Ako ušetriť peniaze v domácnosti.

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Ako ušetriť peniaze na energiách a vode.

Známe slovenské príslovie hovori,že kto šetrí ma za tri a je to určite celkom pravda. Druhé príslovie hovorí, že najľahšie zarobené peniaze sú ušetrené peniaze.

Ľudia, ktorí zarábajú veľa peňazí asi sa problematikou šetrenia nemusia vôbec zaoberať. Keďže vieme aká je na Slovensku situácia a koľko ľudí doslova drie za minimálnu mzdu,každé ušetrené euro v prasiatku je malá výhra a dobrá investícia do budúcna,lebo nikdy nevieme čo nás ešte v budúcnosti čaká.

 

Ako ušetriť peniaze
Jedna možná alternatíva ako ušetriť peniaze na energiách v domácnosti je aj zmena dodávateľa.

Ako ušetriť peniaze na elektrine.

Ak bývate v rodinnom dome,najideálnejšie riešenie pre vás je nainštalovať si na strechu fotovoltaické solárne panely,ktoré vyrobia dostatok elektrickej energie nielen pre váš dom ale prebytočne vyrobenú elektrinu budete dodávať do elektro-rozvodnej siete.
Ako ušetriť peniaze na elektrine.

Takto by ste už nemuseli v budúcnosti platiť za elektrickú energiu, ale naopak elektrárne by platili vám. Na výstavbu takejto domácej fotovoltaickej elektrárne vám dokonca prispeje aj štát dotáciou na obnoviteľné zdroje energie.

Ak o takejto alternatíve neuvažujete alebo nemôžete to realizovať, pretože bývate v paneláku pripadne v podnájme, kde vám to nájomca neumožní,neostáva vám nič iné iba šetriť na elektrine.
Niekoľko desiatok až stoviek euro ročne môžete ušetriť nielen na osvetlení domácnosti,ale aj vhodne zvolenými ostatnými elektrospotrebičmi v domácnosti.
Najviac elektrickej energie v domácnosti ušetríte zavedením najmodernejších automatizovaných systémov riadenia spotreby prípadne Smart  technológií, ktoré okrem úspory elektrickej energie
vykonávajú dopredu naprogramované činnosti a bdejú nad bezpečnosťou celej vašej domácnosti.
Inteligentná domácnosť
Ak vás zaujímajú Smart technológie pre domácnosť,prečítajte si článok Inteligentná domácnosť.

Ako ušetriť peniaze na osvetlení.

Ešte stále vo vašej domácnosti používate klasické žiarovky z volfrámovým vláknom? Rýchlo ich vymeňte za moderné LED – žiarovky. To iste platí aj o všetkých úsporných kompaktných žiarivkách
a svetelných zdrojoch z výbojkami alebo halogénovými žiarovkami. V súčastnosti su najmodernejšie a  najúspornejšie LED žiarovky.
Ako ušetriť peniaze na osvetlení. LED žiarovka
Žiarovka LED

Prečo sú LED žiarovky najúčinnejšie a najúspornejšie? Uvediem krátky príklad. Klasická žiarovka z volfrámovým vláknom premení iba 8 percent prijatej elektrickej energie na svetlo a zvyšných 92 percent drahej elektrickej energie premení na odpadové teplo. Potrebujete žiarovkami kúriť alebo svietiť? Klasické žiarovky sú veľmi nehospodárne a majú účinnosť iba okolo 8 percent.

Naproti tomu LED žiarovky sú vysoko hospodárne a skoro všetkú prijatú elektrickú energiu premenia na užitočné svetlo, no iba maličké percento z prijatej energie sa premení na nežiadúce teplo.
Svietivosť alebo svetelný tok žiarovky udáva výrobca v lúmenoch a označuje sa lm. Napríklad ak potrebujete pre dokonalé osvetlenie menšej miestnosti svetelný tok o 600 Lúmenov použijete iba 6 wattovú LED žiarovku,ktorou nahradíte klasickú 60 wattovú žiarovku.
Šesť wattová LED žiarovka svieti takou istou intenzitou svetla ako klasická šesťdesiat wattová.
[lockercat]

Za 4 hodiny svietenia pri intenzite 600 Lúmenov klasická žiarovka spotrebuje 240 watthodín elektrickej energie a naproti tomu LED žiarovka iba 24 watthodín čo je veľmi vysoká úspora.

Ako ušetriť peniaze
Počet 4 hodiny berieme ako priemerná denná doba svietenia. Spotrebu 240Wh respektíve 24Wh vynásobte 365 dňami v roku a obe hodnoty porovnajte. Dostanete sa k ročnej spotrebe 87,6KWh u klasickej žiarovky a necelých 8,8KWh u žiarovky LED.
Z výpočtov je jasné, že iba na jednej vymenenej žiarovke za LED ročne ušetríte okolo 80KWh elektrickej energie. Záleží od ceny za akú elektrinu kupujete,no zhruba to vyjde na 10 až 15 € ročne.
Spočítajte koľko máte doma žiaroviek a osvetľovacích telies a dostanete sa k astronomickým číslám.

Nie je lampa ako lampa a preto investujte do moderných osvetľovacích telies z letkami.

Dole v tabuľke si porovnajte svetelný tok a spotrebu jednotlivých typov žiaroviek.
 v tabuľke si porovnajte svetelný tok a spotrebu jednotlivých typov žiaroviek.
Životnosť LED žiarovky je niekoľkonásobne dlhšia s porovnaním s klasickou žiarovkou a udáva sa na 50 000 a niekedy až 100 000 hodín svietenia. Životnosť záleží od kvality prevedenia LED žiarovky. Nekvalitné LED žiarovky u niektorých ľudí spôsobujú bolesť hlavy.
Či je kvalitná LED žiarovka jednoducho zistíte tak,že na rozsvietenú LED sa pozriete cez fotoaparát mobilného telefónu. Ak na displeji telefónu zbadáte blikanie,LED žiarovka je nekvalitná.
Ďalšie šetrenie na osvetlení vám zabezpečia pohybove spínače,ktoré namontujete namiesto klasických vypínačov. Musíte uvážiť, kde takéto pohybové snímače namontovať. Tieto pohybové PIR snímače sú väčšinou kombinované z individuálne nastavovaným časovým spínačom,ktorý osvetlenie vypne po uplynutí nastaveného času.
[/lockercat]

PIR solárny reflektor

Existujú aj rôzne LED reflektory s PIR pohybovým snímačom na vonkajšie použitie,napríklad na osvetlenie terás,prístupových ciest,chodníkov a pod a niektoré máju dokonca aj vlastný fotovoltaický panel,tak nespotrebúvajú žiadnu elektrinu,lebo si ju sami vyrobia zo slnečnej energie.
PIR solárny reflektor.

 Ako ušetriť peniaze na ostatných elektrospotrebičoch v domácnosti.

Ak chcete ušetriť až 60% a viac na elektrine v domácnosti siahnite po najmodernejších elektrospotrebičoch s energetickou triedou A+++.
Všetky elektrospotrebiče vyrobené pred 10 a viac rokmi sú veľmi náročne na elektrickú energiu.

Pretože sú veľmi nehospodárne a neefektívne,treba ich čím skôr zameniť za nové a úsporne.

Na trhu existujú voľno stojace elektrospotrebiče a vstavané ktoré sa montujú  do kuchynskej linky alebo steny.

Ak podnikáte, môžete si kúpiť aj profesionálne spotrebiče s certifikátom.

Práčky,sušičky a žehličky na bielizeň.

Pre ušetrenie čo najviac peňazí pri praní a sušení bielizne vyberte si takú práčku alebo sušičku, aby spĺňala tieto ciele.

V prvom rade sa zamerajte na energetickú triedu a na množstvo bielizne na jedno pranie alebo sušenie.

Ak ste malá rodinka tak samozrejme budete mať aj menej prádla na pranie,preto si vyberte práčku z menším bubnom,no keď ste mnohopočetná veľká rodina tak veľkú práčku.

Ako ušetriť peniaze na praní
Práčka
Súčasné automatické práčky spotrebujú podstatne menej vody a to až o 20 percent menej ako práčky vyrobené pred 10 až15 rokmi. To isté platí aj o spotrebe elektrickej energie.
 
Dobrou voľbou je aj kombinácia práčky zo sušičkou bielizne v jednom prístroji na úsporu miesta v malej kúpeľni alebo SET-Pračka+Sušička.
Prať začínajte až vtedy, keď máte dostatok prádla na úplne zaplnenie bubna,takto veľa ušetrite nielen na elektrine ale aj na vode a pracích prostriedkoch.
Ak je bielizeň iba slabo zašpinená perte iba krátko a na nizkych teplotách (režim ECO a pod).
Namiesto pracieho prášku používajte ekologickú guličku na pranie,šetrite nielen životné prostredie ale aj vlastnú peňaženku.
Predpranie  a pracie prášky používajte iba vtedy, keď je bielizeň silno zašpinená. (montérky a pod)
Dôležitá je aj údržba,časté čistenie filtra a používanie odvápňovacích prostriedkov  napríklad Calgon a podobne.
Existujú špeciálne magnetické alebo katalytické zmäkčovače vody, ktoré sa montujú na prívodné potrubia alebo hadice k práčke.  Ak máte doma príliš tvrdú vodu,vytvárajú sa usadeniny – vodný kameň na vyhrievacom telese a takto znižujú účinnosť ohrevu vody. Pri dlhodobom nahromadení vodného kameňa sa vyhrievacie teleso prepáli a znefunkční ďalšie pranie.

Podobne je to aj v zásobníkoch na teplú úžitkovú vodu. Ak máte doma tvrdú vodu, tak aj v týchto bojleroch alebo prietokových ohrievačoch sa vytvára vodný kameň,ktorý zníži účinnosť ohrevu a zvýši spotrebu energie a nakoniec po niekoľkých rokoch celkom znefunkční dané zariadenie.

Na žehlenie používajte iba žehličku z najväčšou naparovacou schopnosťou,ideálne su na tento účel žehličky z parným kotlom.

Tiež dbajte na to akú vodu do žehličky dávate,príliš tvrdá voda vytvori vodný kameň,zníži naparovací výkon a zvýši odber elektrickej energie. Preto naparovaciu žehličku a parný kotol treba často kontrolovať na zanesenie vodným kameňom,použiť chemické prostriedky na odstránenie vodného kameňa alebo žehličku vymeniť za novú.

Ak ste sa rozhodli kúpiť novú žehličku,kúpte si takú ktorá ma funkciu automatického vypnutia,nielen že ušetríte na elektrickej energii, ale aj zvýšite bezpečnosť pred požiarom ak náhodou zabudnete žehličku vypnúť.

Ak máte dvojtarifný elektromer( nočný prúd ) ,perte,sušte a žehlite bielizeň iba pri nízkej tarife za elektrinu.

Upratovanie domácnosti.

Veľmi veľa času a energie nám pri upratovaní domácnosti usporia rôzne elektrické pomocníci ako sú vysávače,parne čističe alebo robotický mop,robotický vysávač.

Varenie,pečenie a príprava potravín v domácnosti.

Mnoho domácnosti stále používa na varenie potravín klasicky plynový šporák,patríte k nim aj vy?
Ako ušetriť peniaze pri varení
Plynový sporák 
Ak používate na varenie elektrickú energiu,nikdy nevarte na klasickej elektrickej platničke, ktorá je najväčším požieračom elektriny. Hospodárnejšia je sklokeramická varná doska,ale aj tá je náročná na spotrebu. Najlacnejšie a najrýchlejšie varenie je na indukčnej platničke.
Indukčný ohrev na varenie a prípravu potravín v domácnosti je nielen energeticky najlacnejší spôsob varenia, ale je aj najbezpečnejší. Indukčná varná doska je studená a zohrieva sa iba od dna hrnca ktorý
zahrievajú vysokofrekvenčné indukčné prúdy.
Ak hrniec odstavíte,inukčná varná doska sa sama automaticky vypne. Nielen že to šetrí elektrickú energiu, ale aj zabráni prípadnemu požiaru, ak napríklad zábudlivý človek zabudne vypnúť klasickú elektrickú platničku alebo plynový horák.
Ako ušetriť peniaze
Predstavte si, čo sa môže stať ak náhodou vyvrie obsah hrnca a zhasí plameň horáka na plynovom šporáku? V byte sa nahromadí jedovatý zemný plyn a iba malá iskra napríklad zapnutím vypínača osvetlenia spôsobí veľký výbuch – explóziu z veľmi veľkými následkami.

Varenie potravín urýchly pokrievka na hrnci a ušetrí veľa energie. Pri dusení potravín používajte iba malé množstvo vody. Ak pripravujete potraviny z dlhou dobou varenia používajte tlakový hrniec.

Viac o indukčných varných doskách čítajte v článku “ Čo nám priniesla technológia indukčného ohrevu do domácnosti.“

Elektrická alebo plynova rúra na pečenie?

Moderné elektrické rúry na pečenie využívajú množstvo inovovaných funkcií na šetrenie elektrickou energiou. Mnohé drahšie prevedenia majú samočistiacé pyrolitické funkcie na jednoduché udržiavanie rúry v hygienicky čistom stave.
Odporúčajú sa elektrické rúry z veľkým okienkom na zabránenie častého otváraniu rúry, pri ktorom unikne do prostredia až 20 percent energie.

Využívajte tepelnú zotrvačnosť rúry a vypnite ju ešte pred upečením pokrmu a nechajte tak dopiecť akumulovaným teplom vo vnútri rúry.

Na opätovne zohrievanie už uvarených jedál sú  mikrovlne rúry ktoré rýchlo zohrejú a sú veľmi šetrné a moderné.

Na poriadnu grilovačku kedykoľvek sa vam zachce sú perfektne moderne elektrické grily.

Prípravu jedál a nápojov v domácnosti vám veľmi uľahčia a ušetria vám čas aj rôzne elektrické kuchynské prístroje, ako sú napríklad rýchlovarné kanvice,kávovary, hriankovače,vaflovače, šľahače,mixéry,mlynčeky,drviče,kuchynské roboty a podobne.

Nekupujte balenú vodu.

Voda balená v plastových fľašiach nielenže je veľmi drahá a zaťažuje tak rodinný rozpočet,ale je aj nezdravá. Plast počas skladovania uvoľňuje do vody rôzne jedovaté a karcinogénne latky,ktoré spôsobujú rôzne nepríjemne choroby.
Preto radšej pite vodu z vodovodu. Samozrejme niekomu voda z vodovodu vôbec nechutí. Preto prichádza na trh výborník sódy SodaStream.
SodaStream

Umývanie riadu.

Umývačka riadu už nie je iba výsadou bohatých,ale v poslednom čase vlastní ju čoraz viac gazdiniek.
Umývačka riadu nielen, že ušetrí váš drahocenný čas ale ušetri aj veľa energie a hlavne vody.
Ako ušetriť peniaze-umývačka riadu
Umývačka riadu
Pri klasickom umývaní riadu spotrebujete na 140 kusov riadu, čo sa zmestí do štandardnej umývačky okolo 50 litrov teplej úžitkovej vody a umývačka riadu pritom spotrebuje iba 10 litrov vody.
Moderné, inteligentné umývačky riadu sledujú stupeň zašpinenia odtekajúcej vody a podľa toho zvyšujú alebo znižujú teplotu vody,množstvo vody a dávkuju umývacie prostriedky. Tieto umývačky riadu sú najhospodárnejšie a najvýkonnejšie.
Riad umytý v umývačke riadu sa nádherne leskne,čo bežným umývaním asi sotva dosiahnete.

Chladenie a mrazenie potravin.

Chladenie a mrazenie potravín majú na svedomí až štvrtinu všetkých nákladov na elektrickú energiu v domácnosti, pretože tieto prístroje pracujú non-stop 24 hodín denne.
Staršie chladničky a mrazničky boli veľmi náročne na elektrickú energiu,no vtedy bola aj elektrina oveľa lacnejšia ako je dnes. Preto je potrebné staré chladiarenské prístroje vymeniť za nové a moderné z nízkou spotrebou elektriny.
Pri výbere chladničky alebo mrazničky si treba dať zvlášť záležať na energetickej triede,pretože A++oproti triede A ušetrí až 45 percent elektrickej energie a A+iba 25 percent.
Ako ušetriť peniaze pri chladení a mrazení potravin
Chladnička 
Je oveľa lepšie zainvestovať raz a kúpiť hoci aj drahšiu chladničku alebo mrazničku z energetickou triedou A++ a za celú dobu životnosti šetriť na elektrine ako kúpiť lacnú a míňať veľa peňazí za elektrickú energiu. Zvyčajne lacné spotrebiče majú aj oveľa kratšiu životnosť a väčšiu poruchovosť.
Samozrejme dobrým výberom je aj kombinovaná chladnička z mrazničkou. Niektoré majú iba jeden spoločný kompresor,čo tiež prispieva k šetreniu z elektrickou energiou.
Nikdy neumiestňujte chladničku alebo mrazničku ku sporáku,radiátoru alebo inému zdroju tepla,lebo by sa nadmerne zvýšila spotreba elektriny. Pravidelne čistite zadné mriežky od prachu zvýšite tým účinnosť a znížite spotrebu.
Ak je v chladničke na výparníku alebo v mrazničke nahromadenom veľa ľadu okamžite ju odmrazte a umyte vlažnou vodou bez saponatov a chemických prípravkov,takto ušetríte až 30 percent energie.
Ľad v chladničke znižuje účinnosť chladenia a zvyšuje spotrebu elektrickej energie.
Nikdy do chladničky nedávajte teplé alebo horúce jedlá a nápoje, ale najprv počkajte kým ochladnú a až tak ich dajte do chladničky.
Všetky nápoje uložené v chladničke musia byť uzatvorené, aby sa zabránilo odparovaniu.
Dvere chladničky a mrazničky otvárajte čo najmenej a na čo najkratšiu dobu.
Ideálna teplota v chladničke je okolo +5 stupňov Celzia a v mrazničke -17 až – 18 stupňov Celzia.

Klimatizácia v domácnosti.

Aj napriek rôznym rozporným názorom na klimatizáciu,čoraz viac sa používa v domácnostiach.
V posledných rokoch sú aj na Slovensku zaznamenané tropické horúčavy nad 30 a niekedy až 35 stupňov Celzia. V takýchto horúčavách nám spríjemní život práve klimatizácia.
Presne tak ako u chladničky a mrazničky aj klimatizáciu treba často čistiť od prachu na zvýšenie účinnosti a zníženie spotreby elektrickej energie.

Klimatizácia má byť nastavená tak, aky rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol okolo 3 až 6 stupňov,takto nie je veľmi zaťažovaný ľudský organizmus a netrpí tepelnými šokmi.

Ostatná elektronika v domácnosti.

Medzi ostatnú elektroniku v domácnosti patrí: televízor,projektor,satelit,CD-DVD player, rádio,HiFi,počítač,Notebook,Tablet,kopírka,tlačiareň a podobne.
Ako ušetriť peniaze v domácnosti.
Tieto prístroje majú nezanedbateľný odber elektrickej energie aj vo vypnutom pohotovostnom stave, v takzvanom Stan-By režime a preto je potrebné, ak ich dlhšiu dobu nepoužívate vypnúť aj zo siete vytiahnutím vydlice zo zásuvky.
Pre tento účel je vhodné použiť zásuvkovú lištu z vypínačom,kde jedným vypínačom vypnete viacero prístrojov. Drahšie zásuvkové lišty majú zabudovanú aj prepäťovú ochranu,ktorá chráni citlivú elektroniku pred atmosferickými výbojmi.
Hlavne v letných mesiacoch počas búrky sa môže ľahko stať, že blesk vám poškodí drahú elektroniku,napríklad aj televízor, za ktorý ste dali povedzme aj 1 000€ a viac.
Zásuvková lišta z prepäťovou ochranou vašu drahú elektroniku v takýchto prípadoch spoľahlivo ochráni. Existujú aj sólo prepäťové ochrany na ochranu jedného spotrebiča.
Ak máte pri počítači ešte starý CRT monitor alebo televízor z vákuovou obrazovkou, rýchlo ho zameňte za nový LED televízor,ušetríte tak až o 75 a viac percent elektrickej energie.

Ako ušetriť peniaze na plyne.

Najväčšie náklady na plyn sú spojené z vykurovaním domácnosti,preto prioritou by malo byť zateplenie bytu či rodinného domu. Už len výmena dverí a okien za termoizolačné plastové vám ušetrí až 10 percent energie. Ďalšie úspory získate oteplením stien a stropov.
Zbytočne neprekurovať miestnosti a vetrať iba vtedy, keď je kotol vypnutý.
Na mieste je pouvažovať nad výmenou kotla za moderný a úsporný kondenzačný kotol.
Dobrou investíciou je aj inštalácia regulačných termohlavic z digitálnym nastavením teploty na každý radiátor v domácnosti.
Namiesto plynu na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody použiť alternatívne zdroje ako sú tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory,ich kombinácie a podobne.
Ako ušetriť peniaze-tepelne čerpadlo
Plynový sporák vymeniť za nový úspornejší alebo najlepšie za elektricky z indukčným ohrevom.
Starý niekoľko ročný plynový šporák je aj veľmi nebezpečný, ako upozorňujú aj niektorí výrobcovia,že dlhodobým používaním môže nastať závada.

Ako ušetriť peniaze na vode a stočnom.

Ako už bolo spomenuté vyššie,nová automatická práčka alebo umývačka riadu veľa ušetri nielen na elektrickej energii ale aj na vode. Napríklad automatická práčka energetickej triedy A+++ ušetri až o 13 percent viac vody ako práčka energetickej triedy A.
Umývanie riadu v umývačke vám ušetrí až 78 percent vody, v porovnaní s ručným umývaním riadu.
Úsporná vodovodná batéria ušetrí až 62 percent vody. Na koľko vás vyjde kvapkajúci kohútik???
Ako ušetriť peniaze v domácnosti. Na koľko vás vyjde kvapkajúci kohútik???
Vodovodná batéria.
Úsporná sprchovacia batéria zo špeciálnou sprchovacou hlavicou ušetrí až 45 percent vody.
WC z duálnym splachovaním ušetrí až 58 percent vody.
Záhradkari často polievajú zeleninu alebo trávnik vodou z vodovodu, čo je veľmi veľká chyba.
Ak máte záhradu o rozlohe 500 metrov štvorcových takéto polievanie vás ročne vyjde aj na 1 200€.
Najlepším riešením je studňa, alebo ešte lepšie na polievanie zachytávať do nádrží dažďovú vodu,ktorá je na tento účel najlepšia a úplne zadarmo.
Ak spotrebujete menej vody,menej zaplatíte aj na stočnom.
Hore uvedené čísla a percentá úspor sú prevzaté z internetových zdrojov.
Bol pre vás článok zaujímavý a prínosný? Zdieľajte ho ďalej. Ďakujem.

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: