Načo myslieť pri výbere televízora.

Na čo myslieť pri výbere televízora

Tri základné funkcie,na ktoré si dať pozor

 pri výbere správneho televízora.

 

Idete kupovať nový televízor? V článku sa dočítate načo myslieť pri výbere a načo si dať pozor, aby ste neboli neskôr sklamaní a nekúpili zbytočne predražený televízor z funkciami, ktoré nikdy nevyužijete, alebo taký televízor,ktorý nebude mať funkcie, ktoré práve potrebujete.


Rozhodli ste sa pre nákup televízora, no neviete sa zorientovať vo veľkom množstve rôznych televíznych prijímačov,ktoré súčasný preplnený trh ponúka?

Neviete si vybrať ten správny televízor a nemáte nablízku nikoho,kto by vám z výberom vedel dobre poradiť? Tak čítajte ďalej. Chcem vám z výberom pomôcť tak, aby ste si kúpili ten správny a zbytočne neinvestovali svoje ťažko zarobené peniaze do niečoho, čo nepotrebujete a nekúpili zbytočne predražený televízor z takými funkciami,ktoré nikdy nevyužijete.

Televízor kupujete iba niekoľko krát v živote, a preto si treba dať veľmi záležať pri výbere,lebo podobne ako pes aj televízor je najlepší priateľ človeka.

Ako si vybrať správny televízor?

 

1. Rozlíšenie obrazových bodov na televíznej obrazovke.

Možno vám ani nič nehovoria skratky ako SD TV,HD Ready,FULL HD,UHD alebo 4K? Vysvetlím vám to.

Rozlíšenie SD je najnižšie,veľmi nekvalitné a televízory SD sa už dávno nevyrábajú.

Podobne aj HD Ready rozlíšenie je zastaralé a televízory z týmto rozlíšením dosluhujú, alebo ste takýto televízor už dávno vyhodili.

Najviac v našich domácnostiach prevláda FULL HD rozlíšenie.

Ak ste sa rozhodli kúpiť nový televízor vyberte si UHD rozlíšenie,pretože už aj FULL HD je na ústupe. Je pravda, že zatiaľ je pomerne málo obsahu v UHD rozlíšení, v ktorom vysiela iba RTVS,ČT a niektoré komerčné satelitné, alebo internetové služby,ale väčšina UHD televízorov dokáže prekonvertovať bežný FULL HD formát a zobraziť ho vo vysokom UHD rozlíšení.

A čo je to povestné 4K rozlíšenie? Tak to je to isté ako UHD alebo ULTRA HD a vyjadruje, že je 4 krát väčšie rozlíšenie ako FULL HD.

Chcem 4K televízor

Možno ste už počuli o S-UHD TV,viete aký je to televízor? Ide o celkom novú technológiu SUPER UHD zobrazovania,ktorá je založená na nano-kryštáloch a má vylepšený HDR obraz až do 1000 Nitov.
SUPER-UHD ako prvá priniesla na trh v roku 2016 firma Samsung.

SUHD TV Samsung

Novinkou firmy Samsung pre rok 2017 je technológia Q-LED. Ide o zdokonalenú technológiu LED TV a SUHD,ktorá prevyšuje svietivosťou HDR 1500 až do HDR 2000. Q-LED je jedničkou na svetovom trhu a viac sa o ňom dočítate aj v článku „ TelevízorQLED – Novinka od Samsungu„.

2. Rozmer televíznej obrazovky a pozorovací uhol.

Aký rozmer televízora si vybrať? No samozrejme najväčšia obrazovka je najlepšia,čo sa týka komfortu sledovania televíznych programov.

V zásade platí pravidlo, že minimálna pozorovacia vzdialenosť je trojnásobkom uhlopriečky televíznej obrazovky.

Pri výbere televízora často ste obmedzovaní rozmermi vašej obývačky a inými okolnosťami,ktoré nemôžete alebo nechcete ovplyvniť. Napríklad, keď televízor chcete dať do obývacej steny,musíte kúpiť taký, aby sa vám tam zmestil aj z podstavcom.
Vzdialenosť od televízora.

Ak chcete televízor zavesiť na stenu alebo strop,existujú na to špeciálne držiaky a konzoly na pevné, alebo pohyblivé uchytenie televízora. Niektoré držiaky majú špeciálne kĺby na ľubovoľné nasmerovanie televízora,ktorý využijete vtedy, ak budete sledovať televízor z rozličných miest.

Ak televízor budú sledovať naraz viacerí diváci z rozličných miest, je potrebný televízor z väčším pozorovacím uhlom, alebo televízor zo zakrívenou obrazovkou.

Zakrivené televízory

Na zakrívenom televízore vidia rovnako kvalitne obraz diváci sledujúci televíznu obrazovku kolmo, aj diváci ktorí sledujú televíziu zo strán.

Ďalej existujú špeciálne Ambilight televízory,z ktorými ako prvá na trh prišla firma Philips. Televízor Ambilight má na svojej zadnej stene špeciálne farebné diódy LED,ktoré osvetľujú stenu za televízorom, a to presne podľa farebnej scény, ktorá je momentálne na obrazovke televízora.
Viac infórmácií sa dočítate v článku: “ Ambilight TV„.Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na 3D technológiu zobrazovania.
Televízor 3D zobrazuje na obrazovke striedavo obraz pre ľavé a pravé oko zvlášť. Nasadením si špecialných okuliarov divák vníma akoby scéna z televízora vyšla vonku a všetko sa dialo okolo neho. Je to nezabudnuteľný zážitok.Existujú staršie 3D televízory z pasivnými okuliarmi a novšie používajú aktívne okuliare na sledovanie 3D obrazu.Vývoj ide ďalej a k sledovaniu 3D scény už okuliare nebudú potrebné.Ak televízia nevysiela 3D film,väčšina moderných 3D televízorov za pomocí špeciálnych algoritmov dokáže prekonvertovať obyčajný 2D televízny signál do 3D formátu a zobraziť výsledný obraz v 3D formáte.
Televízory 3D

3. Konektivita a komfort obsluhy televízora.

Pri výbere televízora treba brať do úvahy aj to, na aký účel budete televízor využívať. Ak ste iba sporadický divák a televízor sledujete menej často postačí vám obyčajný FULL HD LED televízor.

Televízory LED FULL HD

Vášniví diváci, ktorí okrem sledovania televízor budú využívať aj na inú činnosť, ako napríklad na sledovanie internetovej televízie IPTV z archívom televízneho vysielania,sledovanie videí z YouTube a podobných video portálov,surfovanie po internete,hranie hier na televíznej obrazovke,video-telefonovanie Skype,počúvanie pesničiek z internetu a inú multimediálnu zábavu potrebujú Smart televízor.

Ak vás zaujíma sledovanie interaktívnej televízie cez internet IPTV z archívom televízneho vysielania,filmotékou a inými zaujímavými aplikáciami, prečítajte si článok: „Vykašlite sa na anténu a satelit,je tu IPTV“ lebo budúcnosť patrí IPTV.

YouTube na Smart TV

Pri výbere Smart televízora je dobré brať do úvahy podobne ako pri výbere počítača alebo Smartfónu typ,počet jadier a taktovaciu frekvenciu procesora,aby netrvalo večnosť prepnutie z Markízi na jednotku, a to nehovorím už o iných dôležitých funkciách televízora.

Niektoré televízory Smart majú nainštalovaný svoj vlastný operačný systém a iné využívajú operačný systém iného výrobcu.

Väčšinu špičkových televízorov Samsung riadi vlastný operačný systém TIZEN. Samsung má aj svoj vlastný Market,z ktorého môžete sťahovať a inštalovať rôzne hry a aplikácie. Ďalej môžete využívať rôzne interaktívne online služby na spestrenie a spríjemnenie domácej zábavy.

Výrobcovia SONY a PHILIPS inštalujú do svojich televízorov operačný systém ANDROID od spoločnosti GOOGLE, ktorý poznáte zo Smart mobilných zariadení.

Firma LG používa operačný systém WebOS teraz už vo verzii 2,0 a PANASONIC inštaluje operačný systém FIREFOX od MOZILI.

Televízory Smart

Pri kúpe televízora je potrebné myslieť nato aký typ príjmu televízneho signálu využívate a čo do budúcnosti plánujete. Ďalej je tiež dôležité myslieť aj nato,na aké periférie televízor pripájate.

Je oveľa lepšie a komfortnejšie ovládať televízor jedným diaľkovým ovládaním, ako mať jeden k televízoru,druhým ovládať satelitný prijímač,tretí od IPTV boxu a ďalším ovládate DVD alebo Blu Rai prehrávač či domáce kino.

Diaľkový ovládač od televízora.

Samozrejme existujú aj univerzálne diaľkové ovládače, ale je oveľa lepšie mať všetko v jednom a komfortne ovládať všetky zariadenia napríklad aj mobilným telefónom,posunkami alebo hlasovými povelmi.

Preto, ak si kupujete nový televízor nezabúdajte aj na takú maličkosť, ako je vstupný Tuner.

Označenie DVBT-T2 znamená príjem pozemného digitálneho vysielania a takýto Tuner má každý novší televízor. Viac o DVB-T2 si prečítajte v článku: „ Stepripravený na prechod z DVB-T na DVB-T2?

Ďalej Tuner televízora môže okrem DVB-T,T2 prijímať aj káblovku a nesie označenie DVB-C.

Ak sledujete satelitnú televíziu potrebujete okrem DVB-T,T2,DVB-C aj DVB-S,S2 Tuner.

Ak chcete okrem toho sledovať aj internetovú televíziu IPTV a využívať veľa interaktívnych služieb a aplikácii, potrebujete Smart televízor z pripojením na internet prostredníctvom kábla alebo cez bezdrôtovú domácu WiFi sieť.

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Samsung myslí na zákazníka neustále a preto, ak sa vám televízor značky Samsung náhodou pokazí, čo je veľmi nepravdepodobné,využite bleskovú servisnú podporu „Smart Service“ na bezplatnom telefónnom čísle
0800 726 786.

Nahlásiť závadu televízora môžete kedykoľvek od pondelka do piatku v čase od 07:00 hod. až do 22:00 a cez víkend a sviatky v čase od 09:00 do 19:00 hodiny.

Televízor vám opravia ešte v ten istý deň po nahlásení závady, alebo pokiaľ to nie je možné zapožičajú vám nový,takúto výhodnú službu ponúkajú iba niektorí výrobcovia televízorov.

Televízory SAMSUNG

Ak sa vám článok páčil a našli ste v ňom nielen informácie, ktoré ste potrebovali, ale aj inšpiráciu a nadšenie pre nový televízor,prosím zdieľajte ho ďalej,možno práve teraz niekto z vašich známych nevie sa rozhodnúť a tento článok ho určite poteší a pomôže mu z výberom toho správneho televízora.

Written by Milan Tulenko

Autor tohto článku nemá nijakú spojitosť s aplikáciou KODI ani s doplnkami tretích strán a preto nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadnú ujmu pri inštalácií a používaní týchto doplnkov. Ak sa rozhodnete inštalovať a používať neoficiálne doplnky, robíte tak na vlastnú zodpovednosť!

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky:

Tento text je chránený proti kopírovaniu !!!