Reproduktory a reproduktorové sústavy.

reproduktorová sústava

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Rozdelenie reproduktorov-aké repráky potrebujem?

Čo je to reproduktor alebo ľudovo nazývaný reprák?

Reproduktor je elektroakustický menič. Pracuje na elektromagnetickom princípe. Do cievky elektromagnetu, ktorá je vložená v magnetickom poli je privedený nízkofrekvenčný signál zo zosilňovača. Presne podľa amplitúdy napätia kmitá cievka v permanentnom magnete a zároveň rozkmitáva prilepenú  membránu,preto niekedy voláme reproduktor aj amplión. Membrána reproduktora rozochvieva okolitý vzduch, ktorým sa šíry zvuk k poslucháčom. Tvar membrány je kruhový,elipsovitý,štvorcový a iný.

Reprák
Ak na ozvučenie priestoru použijeme viac reproduktorov,vtedy hovorime o reproduktorovej sústave.

Rozdelenie reproduktorov podľa konštrukcie.

Hore opísaný reproduktor pracuje na elektromagnetickom princípe a je to elektromagnetický.

Niektoré reproduktory zväčšia výškove majú namiesto elektromagnetu piezokeramický výbrus a voláme ich piezoelektrické reproduktory.

Ďalej podľa konštrukcie ešte delíme repráky na elektrodynamické a elektrostatické.

Reproduktor je zabudovaný v skrini prístroja,napríklad rádioprijímač ,mikrosystém,mini-systém,alebo televízor.

Iné reproduktory sú umiestnené v rôznych samostatných debničkách a voláme ich repro-bedne,z ktorých sa skladajú reproduktorové sústavy alebo SOUNDBARY.

Reprobedňa môže mať jeden alebo niekoľko reproduktorov. Zvyčajne je v reprobední zabudovaný stredno-pásmový a vysoko-pásmový reproduktor a takejto reprobední hovoríme dvojpásmova reprobedňa. Troj a viac pásmová reproduktorová sústava má aj basový reproduktor.

Audio kábel +stereo mini Jack

Nízkofrekvenčný signál privedený káblom do repro-bedne je rozdelený pásmovým filtrom na jednotlivé frekvenčné pásma. Pásmový filter,prepusť alebo pásmová zadrž môže byť pasívny L-C člen alebo kvalitnejší zostavený z aktívnych elektronických prvkov. Väčšina repro-bední vyžaruje zvukové vlny priamo do priestoru a u iných najmä basových subwooferov je použitý zvukovod.

Rozdelenie reproduktorov podľa rozsahu prenášaného pásma.

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Reproduktorové sústavy.

Mono reproduktorová sústava je tvorená jednou reprobedňou, v ktorej môže byť jeden reproduktor alebo pásmový filter a niekoľko reproduktorov na oddelené spracovanie rôznych frekvencií akustického pásma. Mono reproduktorové sústavy sa už nepoužívajú,iba výnimočne.
Stereo reproduktorová sústava je tvorená dvomi repro-bedňami. Ak je v jednej repro-bedni zabudovaný aj nízkofrekvenčný zosilňovač,ide o aktívnu stereo reproduktorovú sústavu.
Takéto aktívne stereo reproduktorové sústavy sa väčšinou používajú pri počítačoch.
Reprák stereo k PC
Reproduktorová sústava.

Viac-prvková priestorová reproduktorová sústava.

Pre vytvorenie domáceho kina,domáce HiFi alebo na profesionálne ozvučenie sú určené viacprvkové priestorové reproduktorové sústavy.
Viac-prvková priestorová reproduktorová sústava je tvorená jednou alebo viacerými basovými subwoofermi a niekoľko satelitnými reproduktormi.
Nie len pre domáce použitie existujú rôzne Hi-Fi systémy.
Viacprvkové reproduktorové sústavy sa označujú číselným kódom. Napríklad stereo reproduktorová sústava je označovaná 2.0 a skladá sa z dvoch reproduktorov. Reproduktorová sústava 2.1 je tiež stereo, ale má navyše jeden basový subwoofer. Prvé číslo pred bodkou v kóde označuje počet satelitov a za bodkou počet subwooferov.
Napríklad priestorová repro-sústava 5.1 má jeden subwoofer a 5 satelitov,ľavý a pravý predný+stredový a dva zadné satelitné reproduktory. Reproduktorová sústava 7.2 ma 2 subwoofery a 7 satelitov.
Existuje aj špeciálna priestorová reproduktorová sústava 5.1 alebo 7.1 prípadne iná tvorená iba jednou reprobedňou umiestnenou pred poslucháča,napríklad pod televízor.
Takáto repro-sústava obsahuje špeciálne smerové reproduktory,ktoré sú zabudované v jednej skrini. Takto sa ušetrí priestor v menšej obývačke a nie je nutné rozmiestňovať reproduktory do každého rohu miestností na vytvorenie priestorového vnemu s počúvaného zvuku.
 Aktívne reproduktorové sústavy majú zabudovaný zosilňovač väčšinou vo subwooferi,niektoré v stredovom prednom satelite. Kvalitnejšie aktívne repro-sústavy sú doplnené eqalízerom,displejom,diaľkovým ovládaním,blu-tu pripojením bez nutnosti ťahať káble a podobne.

Akú reproduktorovú sústavu potrebujem?

Je rozdiel či potrebujete audio reproduktorovú sústavu do auta alebo do obývačky.
Na trhu existuje veľké množstvo reproduktorových sústav montovateľných do dverí auta.
Reproduktorová sústava
Ďalej sú to reproduktorové sústavy do domu k počítaču či do obývačky k televízoru alebo projektoru na vytvorenie priestorového zvuku k domácemu kinu, a využitiu napríklad software KODI-TV.
Ak potrebujete pripojiť pasívne reproduktory k vášmu domácemu Hi-FI zosilňovaču sledujte hlavne dva najzákladnejšie parametre a to impedancia a výkon.
Audio zosilňovač Hi-Fi
Zosilňovač
Impedancia sa udáva v ohmoch. Ak je napríklad na zadnom panely zosilňovača napísane AUDIO-OUTPUT 4 ohmov a  80W pripojíme k nemu 4 ohmový reproduktor z výkonom minimálne 80W.
Reproduktory sa väčšinou vyrábajú o impedancii 4,8 a 16 ohmov. Väčšiu impedanciu maju slúchadla a to zvyčajne 50 ohmov,no môže to byť aj 2 000 ohmov.
Ak kupujete pasívne reproduktory alebo aktívnu reproduktorovú sústavu vždy zvoľte radšej vyšší výkon ako požadujete,lebo ak chcete reprodukovať hlasnejšiu hudbu pri plnom vybudení až prebudení zosilňovača vzniká veľké dynamické skreslenie a takáto reprodukcia je veľmi nekvalitná

 a niekedy až nepríjemná na poslucháčov.

Iným typom reproduktorových zostav sú takzvané Soundbary a sú vhodné najme na vylepšenie zážitku z pozerania televízora.

K audio zariadeniam ďalej patria rôzne slúchadla a mikrofóny.

Pomohol vám článok? Ak áno zdieľajte nech si to prečítajú aj ostatný. Ďakujem.

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: