Ako vybrať správny fotoaparát.

fotoaparát

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Aký fotoaparát je pre vás najlepší?

Ak ste sa rozhodli kúpiť si nový fotoaparát a hľadáte ten najlepší,najprv si musíte zodpovedať pár otázok.

  1. Potrebujem ďalší fotoaparát,veď najmenej 2 fotoaparáty už mám v mobilnom telefóne?
  2. Na aký účel budem nový fotoaparát používať?
  3. Za akých podmienok budem najčastejšie fotografovať?
  4. Akú kvalitu fotografií požadujem?
  5. Koľko peňazí do nového fotoaparátu a príslušenstva som ochotný investovať?

Potrebujete foto-optické prístroje a príslušenstvo? – Kliknite tu

Ak porozmýšľate nad týmito základnými otázkami,ľahšie si určíte smer,na ktorú skupinu fotoaparátov sa zamerať a vyberiete si taký fotoaparát, s ktorým budete dlhé roky veľmi spokojný.

Fotoaparát na statívu

Jednorazový fotoaparát.

Áno,existujú aj jednorazové fotoaparáty v cene okolo 10€. Sú to klasické fotoaparáty na film s citlivosťou ISO 400 a majú integrovaný blesk. Tieto fotoaparáty sú vyrábané z recyklovateľných plastov, ktoré nijako nezaťažujú životné prostredie a sú určené na jedno použitie.

Žiadne nastavovanie,jednoduchá obsluha. Vhodné sú aj pre seniorov a aj pre deti. Jednoducho nafotíte až 27 snímkov a fotoaparát odnesiete do foto-zberne, kde vám vyvolajú film klasickou cestou a vyrobia fotografie podľa vášho priania. Jednoduchá cesta ako si uložiť spomienky na klasickú papierovú fotografiu.

Instantný fotoaparát.

Začalo to počas letnej dovolenky roku 1943, kedy sa 3 ročná dcérka Edwin H. Land spýtala zakladateľa spoločnosti Polaroid,prečo nemôže vidieť fotku hneď po jej vyfotení. Po tvrdohlavom naliehaní malého dievčatka sa spoločnosť rozhodla vyvinúť a vyrobiť  automaticky fotoaparát,ktorý bude schopný vyrobiť fotografiu do niekoľkých sekúnd hneď po odfotení. A to sa Polaroidu nakoniec aj podarilo. Prvý model Polaroid 95 sa následne dostal na trh 26 Novembra 1948 a tak sa začala nova éra fotoaparátov pre okamžité použitie.

Polaroid

Dnešné instantné fotoaparáty už pracujú na úplne inom vylepšenom princípe, ale myšlienka rýchlej fotografie do niekoľkých sekúnd po odfotení ostala. Instantný fotoaparát je spojenie digitálneho fotoaparátu s farebnou termo-tlačiarničkou do jedného kompaktného prístroja.

Termotlačiareň nepoužíva žiadne chemikálie ani atrament, či iné farbivá, ale vysokokvalitná farebná tlač je založená na  pokročilom kompozitnom materiáli fotopapiera a fotografia vznika farbením kryštálov pôsobením tepla. Takáto fotografia má veľmi dobré vlastnosti a nevybledne ani po nekoľkých desiatkách rokoch.

Predná strana fotografie je pokrytá špeciálnou ochrannou vrstvou,ktorá chráni fotografiu pred vlhkosťou a UV žiarením.

Na zadnej strane fotografie po odstránení tenkej fólie je samolepiaca vrstva, ktorá slúži na ľahké prilepenie fotografie napríklad do rodinného albumu,na stenu v detskej izbe a podobne.

Scénu si najprv vyfotografujete podobne ako na kompaktnom fotoaparáte a následne sa môžete rozhodnúť či si fotografiu vytlačíte či nie a takto šetrite aj špeciálny fotografický materiál.

Instantný fotoaparát sníma scénu CCD čípom a následne digitálne spracuje a zobrazí na dotykovom displeji. Všetky funkcie sú jednoducho nastaviteľné podobne ako na kompaktnom digitálnom fotoaparáte.

Nasnímané fotografie si môžete pre neskoršie spracovanie alebo zdieľanie uložiť na pamäťovú kartu. Vybrané snímky si môžete ihneď vytlačiť farebne alebo čiernobielo,v štýle vintage sépia poprípade v klasickom rámčeku Polaroid.

Samozrejme, že týmto zábava nekončí. Časovač vám uľahčí robenie skvelých selfie. Bluetooth prepojí váš mobilný telefón z fotoaparátom,ktorý môžete pomocou aplikácie (iOS,Android) diaľkovo ovládať. Ďalej asi vás zaujme režim Photobooth , ktorý nasníma až 6 snímok za 10 sekúnd.

Okrem snímania a tlačenia fotografií vo vysokej kvalite z instantným fotoaparátom môžete aj natáčať videá vo vysokom rozlíšení 1080p FULL HD Video.

Fotoaparáty Polaroid

 


Okrem Polaroidu instantné fotoaparáty vyrába aj spoločnosť FUJIFILM a iný výrobcovia fotografickej techniky.

Kompaktný fotoaparát.

Kompaktný digitálny fotoaparát je jednoduchej konštrukcie a malých rozmerov. Primárne je určený pre menej technicky zdatných ľudí pre bežné fotografovanie doma,na vychádzke alebo na dovolenke. Pre malé rozmery a jednoduché používanie sú kompaktné fotoaparáty najobľúbenejšie vo svete.

Kompaktný fotoaparát je väčšinou plnoautomaticky bez zdĺhavých a zložitých nastavení. Pred fotografovaním je potrebné iba si vybrať jeden z prednastavených snímacích režimov, ako je napríklad portrét, rodina, oslava, pláž či nočná snímka a podobne. Potom stačí stlačiť spúšť a o všetko ostatné sa postará automatika.

Pretože je kompaktný fotoaparát malých rozmerov na ľahké premiestňovanie dovoľuje konštrukčne iba 2 až 5 násobný opticky zoom (priblíženie), ktorý ale na bežné fotografovanie úplne stačí.

Kompaktné digitálne fotoaparáty sú vyrábané v rôznych farebných a konštrukčných vyhotoveniach a tvoria tak dizajnovo príťažlivý digitálny šperk.

Kompaktný fotoaparát  s vymeniteľným objektívom.

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Fotoaparát Ultrazoom.

Samotný nádpis napovedá, že ide o fotoaparát z viacnásobným priblížením. V praxi využijete maximálne 10 násobné priblíženie, preto je rozumné pouvažovať nad tým, či schopnosti ultra-zoom fotoaparátu využijete naplno a či sa vám ho oplatí kúpiť.

fotoaparát ultrazoom

Ultrazoom fotoaparáty majú poloautomatické a manuálne nastavenia pre skúsených fotografov a digitálny hľadáčik,ktorý je lepšie čitateľný na priamom slnku ako klasicky displej.

Fotoaparát zrkadlovka.

Fotoaparát zrkadlovka alebo tiež digitálna zrkadlovka je najkvalitnejší fotoaparát súčasnej doby,určený hlavne fotografom profesionálom,dokumentaristom,novinárom a fanúšikom digitálnej fotografie.

Zrkadlovka nesmie chýbať žiadnemu fotografovi, ktorý fotí umelecké diela,najrôznejšie rýchle akcie, športy a prírodu.

zrkadlovka

Ako pracuje zrkadlovka.

Ako už sám názov napovedá fotoaparát zrkadlovka má vo svojich útrobách zrkadlo. Moderné zrkadlovky majú až dve zrkadlá,spravidla jedno z nich je polopriepustné. Polopriepustné zrkadlo časť svetla odrazí do hľadáčika a druhá časť prejde cez zrkadlo, kde narazí na druhé zrkadlo, ktoré svetlo nasmeruje na expozičný a zaostrovací Auto Focus senzor.

Pretože obraz zachytený objektívom je skupinou šošoviek prevrátený v hľadáčiku sa nachádza optický hranol,ktorý obraz obráti späť do pôvodnej podoby. Niektoré lacnejšie fotoaparáty na tento účel používajú zrkadlá namiesto optického hranola.

V pohotovostnom režime je na maximum otvorená clona, aby do prístroja vnikalo najviac svetla. Hlavný CCD snímač zakrývajú zrkadlá a navyše je schovaný za uzávierkou. Preto nie je možné vidieť snímaný obraz na hlavnom displeji iba v hľadáčiku. Preto niektoré zrkadlovky majú možnosť aktivovať funkciu živého náhľadu- live view a tak si môžete pozrieť obraz aj na displeji.

V momente stlačenia spúšte sa zrkadla odklonia aby nič neprekážalo prechádzajúcemu svetlu na CCD snímač. V tom istom momente sa automaticky nastaví zaostrenie,clona na požadovanú hodnotu a otvorí sa uzávierka na potrebný expozičný čas. V tomto momente ak nemáte hľadáčik priložený k oku je dobré ho mať zakrytý čiernou krytkou hlavne pri dlhých expozičných časoch, aby do prístroja nevstupovalo falošné svetlo cez hľadáčik.

Hľadáčik je treba vždy zakryť ak ho nepoužívate,napríklad ak fotíte zo statívu. Aj keď počas expozície hľadáčik zakrivujú zrkadlá,nie je to dokonalé uzatvorenie pred falošným svetlom a svetlo z hľadáčika sa môže dostať na CCD senzor čo ovplyvní výslednú kvalitu záberu. Podobne už pred samotným záberom svetlo z hľadáčika môže nepriaznivo ovplyvniť zaostrovaciu a expozičnú automatiku.

Moderné digitálne zrkadlovky ľahko sparujete z vašim mobilným telefónom pomocou technológie  NFC alebo Bluetooth. Niektoré zrkadlovky disponujú aj Wi-Fi modulom na okamžité zdieľanie cez internet.

Okrem samotného fotoaparátu budete potrebovať aj doplnky a príslušenstvo pre fotoaparáty.

Fotopasca.

Foto-pasce boli pôvodne určené pre poľovníkov a milovníkov prírody na fotografovanie divej zvery. Fotopascu ale smelo môžete použiť aj na monitorovanie súkromných priestorov,rodinných domov,záhrad a dvorov na prípadne  odhalenie zlodejov alebo neverných partnerov.

fotopasca

Foto-pasce sú vo väčšine prípadov maskačového dizajnu,takže je ich možné ľahko skryť a zamaskovať tak, aby ich nebolo vôbec vidno,viac sa dočítate aj v článku „Skrytá kamera„.

Foto-pasce sa aktivujú pohybom zvieraťa alebo osoby až do pred objektívom a nesnímajú podľa nastavenia buď sekvenciu fotozáberov alebo video u niektorých modelov až v HD kvalite.

Digitálny fotoaparát má neviditeľné infračervené prisvetlenie,takže rovnako-kvalitné zábery nasníma nielen cez deň, ale aj v noci.

Okrem toho že nafotené zábery a videá fotopast ukladá na pamäťovú kartu,niektoré drahšie prístroje za pomoci GSM modulu sú schopné pomocou mobilnej siete ľubovoľného operátora nafotené snímky prenášať na mobilný telefón,lap-top,stolný počítač a podobne. Tiež je možné za pomoci mobilného telefónu na diaľku nastavovať jednotlivé parametre a sledovať ako ešte dlho vydrží batéria napájať fotopast, kým sa úplne nevybije.

Ak máte prístup k elektrickej sieti,fotopast môžete napájať aj zo siete prostredníctvom adaptéru.

Niektoré fotopasti sú bez GSM modulu,iné posielajú pri aktivácii iba obrazové SMS správy na mobilný telefón a drahšie okrem toho zasielajú aj emaily s multimediálnou prílohou.

Takáto fotopast je výhodná najmä vtedy, keď by napríklad zlodej alebo vandal odhalil fotopast a následne by ju zničil. V takomto prípade už dávno by ste mali dokazujúce snímky, či video aj zo zvukom vo vašom počítači.

 

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: