Prechod z DVB-T do DVB-T2

Criptobox combo
Our Score
Zdieľať tento článok ---Shariff: Tlačidlá sociálnych médií s ochranou osobných údajov

Ste pripravený na prechod  DVB-T2?

Dňa 26.08.2016  Towercom úspešne ukončil prechod TV vysielania vo 4 multiplexe. Týmto dňom prešli všetky pozemne vysielače 4 multiplexu z DVB-T na modernejší digitálny štandard DVB-T2. 
DVB-TDVB-T2
   Prechod z DVB-T na DVB-T2

Pozemne terestriálne vysielanie DVB2.

Predpokladom dobrého a kvalitného príjmu digitálneho pozemného televízneho vysielania je kvalitná a dobre nasmerovaná DVB-T televízna anténa.

Niektoré antény na prijem pozemnej televízie majú zabudovaný LTE filter na odfiltrovanie LTE signálu z mobilných vysielačov,ktoré môžu v niektorých prípadoch rušiť televízny prijem DVB-T,DVB-T2.

Vďaka novému štandardu DVB-T2,je možné do jedného vysielacieho multiplexu vložiť viac staníc a to nielen v klasickom SD rozlíšení, ale je preferované hlavne rozlíšenie HD a UHD.
PLUSTELKA tak v blízkej budúcnosti rozšíri ponuku o ďalšie nové programy SD, ale hlavne HD kvalite.
Diváci platených kódovaných staníc PLUSTELKA, ktorí neboli na zmenu systému pripravení,ostali bez platených staníc 4 multiplexu a naďalej môžu sledovať iba voľne nekódované stanice ostatných troch multiplexov. Tak čo patríte medzi nich aj vy, alebo ste sa na prechod riadne pripravili?
Zariadenie,či už je to set top box alebo televízor schopný prijímať DVB-T,nie je kompatibilný zo štandardom DVB-T2 ani vtedy, keď ide o nové moderné zariadenie, ktoré podporuje MPEG4,FullHD alebo iné technológie,pokiaľ nie je na ňom alebo v návode zreteľne napísane DVB-T2 + HEVC.
DVB-T2 je samozrejme kompatibilné zo starším štandardom DVB-T
DVB-T2 SET TOP BOX
DVB-T2 SET TOP BOX

 Po zmene platformy na DVB-T2,každý kto bude chcieť prijímať Platenú kódovanú terestriálnu PLUSTELKU,musí si zadovážiť zariadenie, ktoré podporuje štandard DVB-T2,či už je to set top box alebo televízny prijímač schopný spracovať signál v novšom digitálnom štandarde DVB-T2.


EVO EVO TC300 + KARTA PLUSTELKA set.
EVO EVO TC300 + KARTA PLUSTELKA set.

PLUSTELKA ponúka dva neplatené televízne programy ČT1 a ČT2 a 12 platených,tu je zoznam:

Eurosport1,Eurosport2,Sport2,JOJ Cinema,Film+,Viasat Explorer,Viasat Hystory,Viasat Nature,Nickelodeon,Rik,VH1,a eroticky Spice iba za 5,99 eur mesačne bez záväzkov.
Ako už bolo avizované,k týmto programom onedlho pribudnú ďalšie,vďaka platforme DVB-T2.
Prístupovú  kartu na Plustelku a SetTopBox si môžete objednať tu.

 

PLUSTELKA prístupová karta.
PLUSTELKA prístupová karta. 
Všetky programy Plustelky vysielajú v kompresnom formate MPEG-4 a sú kódované systémom Irdeto. Štvrtý multiplex vysiela z kódovým pomerom 3/4 a ochranným intervalom 1/8. Počet nosných je stanovený na 32k a modulácia 256-QAM
DVB-T2 TV ŠTÚDIO
DVB-T2 TV ŠTÚDIO
V krátkej budúcnosti prejdú aj ostatné 3 multiplexy zo štandardu DVB-T na DVB-T2,to sú všetke ostatné nekódované programy voľnej telky pozemného terestrialneho vysielania na Slovensku.
Postupom času sa má objaviť viacej programov a to nie len v klasickej SD kvalite, ale hlavne to budú programy z vysokým rozlíšením HD a UHD.
Inak tomu nie je ani v zahraničí. Aj naši susedia postupne menia vysielaciu platformu na DVB-T2.

Ako sa pripraviť na DVB-T2 do budúcnosti?

[ARSocial_Lite_Locker id=2]

Aby ste v krátkej dobe neostali prekvapení, keď si nebudete môcť naladiť žiadny televízny program,podobne ako sa to nedávno stalo z platenou Plustelkou,musíte sa do budúcnosti náležite pripraviť a zadovážiť si potrebný set top box, alebo televízor,ktorý bude schopný spracovať signál šírený na novej platforme. Starý DVB-T set top box sa už nijako nedá upgradnúť alebo upraviť na príjem DVB-T2 a je vám 
k ničomu,patrí na zberný dvor do elektro-odpadu,možno za neho ešte dostanete nejaké drobné. Niektoré firmy odkupujú starú nepotrebnú elektroniku,mobilné telefóny a počítače.
To isté urobte aj zo starým televízorom,vymente ho za nový.
Keď budete kupovať nový televízor, dbajte nie len na to, aby bol HD alebo lepšie UHD z podporou DVB-T2, ale aby vedel spracovať obrazový formát H265 alebo ináč označovaný HEVC.
[/ARSocial_Lite_Locker]
Doteraz sa prevažne používa obrazový formát MPEG-4,ale v budúcnosti sa bez podpory H 265 HEVC formátu nezaobídete.
Televízor z podporou DVB-T2 bez podpory HEVC vám v budúcnosti bude k ničomu,síce na ňom naladíte multiplex, ale ani u jedného programu vám nepôjde obraz,iba budete počuť zvuk.
Práve kvôli tomu určite sa oplatí si aj priplatiť a kúpiť televízor DVB-T2 z podporou HEVC.

V slabšie pokrytých miestach budete potrebovať na príjem DVB-T2 výkonnejšiu anténu pripadne kvalitný nízkošumový anténny zosilňovač.

Ak chcete kúpiť špeciálny televízor Philips Ambilight,ktorý osvetľuje stenu za televízorom všetkými farbami a takto spríjemňuje sledovanie televízie prečítajte si tento článok: Ambilight TV

Pokiaľ si chcete vybrať inú značku,prosím pozrite si široký výber televíznych prijímačov v katalógu.

Ešte raz vás na záver upozorňujem, aby ste si vybrali DVB-T2 televízor z podporou obrazového formátu H265,čiže obrazový formát HEVC,lebo nevieme dokedy sa bude použivať MPEG-4.Ak sa vám článok páči a našli ste potrebné informácie,zdieľajte ho, nech bude užitočný aj pre ostatných televíznych divákov.  Ďakujem

Zdieľať tento článok ---Shariff: Tlačidlá sociálnych médií s ochranou osobných údajov

Autor príspevku: Milan Tulenko

Píšem recenzie,návody a zaujímavosti z elektroniky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.