Repráky a repro-sústavy.

reproduktorová sústava
Tento obsah má 12 mesiacov. Berte prosím na vedomie že informácie uvedené v tomto článku už nemusia byť momentálne aktuálne a preto už nemusí všetko fungovať tak,ako je to opísané v tomto článku !!! Ďakujem za porozumenie.
Celkove hodnotenie

Rozdelenie reproduktorov-aké repráky potrebujem?

Čo je to reproduktor alebo ľudovo nazývaný reprák?

Reproduktor je elektroakustický menič. Pracuje na elektromagnetickom princípe. Do cievky elektromagnetu, ktorá je vložená v magnetickom poli je privedený nízkofrekvenčný signál zo zosilňovača. Presne podľa amplitúdy napätia kmitá cievka v permanentnom magnete a zároveň rozkmitáva prilepenú  membránu,preto niekedy voláme reproduktor aj amplión. Membrána reproduktora rozochvieva okolitý vzduch, ktorým sa šíry zvuk k poslucháčom. Tvar membrány je kruhový,elipsovitý,štvorcový a iný.

Reprák

Rozdelenie reproduktorov podľa konštrukcie.

Hore opísaný reproduktor pracuje na elektromagnetickom princípe a je to elektromagnetický.

Niektoré reproduktory zväčšia výškove majú namiesto elektromagnetu piezokeramický výbrus a voláme ich piezoelektrické.

Ďalej podľa konštrukcie ešte delíme repráky na elektrodynamické a elektrostatické.

Reproduktor je zabudovaný v skrini prístroja,napríklad rádioprijímač alebo televízor.

Iné reproduktory sú umiestnené v rôznych samostatných debničkách a voláme ich repro-bedne,z ktorých sa skladajú reproduktorové sústavy.

Reprobedňa môže mať jeden alebo niekoľko reproduktorov. Zvyčajne je v reprobední zabudovaný stredno-pásmový a vysoko-pásmový reproduktor a takejto reprobední hovoríme dvojpásmova reprobedňa. Trojpásmová má aj basový reproduktor.

Audio kábel +stereo mini Jack

Nízkofrekvenčný signál privedený káblom do repro-bedne je rozdelený pásmovým filtrom na jednotlivé frekvenčné pásma. Pásmový filter,prepusť alebo pásmová zadrž môže byť pasívny L-C člen alebo kvalitnejší zostavený z aktívnych elektronických prvkov. Väčšina repro-bední vyžaruje zvukové vlny priamo do priestoru a u iných najmä basových subwooferov je použitý zvukovod.

Rozdelenie reproduktorov podľa rozsahu prenášaného pásma.

Podľa rozsahu prenášaného pásma repráky delíme na:

Širokopásmový reproduktor

Teoreticky by mal širokopásmový reprák preniesť celé spektrum počuteľných frekvencii od 20Hz do 20kHz. Širokopásmový reprák kvalitne prenesie iba stredné pásmo a pri vysokých a nízkych frekvenciách je veľmi namáhaný,preto skresľuje a nevydáva kvalitný zvuk v týchto postranných pásmách. Takýto reproduktor nie je vhodný do profesionálnych repro-sústav a používa sa iba v lacných a menej kvalitných audio-zariadeniach ako sú prenosné rádioprijímače alebo starší televízor.

Prenosný rádioprijímač
Rádioprijímač 

Nízkopásmový  reproduktor

Basový nízkopásmový reproduktor spracováva najnižšie frekvencie z akustického spektra a je určený pre frekvenčné pásmo do 1500 Hz. Je to spravidla najväčší reproduktor v reproduktorovej skrini.
Inou alternatívou je samostatne zabudovaný basový reproduktor do skrine. Môže mať priame vyžarovanie a zvukovod.  Nízkopásmový reproduktor zabudovaný v samostatnej bedni sa nazýva subwoofer a spravidla v ozvúčnici je okrem reproduktora aj nízkofrekvenčný zosilňovač a hovoríme mu aktívny subwoofer. 

Stredopásmový reproduktor

Stredopásmový reproduktor ako sám názov napovedá je určený na spracovanie stredného frekvenčného akustického pásma od  frekvencie 300Hz až do 6 000 Hz.

Vysokopásmový reproduktor

Vysokopásmový reproduktor alebo tiež nazývaný výškač spracováva najvyššie tóny  o frekvencií 
nad 2 kHz. 
 
Existujú viaceré konštrukcie vysokopásmových reproduktorov. Najlacnejšou alternatívou
je piezoelektrický výškač, ale má veľmi zvlnenú frekvenčnú charakteristiku a nehodí sa na profesionálne ozvučenie.
Najkvalitnejší vysokopásmový reproduktor je elektrostatický, ale k svojej činnosti potrebuje vysokonapäťový zdroj.

Kombinované a špeciálne reproduktory.

Spravidla spracovávajú iba určitú časť akustického spektra a sú určené pre špeciálne aplikácie ako napríklad ozvučenie veľkých priestorov alebo alarmy,sirény a podobne,pripadne ultrazvukový sonar. 
Existujú aj takzvané akustické zbrane,napríklad na rozohnanie davov ľudí ako náhrada za vodne delo.
 
Reprák-megafón
 

Reproduktorové sústavy.

Mono reproduktorová sústava je tvorená jednou reprobedňou, v ktorej môže byť jeden reproduktor alebo pásmový filter a niekoľko reproduktorov na oddelené spracovanie rôznych frekvencií akustického pásma. Mono reproduktorové sústavy sa už nepoužívajú,iba výnimočne.
Stereo reproduktorová sústava je tvorená dvomi repro-bedňami. Ak je v jednej repro-bedni zabudovaný aj nízkofrekvenčný zosilňovač,ide o aktívnu stereo reproduktorovú sústavu.
Takéto aktívne stereo reproduktorové sústavy sa väčšinou používajú pri počítačoch.
Reprák stereo k PC
Reproduktorová sústava.

Viac-prvková priestorová reproduktorová sústava.

Tento obsah je uzamknutý !!!
Prosím označte že sa vam článok páči a otvorte uzamknutú časť článku.
Like
Tweet
Google +1

Tento obsah má 12 mesiacov. Berte prosím na vedomie že informácie uvedené v tomto článku už nemusia byť momentálne aktuálne a preto už nemusí všetko fungovať tak,ako je to opísané v tomto článku !!! Ďakujem za porozumenie.

Autor príspevku: Milan Tulenko

Píšem recenzie,návody a zaujímavosti z elektroniky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *