Salmonelóza-ako predchádzať infekcii

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Salmonelóza – ako predchádzať infekcii.

Tento článok je z medicínskeho oboru a dočítate sa v ňom ako sa brániť pred nepríjemnou a niekedy až smrteľne nebezpečnou Salmonelou,ktorá nás ohrozuje hlavne počas letných horúcich dni.
 

Čo je to Salmonelóza?

Salmonelóza alebo Salmonelová Enteritída je črevné infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Salmonella enterica. Salmonelóza je najčastejším črevným ochorením, ktoré postihuje ľudí po celý rok,no hlavne v letných mesiacoch je hlásených najviac pacientov postihnutých touto nepríjemnou chorobou.

Baktéria Salmonella enterica.

Ako spoznáte že ide o Salmonelózu?

Prvé príznaky Salmonelózy zistite, keď je už zvyčajne neskoro a to zhruba po 12-tích až 36-tích hodinách od infikácie,čo je inkubačná doba infekcie Salmonella.

Príznaky Salmonelózy sú podobné ako pri iných vírusových či bakteriálnych ochoreniach. Medzi najčastejšie symptómy patria veľmi silné až kŕčovité bolesti brucha,nevoľnosť a časté zvracanie,hnačky (stolica zafarbená do zelena),triaška a vysoké teploty. Niekedy aj silné bolesti hlavy.

Pozor!!! Častými hnačkami a zvracaním sa telo veľmi dehydruje,preto vo vážnejších situáciach je potrebné pacienta pripojiť na infúziu a takto dodávať telu potrebnú vodu,minerály a živiny.

Je salmonelóza nebezpečná?

Samotná Salmonelóza nemusí byť nebezpečná pre zdravého jedinca pokiaľ liečba napreduje pozitívnym smerom a postihnutý sa za niekoľko dní uzdraví.

Salmonelóza je najnebezpečnejšia pre malé deti a seniorov. Potom je tiež veľmi nebezpečná u osôb zo zníženou imunitou a pre ľudí postihnutými inými vážnymi chorobami. Vtedy je vždy potrebné privolať lekára. Veľmi často je potrebná hospitalizácia na infekčnom oddelení,niekedy sú príčinou aj komplikácie.

Jedna z najznámejších komplikácií vyskytujúcich sa po nakazení Salmonelózou je takzvaný Reitierov syndróm. Ide o preniknutie baktérie salmonely cez stenu čriev do krvného obehu. Potom sa krvným riečišťom baktérie šíria ďalej mimo tráviaci trakt a napadajú rôzne orgány v tele pacienta.
Reitierov syndróm je život ohrozujúce chronické ochorenie a prejavuje sa zápalom kĺbov (Artritída),močovej trubice a očných spojiviek.

Salmonelóza je veľmi nebezpečná až život ohrozujúca nie len pre budúce mamičky ale aj pre ich ešte nenarodené deti.

Ak sa Salmonelou nakazí tehotná žena,ľahko môže prejsť baktéria aj na vyvíjajúci sa plod. Potom po narodení dieťa hnačkuje a ma vysoké teploty, prípadne môže dôjsť až k meningitíde (zápal mozgových blán).

Keďže je Salmonelóza infekčné ochorenie,spravidla je potrebná hospitalizácia
v nemocnici na infekčnom oddelení.

V zvláštnych prípadoch vznikajú aj epidémie,kedy kvôli Salmonelóze je potrebné uzavrieť celú školu, alebo škôlku a celé zariadenie dezinfikovať.

Nebezpečenstvo nákazy Salmonelou.

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Ako predísť Salmonelóze?

Lepšia je prevencia ako choroba a platí to aj v tomto prípade. Ako sa teda brániť?

1.) Pokiaľ je to možné vyhýbať sa rôznym stravovacím zariadeniam a stravovať sa výhradne doma alebo tam kde máte stopercentnú istotu, že personál pri príprave jedál dbá na hygienu a má dlhoročného dodávateľa nezávadných a zdravých potravín.

2.) Ak pripravujete alebo varíte potraviny doma dbajte na zvýšenú hygienu.
Udržujte hygienicky čistú nielen kuchynskú linku,chladničku a mrazničku, ale aj kompletne celú kuchyňu,špajz a jedáleň.

Ak napríklad krájate na doske surové mäso,najprv túto dosku a nôž dobre vyumývajte v teplej vode a saponáte (Jar),vypláchnite v horúcej vode a až tak ju môžete použiť na krájanie zeleniny.

Vždy si pred varením a prípravou jedál dobre umyte ruky teplou vodou a najlepšie antibakteriálnym mydlom. To isté urobte aj pred konzumáciou jedál.

3.) Nakupujte iba zdravé a nezávadne potraviny, ktorým dôverujete.
Vždy si pred nákupom pozrite dátum spotreby,celistvosť a nepoškodenie obalu.

4.) Veľký pozor si dávajte hlavne na mäso a mäsové výrobky.
Ak kupujete mleté mäso,kupujte iba také,ktoré pred vami mäsiar pomelie.

Detektor čerstvosti mäsa.

Pozor si tiež dávajte na rôzne mäsové výrobky, ktoré sú veľmi štipľavé,solené
a korenené,takýmto spôsobom niektorí nečestný predajcovia maskujú skazené mäso,ktoré je zdrojom rôznych infekcií,no hlavne Salmonelózy.

5.) Skladujte potraviny oddelené,hlavne dbajte nato, aby ostatné potraviny
a nápoje neprišli do styku zo surovým mäsom.

Skazené surové mäso by mohlo kontaminovať aj ostatné potraviny,aj tie ktoré bežne konzumujeme v surovom stave,napríklad zelenina a ovocie.

Po rozmrazení potraviny znova nezmrazujte.

6.) Konzumujte iba varené,pečené a dusené mäso.

Pri varení dbajte nato, aby sa mäso varilo dlhšie pri teplote varu (100°C)
a pečené mäso aby bolo dobre prepečené z obidvoch strán.

Ako zistím či je mäso čerstvé a nekontaminované salmonelou.

Najprv si musíme definovať čo je čerstvé mäso. Mäso je čerstvé vtedy, ak je surové,pri manipulácii,prevoze a skladovaní boli dodržané všetke hygienické normy a od porážky zvieraťa neubehlo viac ako 6 dní.
Keď je tento čas dlhší ako jeden týždeň,surové mäso sa môže začať kaziť a to hlavne v letných mesiacoch, keď je vystavené vyšším teplotám počas manipulácie, až kým je uložené do mraziarenských boxov.
Veľmi skazené mäso ľahko rozpoznáme neprirodzeným zafarbením a veľmi neznesiteľným zápachom.
Čo ak mäso nie je úplne čerstvé a iba pomaličky sa začína kaziť a na prvý pohľad nič zvláštne na ňom nezbadáte a ani pričuchnutie nosom nič nenapovie?
Takéto mäso aj keď vyzerá čerstvo a nezapácha je pre konzumenta nebezpečné a okrem salmonely môže obsahovať aj iné nebezpečné mikroorganizmy.

Na odhalenie ešte len začínajúceho kazenia-sa  mäsa nám veľmi dobré poslúži takzvaný elektronický nos, ktorý je tisícnásobne citlivejší ako ten náš a zacíti aj tie najmenšie a najslabšie pachy a arómy,ktoré produkujú mikroorganizmy v kaziacom sa mäse.

Detektor čerstvosti mäsa.

Detektor čerstvosti mäsa G21 FOODSNIFFER je maličké mobilné zariadenie, ktoré veľmi presne detekuje až 100 prchavých látok, ktoré sa môžu objaviť ešte len v začiatočnom štádiu kazenia sa bravčového,hovädzieho,hydinového mäsa, rýb a morských plodov.
Detektor čerstvosti mäsa. 

Švajčiarska technológia založená na štyroch špičkových senzoroch, ktoré merajú vlhkosť,teplotu,prítomnosť čpavku a výskyt prchavých organických látok veľmi spoľahlivo a presne detekuje, či je mäso už skazené alebo iba sa začína kaziť.

Pomocou tohto malého prístroja,ktorého výsledky testu sú porovnateľné zo zdĺhavým laboratórnym skúmaním za niekoľko sekúnd zistite, či je mäso čerstvé a vhodné na konzum alebo či je kontaminované pripadne bolo dlho rozmrazené.

Všetci dobre vieme aká je v súčastnosti prax hlavne z dovozom mäsa
a mäsových výrobkov hlavne zo zahraničia a z následným predajom.

Hlavne veľké obchodné reťazce sťahujú z predaja pokazené mäso z našich pultov väčšinou až vtedy, ak je neskoro,keď už niekto na konzumáciu skazeného mäsa ochorie a veľmi často je to práve Salmonelóza.

Preto každý deň je hlásených až 200 000 prípadov otráv alebo chorôb spôsobených konzumáciou pokazeného mäsa.

Vďaka detektoru čerstvosti mäsa môžeme riziko otráv z konzumácie pokazeného mäsa úplne eliminovať, a preto tento prístroj by nemal chýbať ani
v jednej domácnosti,u predajcov mäsa a vo verejných stravovacích zariadeniach.

Švajčiarsky detektor čerstvosti mäsa G21 FOODSNIFFER je dodávaný
v čiernom a bielom prevedení.

Batéria prístroja vydrží až 12 hodín na jedno nabitie.
 Výsledky testu si prečítate vo vašom mobilnom telefóne.

Prosím pozrite si kratučké video, aby ste sa z prístrojom bližšie zoznámili.

Ak bol pre vás článok zaujímavý,prosím zdieľajte ho ďalej. Ďakujem

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: