Inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť
Powered by WP Review
Celkove hodnotenie

Inteligentná domácnosť.

Čo je to inteligentná domácnosť?

Môj dom už nikoho nezaujíma. Všetci riešia iba ten susedov zázrak.
Vraj mobilom ovládajú na diaľku svetla,zapínajú-vypínajú.
Mobilom? Veď to viem aj ja. Určite tieto slova poznáte z televíznej reklamy.

Vedeli ste ale že inteligentnú Smart inštaláciu si môžete vytvoriť aj samy a nemusíte pritom ani sekať alebo vŕtať? Ak vás to zaujíma čítajte ďalej.
Inteligentná domácnosť
Inteligentná domácnosť, alebo tiež nazývaná Smart je ucelený systém všetkých elektronických, elektrických spotrebičov a inýchzariadení v domácnosti napojených do jednej inteligentnej siete.

Inteligentná domácnosť

Jednotlivé prvky domácej inteligencie môžete ľubovoľne dopĺňať alebo meniť.
Všetky tieto časti siete inteligentnej domácnosti pracujú podľa vopred naprogramovaného scenára,vedia sa sami učiť a inteligentne rozhodovať

a podľa určitej akcie alebo podnetu konajú vopred naprogramovanú činnosť.

Tieto jednotlivé časti inteligentnej siete navzájom komunikujú a je možné ich na diaľku kontrolovať,ovládať  a riadiť prostredníctvom mobilného telefónu,tabletu alebo počítača z ľubovoľného miesta na svete.

Samozrejme jednotlivé prvky inteligentnej domácnosti môžete použiť aj na chate, v kancelárii,vo firme,v obchodných priestoroch,v reštauráciach a baroch,verejných halách,na letiskách a inde.

Všetka vaša domáca elektronika,osvetlenie,spotrebiče pripojené

do zásuviek,kúrenie,vetranie,klimatizácia,rolety,žalúzie,markízy,dvere,okna,bazén,zalievanie skleníka, kosačka na trávnik,bezpečnostný kamerový systém sa budú ovládať úplne samé podľa dopredu naprogramovaného scenára.
Naviac takáto inteligentná sieť vám enormne šetrí náklady na elektrinu a kúrenie,stará sa o bezpečnosť vášho majetku a bezpečnosť osôb.
Inteligentná domácnosť už nie je len sci-fi,je to už bežná realita a samozrejmosť.

Inteligentná domácnosť – ako to funguje.

Predstavte si, že ste odišli do práce,deti do školy a v rannom zhone vaša manželka zabudla vypnúť žehličku alebo elektrický varič. Nielen že žehlička spotrebuje cez deň veľa elektrickej energie, ale hrozí aj požiar. Čo sa stane? Nič. O všetko sa postará domáca inteligencia a po vašom odchode z domu alebo bytu deaktivuje všetky zásuvky,okrem tých, ktoré musia byť v prevádzke nepretržite,napríklad chladnička,mraznička,alarm a podobne.
Inteligentná domácnosťNie ste napríklad doma a začne pršať,inteligentný systém sa postará a automaticky zatvorí všetky nielen strešné okna.
Je enormne sucho? Systém sám zaleje kvety v záhradke a zeleninu v sklenníku. Svieti slnko do okien? Systém zatiahne žalúzie.

Inteligentná domácnosťNavštívi váš dom,záhradu,garáž alebo byt zlodej? Podľa nastaveného scenára systém pozapína všetky svetlá,spustí sirénu,oznámi vám to na mobil,prípadne zavolá políciu. Samozrejme všetko natáča bezpečnostná kamera a môžete to sledovať online alebo neskôr zo záznamu,ktorý poslúži polícií na objasnenie prípadu.

Samozrejme môžete na diaľku cez mobilnú aplikáciu,Tablet alebo počítač skontrolovať celú vašu domácnosť. Môžete tak na diaľku zapínať alebo vypínať jednotlive spotrebiče.

Cez kamerový systém sa môžete napríklad pozrieť ako sa darí vášmu miláčikovi, ak ostal sám doma a to z akéhokoľvek miesta na svete, alebo sledovať vašu manželku či vam nezahýba,alebo aj opačne.

Smart
Smart telefón

Na diaľku si môžete monitorovať,nastavovať a ovládať každú časť vašej inteligentnej domácnosti,všetko možné na čo si len spomeniete.

Ak ste dlhodobo preč,napríklad na služobnej ceste a dom alebo byt ostal prázdny,inteligentná domácnosť sa automaticky postará o vetranie a kúrenie,zalievanie kvetov a podobne.

Ak náhodou pri silnej búrke vam vytopí pivnicu alebo vznikne požiar,systém vás na to upozorni a privolá pomoc.

Keď napríklad prídete domov z práce alebo zo služobnej cesty, systém vás rozpozná že ste to vy,otvorí vám vstupnú bránu do dvora a garáž. Ak prídete po tme,rozsvieti vám svetlá na dvore,na schodisku a na chodbe. Bránu a garáž za vami zatvorí a povypína všetky nepotrebné svetlá.
Keď vkročíte do bytu rozsvieti vám svetlá,zapne príjemnú muziku a privíta vás čerstvo uvarenou kávou. Sadnete si v obývačke na pohovku,systém vám zapne televízor a kúrenie nastaví na príjemných 22 stupňov. Osvetlenie stlmí na 20% a stiahne rolety.
Samozrejme toto bola iba modelová situácia a všetko si môžete komfortne nastaviť podľa seba.

Inteligentná domácnosť FIBARO.

Možno ste už počuli o inteligentnej elektroinštalácií. Takáto elektroinštalácia je veľmi dráha a prácna. Výmena starej elektroinštalácie za inteligentnú elektroinštaláciu je veľmi nákladná a preto sa prevádza väčšinou u novostavieb.
Musím vás hneď na začiatku potešiť.
Na Slovensko dorazil  nový inteligentný systém FIBARO,ktorý tieto nedostatky inteligentnej elektroinštalácie úplne odstraňuje.
Pri inštalácii systému FIBARO nemusíte nič meniť,žiadne búranie stien,vŕtanie,sekanie a ťahanie káblov,lebo Fibaro je bezdrôtový systém a pracuje podobne ako WIFI,lenže na inej frekvencií.
Inteligentnú domácnosť FIBARO zvládnete nainštalovať aj sám,ak sa trošku vyznáte v elektrike.
Mozgom celého inteligentného systému je Fibaro Home Center 2 z viacerými prídavnými funkciami ako mal jeho predchodca. Fibaro Home Center riadi všetke moduly bezdrôtovej siete Z-Ware.
Inteligentná domácnosť FIBARO
Inteligentná domácnosť FIBARO

FIBARO Home Center 2 má pekný design. Elektronika prístroja je uložená v elegantnom a vysoko odolnom hliníkovom puzdre. Celý systém poháňa kvalitný procesor Intel Atom taktovaný na frekvencií 1,6 GHz. Oporou je mu 1 GB RAM operačnej pamäte a 2 GB SLC disk.
Takáto kombinácia zabezpečuje rýchlu komunikáciu medzi centrom a systémovými zariadeniami.
Kvôli bezpečnosti systému a prípadnej strate dát je Fibaro Home Center vybavený 4 GB MLC zálohovacím diskom.

Inštalácia FIBARO Home Center 2 je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý.
Stačí pripojiť sieťový kábel od vášho domáceho smerovača (router) do LAN portu zariadenia FIBARO Home Center 2. Asi za dve minúty po pripojení napájacieho napätia zariadenie nabootuje.
Zariadenie môžete ovládať z ľubovoľného počítača cez prehliadač internetu. (Mozilla,Chromé)
alebo cez mobilnú aplikáciu.

Aplikáciu FIBARO Home Center pre Tablet alebo mobil si môžete stiahnuťGoogle play.

FIBARO Home Center
FIBARO Home Center

 Fibaro Home Center – moduly.

FIBARO moduly delíme na vykonávacie moduly a snímacie moduly alebo tiež senzory a ovládače.
Vďaka Fibaro HOME Centru už nebudete potrebovať 5 či 6 diaľkových ovládačov k vašej domácej elektronike, ale všetku túto činnosť hravo za vás zvládne domáca inteligencia alebo všetky zariadenia včetne svetiel a ostatných spotrebičov v domácnosti  môžete ovládať jedným mobilným telefónom.
Ovládačom môže byť akýkoľvek počítač alebo notebook pripojený do internetu,Tablet alebo Smart mobilný telefón z nainštalovanou aplikáciou FIBARO HOME CENTER.
Vašu domácnosť môžete pohodlne monitorovať a ovládať z akéhokoľvek miesta na svete,stačí vam Smart mobilný telefón a pripojenie na internet.

A: Vykonávacie moduly

Moduly Fibaro Home Center sa inštalujú k tým elektrickým spotrebičom, ktoré chcete centrálne ovládať naprogramovaným scenárom alebo diaľkovo cez mobil,Tablet a podobne. Po nainštalovaní modulu môžete ovládať zariadenie aj klasicky manuálne ako ste to robili doteraz, alebo necháte to na inteligentný systém Fibaro Home Center.

1. FIBARO zásuvka

Zásuvka Fibaro nevyžaduje žiadnu odbornú inštaláciu. Jednoducho ju zasuniete do pôvodnej zásuvky.

Zásuvka ma pekný design,krásny farebný LED svietiaci prstenec,ktorý vás vždy informuje o spotrebe elektrickej energie a zároveň slúži ako nočná lampička.

Zásuvka Fibaro
Zásuvka Fibaro 

Podľa farby prstenca viete koľko wattov odbera spotrebič zasunutý do zásuvky.  Zásuvka vysiela do centrálneho systému dáta o okamžitej spotrebe elektrickej energie pripojeného spotrebiča. Takto si dokážete na diaľku alebo naprogramovaným scenárom monitorovať a regulovať spotrebu elektrickej energie a ušetriť tak veľa finančných prostriedkov.

Z nainštalovaných zásuviek Fibaro máte presne dáta o spotrebe jednotlivých elektrických spotrebičov. Ľahko tak odhalíte najväčších žrútov elektrickej energie a rozhodnete sa čo ďalej s nimi urobíte. Môžete spotrebu monitorovať dlhodobo a prezrieť si históriu spotreby,poprípade si vytlačiť graf spotreby elektrickej energie.

Zásuvka Fibaro disponuje funkcionalitou,vďaka ktorej automaticky odpojí od siete pokazený elektrospotrebič a okamžite o tom zašle SMS spravu na mobil alebo e-mail. Už sa vam nemôže stať, že nájdete v pokazenej chladničke alebo mrazničke skazené potraviny.

 Ešte nebezpečnejšie je, keď sa u staršieho elektrického spotrebiča vinou závady alebo neodbornou inštaláciou  dostane nebezpečné fázové napätie na kovovú kostru a hrozí úraz zasiahnutia elektrickým prúdom alebo aj smrteľné nebezpečenstvo. Fibaro zásuvka takýto nebezpečný spotrebič okamžite odpojí od elektrickej energie a takto chráni nielen vaše zdravie ale aj váš život a životy vašich blízkych. Podobne je to zo skratovaním elektrospotrebičom kde hrozí požiar.

Zásuvka má špeciálny bezpečnostný systém na ochranu vašich malých detí pred nebezpečným smrteľným dotykovým napätím. Ďalej zásuvka Fibaro podľa nastaveného scenára alebo na diaľku monitoruje a reguluje zábavu vašich detí a tak napríklad o 22:00 hodine vypne počítač alebo hraciu konzolu či televízor v detskej izbe.

2. FIBARO stmievač

Stmievač Fibaro samozrejme slúži aj ako vypínač a je taký miniatúrny, že ho hravo schováte do inštalačnej krabice za váš pôvodný vypínač. Pôvodný vypínač nestratí funkciu a môžete ho aj naďalej používať ako doteraz,naviac svetla môžete spínať a stmievať cez systém Fibaro Home Centrum.

Stmievač Fibaro
Stmievač Fibaro

Inštalácia je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý domáci kutil. Fibaro stmievač nepotrebuje nulový vodič. Môžete ho pripojiť pod obyčajný dvoj-vodičový vypínač,pod trojvodičový lustrový alebo pod schodiskový spínač.
Fibaro nielen že reguluje jas žiarovky ale aj meria okamžitú spotrebu elektrickej energie podobne ako Fibaro zásuvka.

Fibaro stmievač vam dovolí naprogramovať množstvo scén. Napríklad po zapnutí scény domáce kino sa žiarovka v obývačke stlmí na 20 %,stiahnu sa žalúzie,stiahne sa premietacie plátno,zapne sa premietací projektor,zapne sa reproduktorová sústava,zapne sa BluRay prehrávač z vaším filmom a vy sa iba pohodlne usadíte do kresla.

Ďalšou možnosťou je Fibaro stmievač skombinovať z inými senzormi. Potom sa svetlo podľa nastavenej scény automaticky zapne pri šere a jas sa reguluje podľa okolitého osvetlenia. Poprípade sa svetlo zapína a vypína príchodom a odchodom osôb. Je len na vás ako si to všetko skombinujete a nastavíte.
POZOR!!!Ak máte v lustri žiarovky zo spotrebou menšou ako 50 Wattov,napríklad LED žiarovky,budete potrebovať FIBARO Bypass ktorý nainštalujete pod krytku lustru na prívodný kábel. Berte na vedomie, že stmievať sa dajú iba žiarovky LED na to určené a sú označené DIMMABLE.

3. FIBARO RGBW ovládač.

Máte bujnú fantáziu? Pomocou Fibaro RGBW ovládača a farebných LED pásikov si vytvorite domácnosť akú len chcete.

Fibaro RGBW ovláda
Fibaro RGBW ovládač

Vytvorte si náladu pomocou 3 miliónov farieb a prispôsobte si interiér počasiu,nálade alebo oslavovanej príležitosti.

Ako mávnutím zázračného prútika si v momente pomocou mobilnej aplikácie zmeníte farbu vašej obývacej izby alebo si vyčarujete na strope nočnú oblohu. Nechajte farby prelínať alebo blikať podľa hudby. Pozvaný hostia vam budú závidieť.

4. FIBARO ovládač motorov.

Ovládač motorov FIBARO vam poslúži na ovládanie premietacieho plátna,žalúzií,markíz,okien,dverí,garážových a vstupných brán,čerpadiel na zavlažovanie alebo iných zariadení. Pomocou ovládača motorov môžete podľa nastavenej scenérie alebo diaľkovo ovládať akýkoľvek elektromotor na striedavý prúd o napätí 110 až 230 voltov a do výkonu až 1 kW. Samozrejme, keď chcete ovládať elektromotor z inými parametrami alebo špeciálny napríklad krokový motor alebo hviezda-trojuholník, použijete potrebný transformátor,prevodník alebo Driver.

B: Snímacie moduly (senzory)

Tento obsah je uzamknutý !!!
Prosím označte že sa vam článok páči a otvorte uzamknutú časť článku.
Like
Tweet
Google +1

Zhrnutie a záver.

Aj vy chcete mať inteligentnú domácnosť? Vďaka systému FIBARO HOME CENTRUM ju jednoducho a ľahko vybudujete aj celkom sami. Jednoduchá inštalácia bez búrania,vŕtania a sekania.
Nemusíte ťahať kilometre drahých medených káblov lebo systém je bezdrôtový.

Inteligentná domácnosť vďaka Fibaru už nie je iba výsadou bohatých ľudí a môže si ju dovoliť zaobstarať ozaj každý aj človek z nízkym príjmom.

Za zariadenie zaplatíte iba raz a už je navždy vaše a neplatíte žiadne ďalšie poplatky ako inde kde si účtujú poplatky každý mesiac a zariadenie vam iba zapožičajú.

Investícia do zariadenia Fibaro Home Centrum ma rýchlu návratnosť.

Za niekoľko stoviek € ktoré zaplatíte za Fibaro Home Centrum a potrebné dodatkové moduly ušetríte spustu peňazí za energie, a tak môžete uchrániť miliónové hodnoty pred zlodejmi a nepredvídanými živelnými udalosťami,
ktoré vam neuhradí ani vaša poisťovňa.Dokonca Fibaro Home Centrum môže uchrániť vaše zdravie alebo dokonca zachrániť váš život alebo životy vašich blízkych.

Preto investície do domácej inteligencie nikdy neoľutujete a niekoľko krát sa vam vrátia v podobe ušetrených peňazí za energie.

Pokiaľ sa pozrieme futurológicky do našej neďalekej budúcnosti,čo nás asi čaká? Napríklad Smart inteligentná chladnička. Keď budeme v obchode nakupovať cez mobil si pozrieme obsah našej chladničky, aby sme vedeli, čo máme dokúpiť. Alebo si chladnička sama cez internet dokáže objednať potraviny, ktoré došli? Aj to je možné. Zdá sa že postupom času budú všetky veci okolo nás Smart inteligentné pripojene na sieť.
A čo tak naše auto,tiež bude inteligentné? Áno,iba mu povieme, kde má nás odviesť a my si smelo vypijeme pohár vína alebo obľúbene pivko či tvrdý alkohol.  Prvé takéto auta už GOOGLE úspešne otestoval,len legislatíva ešte nedovoľuje takéto auto na cestách používať,je to už iba otázka času.
No nechajme sa prekvapiť, čo bude v krátkej budúcnosti…

Inteligentnú domácnosť FIBARO Home Centrum si môžete kúpiť v osvedčenom a mnohokrát overenom slovenskom internetovom obchode TPD -Tovar pre domácnosť.
Ak sa vám članok páčil a našli ste v ňom informácie, ktoré ste hľadali alebo vás inšpiroval,prosím pošlite ho ďalej,zdieľajte alebo pošlite emailom svojim priateľom,o ktorých si myslite že o domáci inteligentný systém a o domácu automatizáciu prejavia záujem. Ďakujem…

Autor príspevku: Milan Tulenko

Píšem recenzie,návody a zaujímavosti z elektroniky.