre pokročilých užívateľov.

Preto že OPEN VPN je najbezpečnejším protokolom na svete,stal sa aj najpopulárnejším.

Protokol NordLinx

Špičková technológia Wireguard® * od spoločnosti Nord VPN. Protokol je minimalne dvakrát rýchlejší ako Open VPN.

Nord VPN je jedinou sieťou na svete,ktorá pre zvýšenie bezpečnosti a ochrany súkromia zaviedla systém dvojitého šifrovania.

Touto sofistikovanou technológiou reťazenia serverov sa dvakrát šifrujú prenášané údaje a zároveň aj dvakrát sa mení IP adresa.

Pre menej zdatných používateľov existujú špeciálne VPN smerovače (routre),ktoré sú ľahko nastaviteľné a konfigurovateľné.

Takýto router môžete jednoducho konfigurovať aj pomocou telefónu. Je vhodný hlavne pre rodiny z deťmi,ktoré často hrajú online hry. Keď nebudete chcieť aby hry na počítači hrali,jednoducho hry zablokujete. Podobne zablokujete aj prehliadanie stránok z erotickou tematikou a sledovanie porna.

Rovnako na jeden klik zakážete Messenger,Skype alebo sťahovanie súborov z internetu. Je tam toho oveľa viac,stačí si iba vybrať funkciu blokovania.

Nastavením routra si zabezpečíte celú domácu alebo firemnú sieť. Všetky zariadenia pripojené k takejto sieti budú chránené službou VPN.

Ako si vychutnať slobodný a bezpečný internet.

Predstavte si situáciu,že sa pripojíte na internet tajne. Pretože budete na internete neviditeľný,otvoria sa vám nové možnosti, o akých ste ani netušili.

Nebude vás môcť nikto sledovať,lebo zamaskujete a skryjete svoju online identitu.Dokonca nič o vás nebude vedieť ani váš poskytovateľ pripojenia do internetu. Na internet sa pripojíte anonymne z ľubovoľného miesta na svete,ktoré si sami zvolíte.

Po pripojení cez takzvaný VPN tunel,bude všetka vaša aktivita na internete utajená a nebudete po internete zanechávať žiadne stopy. Všetka komunikácia medzi vaším zariadením a internetom bude šifrovaná.

IP adresu vám nepridelí váš operátor, ale zvolíte si falošnú sami výberom VPN servera. Najlepší poskytovatelia VPN služieb ako napríklad IPVanish VPN alebo PURE VPN majú tisícky VPN serverov umiestnených po celom svete.

Podobným spôsobom sa pripojíte aj na ostatné lokality a využijete služby,ktoré sú ináč vo vašej krajine obmedzené alebo úplne zakázané.

Čo musí spĺňať dobrá služba VPN.

POZOR!!!  Pripojenie k virtuálnej privátnej sieti nie je to isté ako pripojenie k serveru PROXY. 

Server proxy zamaskuje vašu skutočnú IP adresu, ale celá komunikácia medzi vašim zariadením a proxy serverom je naďalej nešifrovaná. Všetky prenášané údaje sú pre ostatných viditeľné, a tak je ľahko odhaliteľná aj vaša skutočná IP adresa. a údaje o vás.

VPN server vám pridelí úplne novú IP adresu podobne ako váš ISP poskytovateľ pripojenia do internetu. Pripojením k anonymnému serveru skryjete svoju online identitu. Všetka komunikácia medzi vaším zariadením a internetom je šifrovaná.

Vďaka tomu, že  pripojíte sa na anonymný server nikto nikdy neodhalí čo na internete robíte. Nikdy nezistí čo sťahujete alebo odosielate a aký obsah streamujete, či po akých stránkach surfujete.

Nikto sa nedostane k vaším citlivým údajom a nezneužije vaše heslá,osobné a bankové platobné údaje,ktoré máte v zariadení. Je to dôležité najmä vtedy, ak sa na internet pripájate z rôznych kaviarni,námestí a iných nezabezpečených FREE Wi-Fi zón.

Vďaka VPN sa dostanete k celému internetu,otvoria sa vám aj lokality, ktoré sú vo vašej krajine blokované alebo inak obmedzované.

Ak používate na streamovanie KODI,otvorite si aj blokované doplnky.

Pripojením sa na anonymný server  zabránite online sledovaniu a zbavíte sa dotieravých otravných reklám pri surfovaní po internete.

Virtuálna privátna sieť skryje vašu online identitu a zahladí všetky vaše stopy po surfovaní internetom.

Dobrá VPN služba musí splniť nasledujúce kritériá:

 • Úplnú online slobodu vám dokáže zabezpečiť iba dobrá VPN služba,ktorá nezaznamenáva a neukladá žiadne údaje o svojich klientoch a o prevádzke.
 • Sieť musí byť dostatočne rýchla bez akýchkoľvek obmedzení.
 • Je potrebné, aby služba poskytovala slušný výber serverov po celom svete.
 • Služba musí poskytovať viac protokolov VPN
 • Možnosť inštalácie VPN do všetkých stolných a mobilných zariadení. (PC,MAC,iOS,LINUX,ANDROID,Raspberry Pi,KODI,ROUTER)

Ako sa pripojiť k VPN a užívať si online slobodu.

Ak chcete zažívať úplnú online slobodu na internete bez akýchkoľvek obmedzení a pripojiť sa na bezpečný internet,je potrebné vybrať si na tento účel dobru sieť.

Vyhnúť by ste sa mali rôznym bezplatným FREE VPN! Tieto služby nie sú spoľahlivé. Tvária sa ako VPN, ale vo väčšine prípadov ukladajú a zhromažďujú informácie o užívateľoch a sledujú online aktivitu.

FREE siete sú nepoužiteľné pri streamovaní a sťahovaní väčšieho množstva dát,pretože sú pomalé a majú určité limity na prenos dát. Ak prekročíte určitý limit,budete aj tak musieť zaplatiť.

FREE VPN siete majú iba veľmi málo serverov a to iba v niektorých krajinách.

Pozor si treba dať aj na niektoré platené služby,pretože tiež môžu ukladať  údaje o prevádzke serverov a vytvárať denníky pripojenia alebo sledovať iné online aktivity.

Iné siete zase môžu byť pomalšie alebo majú iné obmedzenia, či nedostatočný počet serverov,ktoré sú aj tak vo väčšine prípadov preťažené.

Porovnanie najlepších sieti VPN.

Pre niekoho je možno ťažké vybrať dobrú virtuálnu privátnu sieť. Práve z tohto dôvodu som pre vás vybral niekoľko najlepších služieb a konečné rozhodnutie som nechal na vás. Takto sa nemusíte zaoberať nekvalitnými službami.

Pri výbere som bral do úvahy vyššie uvedené kritériá kvality služby. Vyberal som nielen podľa vlastných poznatkov a skúsenosti ale do úvahy som zobral aj názory a hodnotenia užívateľov služieb VPN na rôznych fórach a v diskusných skupinách.

1. IPVANISH VPN

IPVanish VPN o sebe tvrdi, že je najlepšou  službou na svete. Je to naozaj pravda? Poďme sa na ňu pozrieť pekne poporiadku,čo ju robí takou výnimočnou.

 • IPVanish  sa stala najrýchlejšou sieťou na svete,ponúka neobmedzenú šírku pásma a až 10 simultánnych pripojení na viacerých zariadeniach
 • Sieť tvorí viac ako 1 100 anonimnych serverov vo viac ako 60 krajinách po celom svete (40 000 alebo viac zdieľaných IP adries)
 • Nulové záznamy o prevádzke a používaní siete
 • Ponúka v súčasnosti najvýkonnejšie neprekonateľné 256-bitové šifrovanie AES
 • Neobmedzená P2P prevádzka,anonymný torrenting,SOCKS5 web proxy
 • Protokoly OPEN VPN, L2TP/IPsec a IKEv2 dávajú širokú možnosť konfigurácie
 • Prístup k cenzurovaným aplikáciám a webovým stránkam
 • Neobmedzené prepínanie serverov
 • Užívateľsky prívetivé aplikácie pre všetky vaše zariadenia
 • 24/7 zákaznícka podpora

Ako je vidno z vyššie uvedených bodov,IPVanish VPN je ozaj najlepšou  sieťou na svete, ktorú vám môžem smelo odporučiť.

Jednou nevýhodou môže byť trošku väčšia cena,lenže kvalita aj niečo stojí.

Službu si môžete objednať na obdobie 1 mesiac,3 mesiace alebo na celý rok naraz. Najvýhodnejšie je zaplatiť na celý rok naraz,takto získate až 60% zľavu.

Službu si môžete skúšať po dobu 7 dní, a ak náhodou nebudete z niečim spokojní,svoje peniaze dostanete naspäť,takže nič neriskujete.

Hodnotenie užívateľov na stránke TrustPilot.

IPVanish VPN - Hodnotenie

Pozor! IPVanish teraz oslavuje a ponúka vám službu IPVanishVPN na jeden rok úplne zadarmo za ročné predplatné. Ak si teraz objednáte službu IPVanish VPN na jeden rok,ďalší rok budete službu využívať zadarmo. Zaplatíte za jeden rok-užívate dva roky. Poponáhľajte sa využite túto skvelú príležitosť kým je ešte čas. Ušetríte 73% nákladov na zabezpečenie všetkých vašich zariadení pripojených na internet nie len doma, ale aj na cestách.

2. PURE VPN

Či už ide o vysoko-rýchlostné streamovanie,sťahovanie alebo odosielanie, prehliadanie, bezpečnosť, zdieľanie súborov a súkromie – dostanete všetko zo službou PureVPN!

Best VPN
 •  Globálna sieť s 2 000 strategicky umiestnenými servermi vám pomôže prekonať akékoľvek obmedzenia.
 • Rozdelenie tunelov – Vyberte, ktoré dáta sa posielajú prostredníctvom poskytovateľa internetových služieb, a ktoré prostredníctvom pripojenia VPN
 • Jeden účet PureVPN vám umožňuje pripojiť až 5 zariadení súčasne.
 • Zabezpečené pripojenie Wi-Fi – Na svojom mobilnom zariadení spustite aplikáciu PureVPN a tak zmeníte verejné Wi-Fi na zabezpečené Wi-Fi pre vaše dáta.
 • Úplná anonymita,žiadne uchovávanie dát.
 • Vysoké rýchlosti a neobmedzená šírka pásma
 • Vyhradená IP,presmerovanie portov a ochrana P2P
 • Technická podpora 24 hodín denne

PURE VPN je oveľa lacnejšia služba ako IPVANISH  a pri objednaní na celý rok naraz dostanete až 73% zľavu. Záruka vrátenia peňazí až 31 dní.

Hodnotenie užívateľov na stránke TrustPilot.

PS: Ak chcete vedieť viac o VPN,čítajte ďalšie články na: https://www.milantulenko.eu/category/zabezpecenie-kodi-vpn

👍 Ak sa vám článok páči,prosím zdieľajte ho ďalej. Ďakujem 👍