Naučte Web rozprávať!

Naučte web rozprávať
Our Score
Zdieľať tento článok ---Shariff: Tlačidlá sociálnych médií s ochranou osobných údajov

Vedia vaše Web-stránky rozprávať?

Navštívili ste môj blog a ostali ste milo prekvapený, keď vás oslovil príjemný ľudský hlas ,pekne vás privítal a pozdravil? Okrem toho skript vložený do blogu dokáže aj čítať text,ktorý označíte myšou.
Chcete to vyskúšať aj vy zadarmo na svojom webe? Tak čítajte ďalej.
 
TTS - Syntéza ľudskej reči.

TTS – Syntéza ľudskej reči.

TEXT-TO-SPEECH je v angličtine označovaný digitálny systém, ktorý mení písaný text ako vstupný (INTUT) parameter na audio výstup (OUTPUT).

Existuje viac systémov,takzvaných syntetizátorov reči a u všetkých je spoločným cieľom dosiahnuť čo najviac prirodzeného verbálneho rečového prejavu.

TTS - Syntéza ľudskej reči.
Niektoré systémy na syntézu ľudskej reči sú na takej vysokej úrovni,že podľa špeciálnych algoritmov dokážu generovať vernú podobu skutočného ľudského hlasu aj zo zafarbením,výškou  a len veľmi ťažko sa dá sluchom rozpoznať či ide o skutočný ľudský hlas alebo syntetizátor.
Preto vznikajú nové digitálne systémy, ktoré rozpoznávaju či ide o skutočný ľudský hlas alebo syntetickú reč.

Kde sa používajú syntetizátory ľudskej reči.

Pravdepodobne prvé boli modely humanoidných robotov,ktoré vedeli povedať pár slov, či krátkych viet neprirodzenou niekedy až nezrozumiteľnou rečou.

Lepšie výsledky boli zaznamenané až postupom času u mobilných telefónov typu Smart a v iných mobilných zariadeniach a navigáciách do áut..

Dnes už existujú  rôzne aplikácie pre mobilné telefóny ako napríklad inteligentný osobný asistent Siri od Apple.

Pre mobilné telefóny z operačným systémom Android je zase aplikácia Antelli.

Dnes už od mobilných telefónov sa technológia TTS-syntézy rozširuje o ďalšie Smart zariadenia  a spotrebnú elektroniku v domácnostiach.

Zoberme si napríklad taký robotický vysávač, ktorý vďaka svojej umelej inteligencii nielen že samostatne podľa naprogramovaných parametrov povysáva a poupratuje, ale ešte aj všetko okomentuje,povie vám napríklad, že obývačku už dovysával a teraz sa ide nabiť,lebo má iba 10% zvyšnej energie.

Ďalej existujú rôzne digitálne váhy,ktoré vam povedia koľko vážite alebo lekárske tlakomery z hlasovým výstupom a podobné digitálne prístroje.

TTS - Syntéza ľudskej reči.

Čo nevidieť príde chvíľa, že budeme sa doma rozprávať zo šporákom,mikrovlnou rúrou,chladničkou,umývačkou riadu,práčkou,sušičkou bielizne,žehličkou
a ostatnými elektrospotrebičmi v domácnosti a nikto si o nás nepomyslí, že sme šibnutý,to iba máme zariadenú domácnosť vysoko inteligentnými a modernými elektrospotrebičmi,ktoré komunikujú z človekom prirodzeným ľudským hlasom.

Nielenže tieto spotrebiče budú rozprávať prirodzenou ľudskou rečou, ale aj budete im zadávať hlasové príkazy podobne ako u najnovších Smart televízorov.

Nakoniec všetke spotrebiče budu komunikovať nie len z vami ale aj medzi sebou navzájom v domácej inteligentnej sieti Smart Home.

TTS – Syntetizátor reči v počítači.

Syntetizátory ľudskej reči sa používajú aj v počítačoch a majú ho niektoré operačné systémy na čítanie textov hlavne pre zrakovo postihnutých alebo inak hendikepovaných užívateľov výpočtovej techniky.

TTS - Syntéza ľudskej reči.

Ak váš operačný systém nemá TTS-syntetizátor môžete si nejaký nainštalovať, alebo existujú aj  pluginy do internetového vyhľadávača,napríklad do Google Chrome alebo Chromium a volá sa SPEAKLT.

Existujú aj opačné konvertory na rozpoznávanie reči, ktoré diktované audio prevedú na text. Ak sa vám nechce písať stačí vám prejsť na stránku http://kod.djpw.cz/kedb- a začať rozprávať. Potom si nadiktovaný text jednoducho vystrihnete, alebo skopírujete tradičným spôsobom.
Nakoniec sa syntetizátory ľudskej reči dostali aj na internet,hovoriaca web stránka,blog alebo eshop. Už nemusíte stránky čítať,jednoducho si to dáte prečítať a vy môžete robiť celkom inú činnosť.

Naučte svoj web rozprávať a čítať.

Viete ako naučiť rozprávať a čítať vaše webové stránky,blog alebo e-shop?

Alebo ešte vy nemáte žiadne webové stránky? Ľahko ich vytvoríte a to úplne sami bez programátora a webdesignera,rýchlo a jednoducho, napríklad na stránke WebSupport.sk. Stačí vám k tomu doména a webhosting.

Generovanie a inštalácia skriptu ResponsiveVoice.

[ARSocial_Lite_Locker id=2]

V minulom článku som písal o skripte AITA,ktorý vytvára na stránkach odkazy a teraz píšem o skripte ktorý dodá stránkam syntetickú reč.
Keď chcete, aby vaše webstránky,blog alebo eshop privítali a pozdravili návštevníkov,prípadne aj im čítali texty,je potrebné vygenerovať skript a uložiť ho do vášho webu.
Budete potrebovať administrátorské práva na úpravu šablóny webu, alebo keď vám web vytvoril a spravuje webdizajner,požiadajte ho, aby vám skript vložil do šablóny webu.
Celý proces je veľmi jednoduchý a pozostáva z dvoch krokov,ktoré tu postupne popíšem.

1.) Prvý krok.
Kliknite na tento odkaz a prejdete na stránku ResponsiveVoice.
Na stránke ResponsiveVoice si vytvoríte Responsive agenta.
Ak chcete systém iba skúšať a nebudete ho používať na komerčné účely,je pre vás zadarmo, ale ak budete potrebovať ďalšie funkcie a použivať ResponsiveVoice na vlastné podnikanie,budete musieť ho upgradovať a zaplatiť.
Ak ste už na stránke ResponsiveVoice kliknite Settings. Potom kliknite na VOICE rozbalovacie pole a vyberte si Slovak Female (žena).
Následne vypíšte vašu emailovú adresu a URL adresu vášho webu.
ResponsiveVoice
Potom kliknite na Voice Features. Zaškrtnite políčko Page Welcome Message a do vyznačeného obdĺžnika napíšte pozdrav a privítanie alebo iný úvodný komentár,ktorý zaznie hneď po načítaní vašej stránky do prehliadača.
Ako to funguje, si môžete hneď aj odskúšať kliknutím na červený reproduktor.
ResponsiveVoice
Takto ste nastavili privítaciu audio správu. Ak vám to nestačí a chcete, aby website agent aj čítal texty na vašom webe pokračujete následovne.
Koliečkom myši zrolujete trochu nižšie a zaškrtnete políčko
 Select text to speak it . Ak chcete aby website agent čítal aj odkazy na vašich stránkach zaškrtnite aj Spoken page links.
To boli funkcie, ktoré dostanete úplne zadarmo. Ak chcete otestovať aj ostatne 9 funkcie musíte sa zaregistrovať. Takto sa dostanete k plnej mesačnej trial verzii na skúšku iba 1 dolár.
Skúšobnú verziu ResponsiveVoice máte navždy úplne zadarmo a komerčná vás výjde na 49 dolárov mesačne,takže je to celkom lacná služba,môžem len odporúčať.
Ak máte nastavený jazyk audia,napísanú uvítaciu správu a zaškrtnuté potrebné políčka,pristúpte k generovaniu kódu kliknutím na Embed a následne na
 Create Page Code.
ResponsiveVoice

Vygenerovaný Embed kód jednoducho označíte ľavým tlačítkom myši na modro a pravým tlačidlom dáte kopírovať alebo vystrihnúť,prípadne si celý kód opíšete.

ResponsiveVoice
2.) Druhý krok
Embed kód máte vytvorený a skopírovaný do schránky a teraz ho potrebujete pridať do šablóny vášho webu.
 Ak používate WordPress,kód pridajte do fotter.php
Je úplne jedno, či je web postavený na redakčnom systéme WordPress, alebo inom,všade by mal kód bez problémov fungovať.
Ja som Embed kód implementoval do blogovacieho systému Blogger.com a do zakúpenej šablóny Templatezy a preto vám to tu predvediem.
Po prihlásení do administrácie blogu Blogger.com kliknete na „Motív“ a potom na „Upraviť kód HTML“ tak ako je to dole na obrázku.
ResponsiveVoice,pridanie skriptu na Blog
Potom zrolujte kolieskom myši celkom dole a vyhľadajte
 
Hľadať môžete aj tak, že podržíte tlačidlo AltGr a stlačíte písmeno F.
Do okienka zadáte hľadaný symbol,v našom prípade

a stlačíte Enter. Hľadaný symbol sa vám vyfarbí.

ResponsiveVoice,pridanie skriptu na Blog
Tesne nad kliknite ľavým tlačidlom myši a potom pravým dajte prilepiť. V riadku nad budete mať prilepený Embed kód,ktorý ste skopírovali zo stránky ResponsiveVoice,tak ako je to dole na obrázku.
ResponsiveVoice,pridanie skriptu na Blog
Teraz už iba stačí dať uložiť motív a hotovo.
Odteraz už aj vaše stránky vedia rozprávať. Neverite? Tak jednoducho chodte na váš web a presvedčte sa,len nezabudnite si zapnúť reproduktory.
Prihovárať sa vám bude nielen domovská stránka, ale aj všetky pod-stránky.
Ak chcete vyskúšať čítanie textu jednoducho označte na modro ľavým tlačítkom myši tak ako je to dole na obrázku.
ResponsiveVoice,pridanie skriptu na Blog

Pre lepšie pochopenie,prosím pozrite si video.

Ak bol pre vás článok zaujímavý a prínosný,prosím zdieľajte ho ďalej.

[/ARSocial_Lite_Locker]

Zdieľať tento článok ---Shariff: Tlačidlá sociálnych médií s ochranou osobných údajov

Autor príspevku: Milan Tulenko

Píšem recenzie,návody a zaujímavosti z elektroniky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.