Kino vo vlastnej obývačke? Prečo nie…

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Ako si vytvoriť kinosálu.

Urobte si doma v obývačke vlastné domáce kino a sledujte
 tisícky filmov a seriálov úplne zadarmo. 
 

Časy keď sa bežne chodilo do kina sú už dávno nenávratne preč. Dnes chodia do kina iba ľudia,ktorí to berú skôr ako spoločenskú udalosť.

Napokon aj cena lístka je niekedy až privysoká. Väčšinou sa pohybuje cena vstupného do kina od nejakých 2 až 3€ za detský program a cena sa niekedy vyšplhá u najnovších 3D filmov pre dospelých až do 7-10€,čo nie je málo.

 Kino
Keď len kino navštívite tri krát do týždňa, ročne vás to vyjde na nejakých 1 200 až 1 500€.
Koľko vás to bude stáť keď do kina pozvete priateľku alebo manželku,pripadne celú rodinu???

Nie je asi rozumnejšie pre vás zainvestovať iba raz do vlastnej kinosály a potom už zadarmo pozerať kedy chcete,čo chcete a ako chcete?

Je veľmi veľký rozdiel sledovať obľúbený film na malej televíznej obrazovke a na veľkej premietacej ploche.

Nie je problém si vo vlastnej obývačke,v spálni alebo v inej miestnosti si vytvoriť aj 3D kino s priestorovým zvukom.
Chcete vedieť ako na to? Čítajte pozorne článok až do konca.

Domáca kinosála – vyberáme miestnosť.

Ak bývate v paneláku,na výber miestnosti pre kinosálu budete mať iba obmedzené možnosti a pravdepodobne zvolíte obývačku.

Čo sa týka doprovodného zvuku,aby ste nerušili susedou môžete použiť iba nízko-výkonnú reproduktorovú sústavu, alebo najlepšie zvuk počúvať v slúchadlách.

Na tento účel sú veľmi výhodné bezdrôtové slúchadla.
Oveľa viac možností na výber miestností pre domácu  kinosálu majú ľudia, ktorí bývaju vo vlastnom alebo prenajatom rodinnom dome.

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Domácu kinosálu si môžete vytvoriť v ľubovoľnej pomerne väčšej miestnosti,napríklad v obývačke,spálni alebo v špeciálne vyhradenej miestnosti,ktorá najlepšie spĺňa požadované podmienky.

Kino
Najideálnejšia je samozrejme tmavšia miestnosť,kde steny a strop su natreté tmavšou farbou.
Domáca kinosála by mala mať čo najmenej okien,ideálne bez okien. Dobre je mať na oknách elektrické žalúzie,zvýši sa tým komfort obsluhy.
Prednú stenu na, ktorú budete premietať obraz je potrebné natrieť bielou matnou farbou. (sivá)
Na tento účel existujú aj špeciálne farby na natieranie premietacích projekčných plôch.
Inou a lepšou alternatívou je premietacie plátno.

Vyberáme premietacie plátno.

Všeobecne najroššírenejším projekčným povrchom je premietacie plátno. Na tomto mieste nie je rozumne šetriť,lebo od kvality prevedenia a použitého materiálu je aj výsledný premietaný obraz a životnosť samostatného plátna. Lacné premietacie plátna sú vyrobené z textílií,ktoré sa používaním rýchlo opotrebujú  a  majú iba krátku životnosť.
Drahšie a kvalitnejšie plátna z dlhou životnosťou sú odolné pred zvlnením a deformáciou a sú vyrobené zo sklených vlákien a pokryté sú vrstvou uhličitanu horečnatého alebo oxidu titaničitého.
Tieto projekčné plátna zo sivým povrchom zvyšujú kontrast a zlepšujú celkové podanie farieb.
Difúzny povrch z ideálnou odrazovosťou G=1 zabezpečuje pomerne veľký pozorovací uhol bez zmien vlastností premietaného obrazu.
Existujú aj špeciálne plátna na polarizovanú 3D projekciu zo strieborným povrchom a sledovanie výsledného premietaného obrazu je podmienené pomocou špeciálnych polarizačných okuliarov.
Premietacie plátno je väčšinou uložené v tubuse pre manuálne sťahovanie alebo komfortné elektrické z infračerveným diaľkovým ovládačom.
Pokiaľ sa plátno dlhší čas nepoužíva malo by byť stočené v tubuse,takto nebude namáhane a predĺži sa jeho životnosť. Preto je dobré po vypnutí projektora hneď zvinúť aj plátno do tubusu.
Niektoré elektrické plátna sú synchronizované z projektorom a pri zapnutí alebo vypnutí projektora sa plátno automaticky vysúva a zasúva do tubusu.
Rozmery existujú všelijaké a vyberte si podľa toho aké vam vyhovujú. Najviac používaný formát pomeru strán je 4:3 a 16:9 no existujú aj iné.
Väčšina tubusov sa montuje na stenu alebo na strop,no existujú aj také,ktore sa montujú priamo do stropu a po vytiahnutí a navinutí plátna do tubusu vôbec nič nezbadáte, lebo tubus je schovaný v strope.

 Aký projektor pre domáce kino.

Hneď na začiatku si ujasnite akú najväčšiu uhlopriečku premietaného obrazu chcete dosiahnuť a podľa toho si kúpte projekčne plátno alebo túto plochu natrite špeciálnou farbou na projekčné plochy.
Ďalej si vytipujte miesto, kde bude nainštalovaný projektor. Ideálnym riešením je inštalácia na strop alebo protiľahlú stenu miestnosti. Na trhu existujú na tento účel rôzne držiaky a príslušenstvo k projektorom.
Pamätajte na to, že k projektoru budú natiahnuté káble k napájaniu zo siete a k pripojeniu k zdroju obrazového videosignálu,napríklad satelitný prijímač,IPTV box alebo počítač a podobne.

Na trhu je množstvo projektorov z rôznou optikou,to znamená, že na premietanie obrazu z veľkou uhlopriečkou každý projektor ma inú projekčnú vzdialenosť – to je vzdialenosť projektora od premietacej steny.

Napríklad obraz 244 X 183 centimetrov zvládne jeden projektor zo vzdialenosti 3 metre no iný na to potrebuje povedzme až 5 metrov,preto na tento údaj nezabúdajte.

Projektor
Projektor
U niektorých drahších projektorov je vymeniteľná optika z rôznou projekčnou vzdialenosťou.
Lacné projektory majú manuálne zaostrovanie točením objektívu ručne,naproti tomu drahšie projektory majú zaostrovaciu automatiku, a všetky korekcie je možne doladiť diaľkovým ovládačom.
Projektor ma byť nainštalovaný podľa možností čo najviac kolmo k premietacej ploche.
Niektoré drahšie projektory majú funkciu korekcie trapézoidného skreslenia,vďaka ktorej je možné doladiť obraz, ak nie je kolmica dodržaná.
Ináč bude  premietaný obraz nie v tvare  obdĺžnika ale lichobežníkový.
U väčšiny projektorov určených na domáce kino je možné diaľkovým ovládaním  v niekoľkých krokoch zmenšiť alebo zväčšiť uhlopriečku premietaného obrazu – funkcia ZOOM,zmeniť pomer strán,zrkadliť obraz alebo otočiť obraz dole hlavou-tato funkcia je potrebná, ak projektor namontujeme do držiaka na strop dole hlavou.

Čo sa týka zdroja svetla pre projekciu najlepšie pre domáce kino je LED projektor.

LED lampa má najdlhšiu životnosť a väčšinou prežije aj samotný projektor,takže ju netreba nikdy meniť ako u iných projektorov. LED žiarovka ma oveľa menšiu spotrebu elektrickej energie a vydáva aj menej stratového tepla, ktoré odsáva do priestoru menší,menejvykonný a hlavne menej hlučný ventilátor.

Z ďalších parametrov je dôležitá svietivosť-čím viac lumenov tým lepšie,môžete sledovať svoje obľubené filmy aj cez deň v slabo zatemnenej miestnosti.
Najväčšiu svietivosť a najkvalitnejší obraz tvorený až z 1.07 Billiona farieb majú DLP projektory a sú určené pre náročnejšieho diváka.
Existujú aj Laserové projektory na premietanie obrazu o veľmi veľkých uhlopriečkach.
Pre kvalitný obraz je dôležité aj rozlíšenie obrazových bodov a kompatibilita z HDTV.
Väčšia väčšina projektorov dokáže prehrať video z USB médií. Niektoré majú zabudovaný tuner na prijem TV a iné je potrebné prepojiť zo zdrojom videosignálu. Najkvalitnejšie je digitálne HDMI rozhranie, ale niekedy potrebujeme aj analógové vstupy.

Je dobré, ak je projektor vybavený aj sieťovou konektivitou alebo WIFI na prehrávanie videa po domácej LAN sieti alebo z internetu pripadne IPTV.

Takéto projektory majú väčšinou operačný systém Android podobne ako Smart televízor z Androidom.

Je možné do nich nainštalovať a potom hrať rôzne hry alebo multimediálne centrum KODI a takto sledovať tisícky filmov a seriálov uplne zadarmo alebo rôzne iné aplikácie.

Ak neviete čo je KODI, prečítajte si článok „KODI- Ako sledovať TV zadarmo.

Lacný projektor z operačným systemom Android je aj WiFi Forever MLP 100

Ozvučenie domáceho kina.

Aj keď niektoré projektory majú zabudované reproduktory sú to iba núdzové a v mnohých prípadoch iba jeden reproduktor-mono. Do vlastnej kinosály potrebujete okrem kvalitnej premietacej plochy a projektora aj kvalitnú priestorovú reproduktorovú sústavu.

Zážitok z pozerania filmov umocníte kvalitnou priestorovou reproduktorovou sústavou
minimalne 5.1 alebo ešte lepšie 7.1 alebo pripadne domáce kino.

Reproduktorová sústava -Domáce kino
Reproduktorová sústava -Domáce kino 

Reproduktorová sústava 5.1 ma jeden basový subwoofer, v ktorom je zvyčajne zabudovaný nízkofrekvenčný zosilňovač a päť satelitných reproduktorov.

Ľavý a pravý predný sú umiestnené vpredu po stranách projekčnej plochy alebo premietacieho plátna,stredový je umiestnený v strede za premietacím plátnom alebo nad,prípadne pod premietacou plochou.

Zadné reproduktory sú umiestnené po stranách vzadu,zvyčajne vo výške hlavy diváka.

Bassový subwoofer umiestnite tam, kde vám najviac vyhovuje.

Drahšie sústavy majú diaľkové ovládanie pre zvýšenie komfortu obsluhy.

U niektorých lacnejších reproduktorových sústav výrobca k satelitným reproduktorom montuje dosť krátke káble. Vtedy je potrebne dokúpiť predlžovačky s takymi konektormi aké použil výrobca, aby sa dali pôvodné audio káble nadpojiť konektormi a takto predĺžiť na požadovanú dĺžku.

Pozor,konektory nikdy neodrezujte a nespájajte káble skrútením vodičov,pri nesprávnom napojení alebo skrate hrozí zničenie koncového zosilňovača.

Ak z akéhokoľvek dôvodu nemôžete ťahať audiokáble,použite bezdrôtové audiosistemy
alebo sound-bar zo špeciálnymi smerovými reproduktormi,pripadne doprovodný zvuk počúvajte
v bezdrôtových slúchadlách.

Niekedy máte audio zdroj iba zo stereo signálom,napríklad na starších notebookoch je vyvedený iba stereo OUT a potrebujete pripojiť priestorovú 5.1 alebo 7.1 reproduktorovu sústavu. Ako na to?

Existujú priestorové reproduktorové audiosústavy, ktoré zo stereo signálu vytvoria 5.1 alebo 7.1 priestorový zvuk. Inou alternatívou je použiť externú zvukovú kartu 5.1 alebo 7.1 pripojenú do USB portu počítača alebo Notebooku.

Pre viac informácii o reproduktoroch a reproduktorových sústavách prečítajte si tento článok.

Dočítali ste sa zaujímavé informácie? Ak sa vám článok páči posuňte ho trošku ďalej. Zdieľajte. Ďakujem…

Zháňate lacný a kvalitný projektor?

V AliExpresse kúpite všetko o o viac ako polovičku lacnejšie ako na slovensku. Produkt je rovnako kvalitný a niekedy ma ešte lepšie parametre.

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: