Je váš mobil ORIGINÁL alebo FAKE ?

Originál-alebo-fake

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Je váš mobil ORIGINÁL alebo FAKE ? Na túto otázku dostanete odpoveď po prečítaní tohto článku.

Aké mobilné zariadenia sa falšujú najviac.

Android zariadenia,či už sú to tablety alebo mobilné telefóny zvučných mien lákajú rôznych falšovateľov k výrobe napodobenín originálnych výrobkov.  Okrem Android zariadení sú na muške falšovateľov aj výrobky značky Apple. Či je výrobok ORIGINÁL alebo FAKE je len veľmi ťažko rozpoznať.

Originál-alebo-fake

Takéto falzifikáty sú na nerozpoznanie od originálu a niekedy ani sám predávajúci nevie, že predáva napodobeniny originálu.

Falšovatelia sa zameriavajú hlavne na drahšie výrobky rôznych značiek a prevedení.

Nielen internet, ale už aj niektoré kamenné predajne sú zaplavené neoriginálnymi výrobkami zo šedého trhu. Pozor by ste si mali dávať hlavne pri nákupoch elektroniky cez internet zo zahraničia. Aby ste sa vyhli neskorším sklamaniam,najrozumnejšie je kupovať iba z overených internetových obchodov,kde máte istotu, že kupujete originálny produkt a nie lacnú napodobeninu.

Ak vás dopredu predávajúci informuje, že neide o originálny výrobok a predá vám to pod cenu,môžete sa dohodnúť a kúpiť takýto produkt z vedomím, že vám nebude slúžiť tak ako originál, ale ušetrili ste niekoľko €.

Iná situácia nastane, ak vám predávajúci zámerne zatají pôvod výrobku a vy si kúpite nekvalitný produkt za nadpriemerne vysokú cenu a ak prídete na to až neskôr určite vás to veľmi naštve.

FAKE

Falšovatelia sú tak vynaliezavý a vybavený technológiami, že dokážu vyrobiť napodobeninu originálu na takej vysokej úrovni,že pohľadom ani odborník na mobilné zariadenia nezistí, že ide o falzifikát.

Môže sa stať, že používate mobilný telefón dlhé roky a ani neviete o tom, že držíte v ruke falzifikát. Za telefón možno ste zaplatili aj viac ako 1 000 € a nie je to originál, ale iba lacný šmejd – FAKE.

Niektorí výrobcovia napodobenín inštalujú do výrobkov aj niektoré originálne dielce a súčiastky,napríklad mikroprocesor, ale zbytok je iba takpovediac pozliepaný z neoriginálnych lacných dielcov od rôznych výrobcov.

Takýto zlepenec – falzifikát už nemá ani tretinový výkon originálu a ak sa vám pokazí tak iba veľmi ťažko uplatníte svoje nároky na bezplatnú záručnú opravu alebo výmenu prístroja za nový.

Priekopníkmi vo výrobe falzifikátov sú napríklad výmyselníci z GooPhone, ktorí už okopírovali takmer všetky známe zariadenia a dokonca majú aj vlastný eshop kde predávajú tieto falzifikáty.

 

Ako zistiť originalitu Android zariadenia.

Najviac sa falšuje v Číne. Falšujú sa nielen zvučné mená ako Apple,Samsung,Nokia a ďalšie, ale aj samotné čínske značky. Práve preto v minulosti sa do boja z falšovateľmi pustil  čínsky výrobca Xiaomi.

Spoločnosť Xiaomi na tento účel vyvinula aplikáciu AntiFake. Neskôr v Google play sa objavila nová aplikácia z názvom  Mi Verification Tool,ktorá bezpečne odhalí každý neoriginálny FAKE telefón.

A.) Ako zistiť originalitu telefónu značky XIAOMI.

  1. Do akéhokoľvek telefónu značky XIAOMI nainštalujte aplikáciu  Mi Verification Tool.
  2. Spuste aplikáciu – telefón musí byť pripojený k internetu.
  3. Zapnite si počítač alebo notebook a prejdite na stránku https://www.lootbuddy.net/mi-verification
  4. Telefónom Xiaomi skenujte vyobrazený QR-kód na monitore počítača.
  5. Ak sa za niekoľko sekúnd vyfarbí displej telefónu na zeleno,znamená to, že držíte v rukách originálny telefón od výrobcu Xiaomi. Pozor ak je displej červený,znamená to, že vás niekto oklamal a predal vám napodobeninu – FAKE.
 

B.) Ako zistiť originalitu všetkých mobilných zariadení z Androidom.

Pretože je na trhu veľa rôznych zvučných značiek mobilných telefónov a tabletou,ktoré niektorí špekulanti radi kopírujú,bolo potrebné vytvoriť univerzálnu aplikáciu pre všetky Android zariadenia ľubovoľných značiek.

[lockercat]

Do vyriešenia tohto problému sa pustil známy tvorca populárneho AnTuTu Benchmarku a vyvinul výbornú aplikáciu AnTuTu Officer.

AnTuTu Officer otestuje, či všetky bezpečnostné parametre vášho telefónu odpovedajú normám. Aplikácia zistí, či neboli upravené hardwardové parametre testovaného prístroja a či sa nejedná o falzifikát.

K testovaniu aplikácia využíva okrem hardvérových testov aj širokú databázu na serveroch AnTuTu.

Otestujte si či je vaše Android zariadenie originál od výrobcu alebo iba lacná napodobenina – FAKE.

1.)   Do akéhokoľvek telefónu alebo tabletu si nainštalujte aplikáciu AnTuTu Officer.

AnTuTu Officer

2.)   Spustite aplikáciu – telefón musí byť pripojený k internetu.

3.)   Zapnite si počítač alebo notebook a prejdite na stránku http://our.antutu.net/api/?action=yj&act=api

  1. AnTuTu-Officer.com

4.) Telefónom skenujte vyobrazený QR-kód na monitore počítača.

Skenovanie-QR

Ak sa za niekoľko sekúnd vyfarbí displej telefónu na zeleno,znamená to, že držíte v rukách originálny telefón od výrobcu. Pozor, ak je displej červený znamená to, že vás niekto oklamal a predal vám napodobeninu – FAKE.

Podobne sa vám výsledok testu zobrazí aj na monitore počítača.

AnTuTu-vysledok
Výsledok testu…. v telefóne nie je originálna ROM.

Ak sa vám náhodou stane,že nebudete môcť nainštalovať do svojho zariadenia AnTuTu aplikáciu alebo nebudete môcť oskenovať QR-kód,je vysoká pravdepodobnosť, že držíte v rukách napodobeninu – FAKE.

[/lockercat]

Mobilné telefóny— 1 551 produktov

C.) Ako zistiť originalitu všetkých zariadení značky APPLE.

Či je vaše zariadenie značky Apple originálne ľahko zistite na stránke kontroly nároku na servis a podporu.

Na tejto stránke stačí zadať sériové číslo výrobku a opísať kód. Ako vyhľadať na zariadení Apple sériove číslo si prečítajte na stránke  vyhľadanie sériového čísla alebo kódu IMEI na iPhone, iPade alebo iPode touch.

 

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: