Kupujete ojazdené auto? – Ako nenaletieť podvodníkom.

Ojazdené auto

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného vozidla.

Ak kupujete ojazdené auto vôbec nezáleží, či ho kupujete rovno od majiteľa,od firmy alebo z bazáru na Slovensku, alebo zo zahraničia,môže sa totiž ľahko stať,že kúpite si bezcenné vozidlo,ktoré už nebudete môcť nikde predať,prípadne budete mať s ním iba ďalšie starosti a neželané komplikácie.

Podobná situácia môže nastať aj keď vozidlo zdedíte, alebo vám ho niekto daruje,prípadne k automobilu prídete iným legálnym spôsobom.

Ojazdené auto

Vodič, ak kupuje ojazdené auto,v prvom rade sa zameriava na stav karosérie a podvozku. Potom sa zameriava na kolesá,na koľko sú ojazdené pneumatiky,či nie je deravý výfuk. Zaujíma sa aj o motor,či bol vyvložkovaný,či nežerie olej a o iné menej dôležité veci. Na čo najviac by sa mal zamerať,na to väčšinou zabudne.

Ak auto kúpi rýchlo,dostane ešte nejakú zľavu a vtedy je veľmi natešený ako výhodne kúpil.

Lenže komplikácie môžu nastať až neskôr pri prepise vozidla, alebo až keď ho bude chcieť znova niekomu predať,zisti, že vlastní auto, ktoré je nepredajné a nemá vôbec žiadnu hodnotu. Ako sa tomu vyvarovať?

 

Čo vám môže predajca vozidla zatajiť?

 

1. Skutočný stav najazdených kilometrov.

O pretáčaní odo-metrov (merač prejazdených kilometrov) ste už určite počuli.  Týmto spôsobom nepoctivý predajcovia a špekulanti stáčajú skutočný stav odometra,v snahe predať vozidlo čo najvýhodnejšie.

Odborníci odhadujú, že na slovenských cestách sa pohybuje viac ako jeden milión vozidiel zo stočenými kilometrami,čo je v prepočte okolo 40 % zo všetkých vozidiel na cestách v slovenskej republike.

Viac alarmujúci je fakt,že bolo v minulosti pretočených až 60% vozidiel dovezených zo zahraničia.

Pre túto nelichotivú situáciu náš parlament novelizoval zákon číslo 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciach.

Podľa novelizovaného zákona číslo 412/2015 v paragrafe 23b odstavec 3 sa doslova zakazuje právnickým osobám a fyzickým osobám -podnikateľom uvádzať,sprístupňovať na trhu alebo ponúkať na trhu slovenskej republiky cestné motorové vozidla,na ktorých došlo k neoprávnenej manipulácii s počítadlom prejdenej vzdialenosti. 

V prípade porušenia tohto zákona hrozia nielen vysoké pokuty, ale u právnických osôb aj zákaz činnosti!!!

Týmto zákonom chce parlament vyčistiť slovenský automobilový trh od špekulantov a nepoctivých obchodníkov.

Z tejto novelizácie vyplýva, že zákon nepostihne iba vinníkov a špekulantov,ale na stočené kilometre doplatia aj nevínný ľudia,ktorí takýto automobil už vlastnia a mnohí ani o tom nevedia.

Automobil zo stočenými kilometrami sa stáva bezcenným preto, že už ho od vás nekúpi žiadny autobazár,lebo zákon mu jasne zakazuje obchodovať s takýmito automobilmi.

2. Skutočný rok výroby vozidla.

Druhým dôležitým údajom, na ktory sa treba zamerať je skutočný rok výroby vozidla.

Okrem už spomenutého stáčania kilometrov,mnohí nepoctiví predajcovia a špekulanti často inzerujú v tlači a na internete nepravdivé údaje o vozidle,v snahe predať vozidlo čo najvýhodnejšie.

Špekulant v snahe dosiahnuť pre seba čo najväčšieho zisku v inzeráte môže zavádzať a udať nepravdivý udaj a takto vás oklamať aj o veľkú sumu peňazí,preto pozor na podvodníkov.

Podľa prieskumov každé 17. vozidlo je inzerované až o niekoľko rokov novšie ako v skutočnosti je.

3. Kradnuté vozidlo.

O tom, že auto je kradnuté vám asi nepovie žiadny predajca,musel by byť úplný idiot. O tom, že auto je kradnuté niekedy nevie ani sám predávajúci. Kradnuté autá sa väčšinou predávajú v inom štáte,nie tam kde bolo ukradnuté.

Ukradnuté auto

Kradnuté autá väčšinou nádejného kupujúceho lákajú,pretože sa predávajú oveľa lacnejšie – pod cenu.

Ak kúpite kradnuté auto,ľahko sa môže stať, že vám ho polícia zablokuje a tak vy nebudete mať ani auto ani peniaze, ktoré ste za kradnuté auto zaplatili,tomu sa hovorí smola.

Ročne sa ukradne na Slovensku až 2 000 vozidiel a celkovo v európskej únii je to okolo 80 000 vozidiel.

4. Vozidlo zaťažene Leasingom.

Každé 48 vozidlo na Slovensku je zaťažené Leasingom. Ak by ste kúpili takéto auto spolu s ním by ste kúpili aj ťarchu,nesplatený Leasing,čo pravda nie je nič príjemné.

5. Na vozidlo uvalená exekúcia alebo záložne právo.

Ak predchádzajúci majiteľ vozidla niekomu niečo dlhoval a nesplatil to,mohol súd na jeho majetok,prípadne na vozidlo uvaliť exekúciu.

Podobne banka, alebo iná osoba môže mať záložné právo na vozidlo a takto si poistiť splácanie úveru. Jednoducho povedané,nesplácaš pôžičku zoberiem ti auto.

Overte tieto 5. body,aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

Ak kupujete ojazdené vozidlo,overte si:

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Povinné zmluvné poistenie vozidla.

Ak chcete výhodné zmluvné poistenie vyskúšajte online porovnať povinné zmluvné poistenia.

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: