Čo zo starým hardvérom.

Ako zarobiť peniaze predajom starého hardvéru.

Určite aj vám sa doma nakopila stará elektronika-počítačový hardvér,mobilné telefóny a iný materiál. Vývoj v elektronickom priemysle ide takým rýchlym tempom,že to čo ste pred pár mesiacmi kúpili,už teraz je zastaralé. Aby sme sa držali tohoto rýchleho tempa,starú elektroniku zahadzujeme a kupujeme novú. No predsa sa nedáme zahanbiť pred susedmi a známymi že používame predpotopný mobilný telefón. Takáto tehlička,spomínate si?
Alebo máte ešte televízor bez diaľkového ovládania? Strašná predstava. Nehovorím už o počítači,  či notebooku zo systémom Windows XP,ktorý už Microsoft dávno nepodporuje a je strašne zavírený.
Zbavte sa všetkých týchto starých elektronických prístrojov,predajte ich a za utŕžené peniaze si kúpte novú elektroniku a pochváľte sa svojim priateľom a známym ako ste recyklovali elektronický odpad.

Zlata horúčka alebo ako recyklovať starý hardvér.

Čo asi urobí väčšina ľudí zo starým televízorom,počítačom,notebookom či mobilom? Pravdepodobne ho odnesie na zberný dvor z elektro-odpadom. Za túto činnosť väčšinou nič nedostanú alebo iba veľmi málo. Nezmieňujem sa tu už o tých nezbedníkoch, ktorí vyhodia elektronický odpad či iný hardvér  do kontajneru na komunálny odpad alebo zahodia ho niekde v prírode.
Elektro odpad
Elektro odpad
Takto konajú protiprávne a vytvárajú čiernu skládku,ktorá má veľmi nebezpečné dôsledky na naše životné prostredie. Zoberme si napríklad takto zahodenú starú chladničku,ktorá obsahuje freóny ktoré veľmi nepriaznivo vplývajú na atmosféru a spôsobujú klimatické zmeny.
Pozor na staré ortuťové výbojky,ortuť je veľmi jedovatá a vdýchnutím ortuťových par z rozbitej žiarovky sa môžete ľahko otráviť.
Preto vam radím nerobte to,starú elektroniku a to hlavne počítače rozoberte a objavte zlatý poklad.
Dali by ste niekomu zadarmo svoj zlatý prsteň alebo by ste ho vyhodili do kontajnera? Určite nie.
Prečo potom vyhadzujete počítač,keď obsahuje nielen zlato ale aj iné vzácne drahé kovy?

Ako objaviť zlatý poklad.

Vedeli ste, že stará elektronika a iný hardvér je pre niekoho poklad? Áno poklad a dokonca zlatá baňa.
Mnohé súčiastky z vyradenej elektroniky totiž obsahujú vzácne drahé kovy ako je meď,striebro,zlato,platina a mnohé iné farebné a nefarebné kovy. Dobre vieme, že napríklad zlato je veľmi výborný vodič elektrického prúdu. Zlato je oveľa lepši vodič elektrického prúdu ako je napríklad meď alebo hliník. Preto sa používa zlato hlavne tam, kde je potrebné zamedziť prechodovému odporu. Zlatým povlakom sú galvanicky pokovované najmä rôzne konektory a pätice.

Pozlatené aktívne elektronické súčiastky.

Mikroprocesor

Zoberme si napríklad na mušku mikroprocesor čo je srdcom každého počítača. Najmä staré mikroprocesory 286,386,486 a Pentium obsahujú dosť veľa zlata na speňaženie.  Dokonca niektoré mikroprocesory majú na spodnej strane celý zlatý pliešok, ako je vidno dole na obrázku.

Mikroprocesor

Mikroprocesor

Integrovaný obvod

V starých počítačových systémoch boli používane pozlatené integrované obvody. Mali hlavne pozlatené nožičky,lebo boli zasunuté v pätici (sokel). Niektoré hlavne pamäťové obvody obsahovali aj zlaté drôtiky, ktoré prepojovali nožičky z  čipom. Dobre je to vidno aj na obrázku.
Integrovaný obvod
Integrovaný obvod

Integrovaný obvod

Pamäť RAM

Ďalšie súčiastky v počítači, ktoré obsahujú zlato sú pamäte RAM alebo takzvané Rámky.
RAM
RAM

Tranzistor

Existujú aj pozlatené diskrétne súčiastky, akým je bipolárny alebo unipolárny tranzistor. Niektoré tipy majú pozlatené iba nožičky a iné aj cele puzdro. Na obrázku sú aj operačné zosilňovače
 a vysokofrekvenčné germaniové diódy v pozlátenom puzdre.
Tranzistor
Tranzistor

                                     Pozlatené pasívne elektronické súčiastky.

Konektor

V počítači a to nielen tam, ale aj v rôznej inej elektronike je veľa pozlátených konektorov.

Najviac zlata obsahujú takzvané URSY konektory,ktore sa v minulosti používali v priemyselnej výpočtovej technike,vo veľkých výpočtových strediskách. Ako taký URSY konektor vyzerá vidíte dole na obrázku. URSY samica je drahšia ako samec a už iba jeden kus stoji viac ako 4€.
URSY konektor
URSY konektor

DPS

Pozlatené časti dosiek plošných spojov. Pozrite si obrázok.
DPS

DPS

Striebro a Platina.

Striebro ale hlavne Platinu obsahujú rôzne stykače a relátka. Môžu obsahovať aj stroncium a iné prímesi vzácnych kovov. Platina a striebro viac odoláva opaľovaniu kontaktov pri spínani veľkých prúdov,preto sú pokryté styčné plochy týmito vzácnymi kovmi. Najviac striebra obsahujú relátka zo starých telefónnych ústrední. Platinu nájdeme vo väčších Relé a v stýkačoch.
Relé
Relé

Dolujeme zlato.

Za celý kus hardvéru väčšinou nedostaneme nič alebo iba veľmi málo peňazí. Preto ak chcete na starej vyradenej elektronike niečo zarobiť musíte ju rozobrať. Čím na menšie súčasti ju rozoberiete,tým viac zarobíte.

Ak máte základné technické zručnosti,môžete sa pustiť do toho. Ak bol elektronicky spotrebič dlhšie bez napätia nemusíte sa ničoho obávať a môžete sa pustiť do demontáže.

Keď je zariadenie pod prúdom,najprv ho vypnite vytiahnutím vidlice zo zásuvky a počkajte aspoň 15 minút a až tak sa pustite do demontáže. Prečo čakať?

Elektrolytický filtračný kondenzátor
Elektrolytický filtračný kondenzátor

V elektronických prístrojoch napájaných zo siete sú takzvané elektrolytické filtračné kondenzátory, ktoré sa počas prevádzky nabijú na nebezpečné napätie. Preto je potrebné počkať kým sa vybijú alebo ich vybiť skratom.

 Ak sú kondenzátory vybité môžeme smelo demontovať. Pozor si dávajte hlavne na vákuové obrazovky,ktoré majú z vnútornej strany prístroja iba veľmi tenké sklo a ľahko môže prísť k úrazu. Takéto obrazovky sú v starých televízoroch a CRT monitoroch.

POZOR!!!   Čo nerozberať!!!  POZOR!!!

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Ako oddeliť ZLATO od ostatného kovu. 

Chemickym procesom,takzvanou Acidaciou v lúčavke kráľovskej sa dá oddeliť zlato od ostatného kovu. Na internete existuje veľa názorných videí a postupov.
Týmto nechcem nikoho nabádať k tomuto kroku,lebo práca z kyselinami pre neskúseného človeka je veľmi nebezpečná a môžete prinajlepšom si poleptať pokožku alebo vypáliť si oči,čo je oveľa horšie.
Preto nenesiem žiadnu zodpovednosť za prípadný úraz!!!

Túto veľmi nebezpečnú prácu radšej ponechajte špecializovanému chemickému laboratóriu. Existuje v celom svete,no aj na Slovensku a v Českej republike niekoľko firiem, ktoré vykupujú elektronický odpad a následne overenými chemickymi procesmi získavajú z neho drahé kovy,ktore následne predajú na ďalšie spracovanie.
Z jednou takouto firmou na Slovensku mám veľmi dobre pozitívne skúsenosti a ich služby som v minulosti využil,preto vam ju odporúčam.
Je to firma GALIO spol.s.r.o. z Prievidze a nájdete ju na internetovej stránke: http://www.vykupsuciastokzpc.sk
Na tejto web-stránke je kompletný výkupný cenník. Pozrite si a budete milo prekvapený,koľko môžete zarobiť na vyradenej nefunkčnej elektronike.
Okrem komponentov z počítačov odkupujú aj staré mobilné telefóny,staré telefónne ústredne,medené káble a iný materiál za najlepšie ceny-pozrite si výkupný cenník. 
 Stačí zavolať alebo napísať e-mail ako som urobil ja a oni prídu až k vám domov alebo na firmu a elektronický odpad od vás odkúpia a odvezú. Peniaze dostanete hneď na ruku. Rýchle a solídne jednanie.
Samozrejme ak máte jeden nefunkčný starý počítač,neoplatí sa vám ho rozberať,odneste ho do zberného dvora z elektro-odpadom. Využiť služby firmy GALIO sa vám oplatí využiť, ak máte tejto nepotrebnej elektroniky väčšie množstvo ako som mal ja,keďže o elektroniku sa zaujímam celý život a je to môj koníček. Preto píšem aj tento Blog o elektronike a najmodernejších technológiách.
Prosím pozrite si krátke video.
Tak čo idete do toho? Inšpiroval som vás? Čo tak za starú nepotrebnú elektroniku si kúpiť novú?
O chvíľu sú tu vianoce. Nepotrebujete kúpiť niekomu darček napríklad nový moderný mobilný telefón? Nebodlo by kúpiť si pod stromček nový 4K HDR televízor alebo projektor a urobiť si z vlastnej obývačky alebo spálni domáce kino ako som to urobil v minulosti ja? Takto urobíte radosť nielen sebe, ale aj celej vašej rodine. Že nemáte toľko peňazí? Ľahká pomoc. Požičajte si.
Určite o tom snívate,že? Tak na čo ešte čakáte? Zapojte sa do zlatej horúčky,predávajte a nakupujte.
   

Written by 

Autor tohto článku nemá nijakú spojitosť s aplikáciou KODI ani s doplnkami tretích strán a preto nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadnú ujmu pri inštalácií a používaní týchto doplnkov. Ak sa rozhodnete inštalovať a používať neoficiálne doplnky, robíte tak na vlastnú zodpovednosť!

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: