Je rýchlosť internetu dôležitá?

Internet

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:
V článku sa dočítate možnosti pripojenia do internetu,aké sú rýchlosti,niečo z histórie 
a nakoniec lahôdka rýchly nekonečný mobilný LTE internet zadarmo.  

Rozdelenie rýchlosti pripojenia do internetu.

 

A: Drôtový internet


1.) Aká je rýchlosť internetu po klasickej metalickej telefónnej linke?

Najpomalšie pripojenie do internetu je Dial-up,ktoré sa už dnes nepoužíva.
Iba pre zaujímavosť uvediem, že to bolo vytláčacie pripojenie do internetu.Museli ste si zavolať na číslo 019 19 a tak ste sa dostali na internet. Keď ste boli pripojení na internet,nemohli ste nikam telefonovať a ani vám sa nikto nedovolal. U Dial-up pripojenia sa rýchlosť internetu pohybovala od 28kbit/s do 56kbit/s.
internet

Neskôr po digitalizácií telefónnych ústrední vznikla sieť integrovaných služieb ISDN. Vtedy užívateľ telekomunikačných služieb zvyčajne dostal dva kanály.

Cez jeden kanál boli prenášane telefónne hovory a druhým kanálom bol užívateľ pripojený na internet. V takejto kombinácii už sa dalo nezávisle na sebe v jednom čase telefonovať a zároveň aj surfovať po internete.

Potom prišli na trh VoIP telefóny ktoré boli na nerozpoznanie od klasických stolných telefónov ale namiesto prenosu hovorov cez pevnú metalickú linku využívajú internetové pripojenie.

Moderné VoIP telefóny sa používajú aj dnes,pretože IP telefonovanie je oveľa lacnejšie ako klasické cez pevnú či mobilnú sieť. IP telefonovanie prebieha na podobnom princípe ako telefonovanie SKYPE, ale s tou výhodou že pri prijme hovoru a pri samotnom telefonovaní nepotrebujete  mať zapnutý počítač.

Rýchlosť internetu xDSL.

 

Pretože hore uvedené štandardy majú veľké nedostatky a veľmi nízku rýchlosť pripojenia do internetu, vznikol štandard xDSL,takzvaný rýchly internet.

Štandard xDSL sa ďalej delí na podskupiny ADSL,HDSL,SDSL,IDSL,RADSL,VDSL a PDSL.

Nebudem tu opisovať všetky podskupiny, ale iba tie, ktoré sú najviac rozšírene a zaujímavé pre bežného užívateľa internetu.

Každý poskytovateľ pripojenia do internetu udáva zvyčajne najväčšiu teoretickú rýchlosť pripojenia do internetu,ktorú skoro nikdy prakticky nedosiahnete.

Jeden poskytovateľ udáva rýchlosť pripojenia do internetu v kilo-bitoch za sekundu,iný v Mega-bitoch za sekundu alebo v megabajtoch za sekundu.

Aby som vám v tom uľahčil prehľad a aby ste vedeli sa v tom ľahko zorientovať prikladám vám prevodnú tabuľku rýchlosti pripojenia do internetu.

prevodná-tabuľka-rýchlosti-internetu
Prevodná tabuľka rýchlosti pripojenia do internetu.

Zmerajte si rýchlosť pripojenia do internetu.

Dodávateľ Rychlost.sk

ADSL

Najviac používaný štandard nielen u nás, ale aj vo svete je ADSL. Písmeno A- asynchrónny vyjadruje, že rýchlosť sťahovania dát je iná ako rýchlosť odosielania.

Maximálna rýchlosť internetu ADSL je 12/1 Mbit/s a to znamená, že 12 Mbit/s je rýchlosť smerom k nám, alebo inač povedané download a 1 Mbit/s je rýchlosť od nás smerom do internetu alebo upload.

Neskôr vznikla vylepšená verzia ADSL2,ktorá dosahuje rýchlosť internetu 12/3 Mbit/s a ADSL2 Plus o rýchlosti internetu 24/3 Mbit/s.

Na rýchlosť a kvalitu ADSL internetu má veľký vplyv najmä kvalita metalického medeného vedenia telekomunikačného kábla a vzdialenosť účastníka od telefónnej ústredne takzvaného DSLAM-u.

Na zachovanie požadovanej rýchlosti a kvality pripojenia do internetu,táto vzdialenosť nesmie prekročiť 5 kilometrov.

VDSL

Veľkú perspektívu do budúcna má technológia VDSL. Štandard VDSL znamená pripojenie do internetu veľmi veľkou rýchlosťou a majú ho už v ponuke aj niektorí slovenský poskytovatelia pripojenia do internetu.

Rýchlosť internetu sa dá nastaviť rôzna v obidvoch smeroch. Maximálna rýchlosť internetu VDSL je 55 Mbit/s download a 3 Mbit/s upload.

Novší vylepšený štandard VDSL2 dosahuje neuveriteľnú rýchlosť až 100 Mbit/s obidvoma smermi.  Vzdialenosť medzi účastníkom a DSLAM-om sa udáva menšia ako 1200 metrov.

PDSL

Iba pre zaujímavosť uvediem štandard PDSL. Je to prenos rýchleho internetu po štandardnom elektrickom vedení o napätí 230 voltov.

Čo potrebujem k pripojeniu sa na xDSL internet.

Keď potrebujem pripojiť iba jeden počítač k internetu postačí mi xDSL Modem.

Počítačová sieť- LAN

LAN-počítačová-sieť
Počítačová sieť LAN

 Keď chcem doma alebo vo firme pripojiť na internet viac počítačov,potrebujem vytvoriť počítačovú sieť LAN.

K pripojeniu viacerých počítačov na internet potrebujem DSL smerovač- Router. DSL router ma zvyčajne 4 kusov Ethernet LAN konektorov.

UTP-kábel
UTP Kábel

Pre ďalšie rozširovanie LAN siete budem potrebovať rozbočovač Switch (čítaj svič). Všetke počítače LAN siete sú pripojene na router UTP Patch káblom. Celková dĺžka UTP kábla nesmie prekročiť 100 metrov. Kábel je zakončený na obidvoch stranách RJ45 konektorom.

Počítačová sieť – WLAN

Počítačová sieť WLAN nazývaná tiež Wireless LAN alebo jednoducho WIFI.
WIFI je bezdrôtová sieť,dáta sú prenášané vzduchom elektromagnetickými vlnami vo frekvenčných pásmách 2,4 GHz alebo 5 GHz.Na vytvorenie bezdrôtovej domácej WIFI siete potrebujem WIFI router.

 

WIFI-Router
WIFI Router

K niektorým WIFI Routerom je možné pripojiť až 4 počítače UTP káblom a tak vytvoriť kombinovanú LAN-WLAN počítačovú sieť.

K WIFI sieti sa môžete pripájať počítačom ak ma zabudovanú WIFI kartu.
WIFI karta sa dá jednoducho do počítača do-inštalovať alebo použiť USB WIFI adaptér.

Väčšina prenosných zariadení ako sú Notebooky,Tablety alebo smartphony už v sebe máju WIFI modul zabudovaný.

WIFI
WIFI

Ak vlastníte veľký dom a na niektorých miestach máte slabší WIFI signál alebo chcete pokryť WIFI signálom väčšie územie,záhradu pri dome a podobne existuje takzvaný Repeater-zosilňovač WIFI signálu.

Existujú aj špeciálne úsporne LED žiarovky,ktoré majú v sklenenej banke zabudovaný Wi-Fi Repeater.

Takáto WIFI žiarovka osvetľuje miestnosť a zároveň zosilňuje WIFI signál. Už nebudete mať hluché miesta bez WIFI signálu.

Aby sa na vašu počítačovú sieť nepripájal niekto cudzí zvonka a prípadne vám neodcudzil dôležité dáta, je potrebné WIFI router zabezpečiť heslom.

Do routera tiež zadáte meno a heslo na prihlásenie do internetu,ktoré vám dá váš poskytovateľ pripojenia do internetu. V Routeroch je aj veľa ďalších dôležitých konfiguračných nastavení. Pre menej skúsených je to španielská dedina.

Najlepšie je, keď má Router slovenské jazykové rozhranie. Ďalej pri výbere si dajte pozor na to,  pre aký DSL štandard je Router určený. Ak máte napríklad internet ADSL 2 Plus a použijete router určený pre ADSL,bude vám to síce fungovať ale dosiahnete iba minimálnu rýchlosť pripojenia do internetu.

Nie je dobré kupovať nejaké lacné nekvalitné šroty,ktoré po dvoch-troch mesiacoch vyhodíte. Uvedomte si, že Router je stále pripojený k elektrickej sieti a bez prestávky musí pracovať dlhé roky. To zvládne iba kvalitný značkový Router. Vybral som značku ASUS, pretože sám taký router mám a som s ním veľmi spokojný.

Router Asus má nainštalovanú slovenčinu alebo češtinu v MENU a preto nastavenia sú jednoduché pre každého. Inteligentný Firmware u Routera ASUS sám zistí typ pripojenia na internet, a tak sám automaticky nastaví všetky potrebné parametre,preto inštalácia je hračkou a zvládne ju ozaj každý na tri kroky za menej ako minútu.

Stačí zadať prihlasovacie údaje do internetu a o všetko ostatné sa postará Router sám. Za minútku ste online, môžete surfovať.

Pretože vám chcem pomôcť pri výbere kvalitného routera uvediem tu niekoľko modelov:

ASUS DSL-N17U Wireless-N300 Gigabit ADSL/VDSL Router

Univerzálny Multimode Wifi router vhodný k ADSL,ADSL2,ADSL2 Plus a veľmi rýchlemu internetu VDSL a VDSL2.
Wifi pracuje na frekvencii 2.4GHz.
Asus-router
Asus DSL-N17U Wireless-N300

Tento wifi router je veľmi kvalitný,ma výborne technické parametre,rýchlosť prenosu až 300Mb/s.

 Ak si kúpite tento router a niekedy v budúcnosti si zmeníte operátora alebo pripojenie napríklad s ADSL2 na VDSL2,už nemusíte kupovať nový router,pretože tento podporuje všetky xDSL štandardy.

ASUS DSL-N66U DualBand Wireless VDSL/ADSL Router

Univerzálny Multimode dvojpásmový WIFI router. Je kvalitou a technickými parametrami podobný ako predchádzajúci model. Podporuje všetke štandardy xDSL,to znamená, že môžete ho použiť ako  na ADSL, tak aj na VDSL internetovom pripojení po telekomunikačnom metalickom vedení.

Naviac tento model má WIFI, ktoré nezávisle  pracuje na dvoch odlišných frekvenciách a to v pásme 2,4GHz a 5GHz.
Pripojenie-Routra-do-siete-internet.
Pripojenie Routra do siete internet.
 

ASUS RT-AC5300 (NET-WLRD-ASU-045)

Pre najnáročnejších používateľov internetu je troj-pásmový WIFI router ASUS RT-AC5300.

Je vhodný najmä pre náruživých hráčov online hier cez internet v reálnom čase.

Nepostrádateľný pre 4K streaming. IPTV v ultra HD 4K rozlíšení.
Sledovanie 3D ultra HD 4K online filmov. Sledovanie IPTV v multimediálnom centre KODI TV.

asus-rt-ac5300
ASUS RT-AC5300

2.) Aká je rýchlosť internetu po optickom kábli.

Druhý spôsob ako sa pripojiť k internetu je optika. V súčastnosti je najväčšia komerčná rýchlosť optického internetu na úrovni 1000 Mbit/s obidvoma smermi. V laboratóriu sa dosiahli niekoľko násobne vyššie rýchlosti ako je 1Gbit/s. Samozrejmosťou je, že k pripojeniu na optický internet potrebujeme iné koncové zariadenia ako v prípade xDSL.
B: Bezdrôtový internet

Niektorí poskytovatelia pripojenia na internet ponúkajú pripojenie technológiou WIFI. Rýchlosti takého pripojenia na internet sa pohybujú v rozmedzi od jednotiek až do niekoľkých desiatok Mbit/s.

Na prenos dát sa používa buď 2,4 alebo 5 GHz frekvenčné pásmo.

V takomto prípade vám technik od poskytovateľa pripojenia namontuje zvyčajne na strechu alebo na múr WIFI anténu. Od antény vám do bytu zvedie UTP kábel, ktorý zasuniete do sieťovej karty počítača alebo do WIFI routra, ak chcete vytvoriť domácu WIFI sieť.

Na vytvorenie takejto domácej WIFI siete použijete špeciálny WIFI router,v krajnom prípade vám poslúži aj Wifi router pre xDSL alebo kombinovaný router.

C: Mobilný internet

Mobilný internet ma tiež svoju dlhú históriu. Na začiatku keď ešte nebol mobilný internet na svete,vznikla prvá analógová mobilná sieť NMT.

Analógové mobilné telefóny boli veľké a ťažké,väčšina z nich bola zabudovaná iba v aute,lebo na prenášanie neboli praktické.

Až nástupom digitalizácie sa rozmery a hmotnosť mobilných telefónov rapídne zmenšila. Potom prišiel na trh Tablet.

Mobilný-internet
Mobilný internet

Ako prvé siete druhej generácie vznikali siete GSM a objavil sa mobilný internet.

Technológiu CSD a HSCSD v GSM sietiach zanedlho vystriedala technológia GPRS a to sa hovorilo už o mobilných sietiach 2,5 generácie. Až 2,75 generácia nám priniesla technológiu EDGE a CDMA.

Ďalej sa začali budovať nám dobre známe 3G siete a nastúpili technológie UTMS,HSDPA a HSUPA.

V dnešných dňoch sa buduje najrýchlejšia mobilná sieť štvrtej generácie LTE.
Do konca roka 2016 ma byť pokryte cele Slovensko LTE 4G internetom.

Takto bude môcť využívať technológiu rýchleho internetu LTE každý. Čo nám prinesie 5G? Zatiaľ nevieme.

Aká je rýchlosť internetu mobilných sietí.

Pozrite si prosím porovnávací graf ako sa postupom času zvyšovali rýchlosti mobilného internetu.

rýchlosť-mobilného-internetu
Porovnanie rýchlosti pripojenia do internetu u mobilných sieti.

Technológia LTE v mobilných sietiach štvrtej generácie.

 Pozor! Označenie štvrtá generácia je iba marketingový ťah na zákazníka,je to 3,9G.
Až technológia Advanced LTE zaháji oficiálne výstavbu mobilných sietí štvrtej generácie.
LTE

Dnes už nemá význam sa zaoberať staršími technológiami pripojenia do mobilnej siete. Vývoj, hlavne čo sa týka mobilných technológií a elektroniky ide takým tempom dopredu,že čo kúpite dnes o dva tri mesiace je to história,na trh príde zase niečo nové,lepšie a dokonalejšie.

Iba keď budete kupovať koncové zariadenie LTE,je dobré, ak si kúpite také,ktoré podporuje aj staršie 3G siete,ak by ste sa náhodou ocitli na mieste,kde neje ešte pokrytie mobilnou sieťou 4G technológiou LTE.

Rýchlosti u LTE technológie sa uvádzajú až do 100 Mb/s download a 50 Bb/s upload.

 S nástupom technológie Advanced LTE, na ktorú si ešte chvíľku počkáme za zvýši rýchlosť internetu na neuveriteľných 1Gb/s. Je to teoretická rýchlosť,uvidíme čo ukáže samotná prax.

LTE do mobilu alebo do tabletu.

Ak chcete využívať výhody najrýchlejšieho internetu LTE v mobilnom telefóne,musíte aj taký mobil vlastniť,ktorý podporuje LTE.

LTE-SIM-4G
4G LTE SIM Karta

Je dobre si kúpiť taký,ktorý podporuje aj staršie 3G mobilné siete.

Nielen nový telefón,ale budete potrebovať aj SIM kartu s podporou LTE. To isté platí aj pre Tablet.

Pozor! Niektoré lacné tablety podporujú pripojenie na internet iba cez WIFI a nemajú slot na vloženie SIM karty a využívanie služieb mobilného internetu.

Niektoré SIM karty nepodporujú hlasové služby,preto pre telefonovanie a surfovanie technológiou LTE budete potrebovať mobilný telefón DUAL SIM.

Telefón, do ktorého vložíte dve SIM karty,jedna na telefonovanie a druhá na 4G internet. LTE telefónov je na trhu veľa,keď mám poradiť volil by som značku SAMSUNG. Prosím vyberte si Telefón LTE alebo Tablet LTE .

LTE do Notebooku alebo do počítača.

Druhou možnosťou ako využiť služby najrýchlejšieho mobilného internetu LTE je nainštalovať si ho do notebooku alebo stolného počítača.

Na túto príležitosť vám stačí si zakúpiť USB LTE Modem,ktorý jednoducho zasuniete do USB portu Notebooku alebo počítača.

LTE-4G-Modem
LTE Modem

Do modemu vložíte SIM kartu,ktorú kúpite u vášho mobilného operátora. Jednu SIM kartu tak môžete používať v mobilnom telefóne,tablete alebo v Notebooku či v stolnom počítači.

Aby ste nemuseli kartu stále vyberať z jedného zariadenia a znova zakladať do iného je možné dať kartu nejakému expertovi naklonovať,to znamená vyrobiť niekoľko identických SIM kariet. Neviem či takéto klonovanie je legálne a či kartu naklonuje aj mobilný operátor na požiadanie,treba sa opýtať.

Pevný LTE internet do domu alebo bytu.

Existuje ďalší variant využitia služieb najrýchlejšieho LTE internetu do domácnosti.

Ten kto už nechce využívať xDSL alebo WIFI pripojenie do internetu a nemôže sa pripojiť na optický internet určite s radosťou využije pevný LTE internet.

LTE-anténa
LTE Anténa

Internetová kolektivita je veľmi kvalitná,stabilná bez výpadkov a rýchlosť pevného LTE internetu sa pohybuje až do 70 Mbit/s. Toto vysokokvalitné  pripojenie do internetu sa dá zrovnávať z optikou a v miestach kde nie je optický kábel ho s určitosťou nahradí. To je teoria ale aka bude skutočnosť,to treba overiť.

U pevného LTE internetu vám servisný pracovník na strechu domu namontuje anténu,podobne ako je to u WIFI pripojenia na internet. Pevný LTE internet majú v ponuke viacerí mobilní operátory.
Pozor! Pevný LTE internet zvyčajne pracuje na iných frekvenciách ako mobilný LTE internet.

Najlacnejší mobilný LTE internet iba za 10€.

Celkom nakoniec vám prinášam lahôdku,najlacnejší neviazaný rýchly a neobmedzený mobilný

 LTE internet,ktorý môžete mať iba za 10€ mesačne.

Nebudete na nič viazaný,tak že službu môžete kedykoľvek zrušiť bez udania dôvodu a nedostanete žiadnu zmluvnú pokutu,takže nie je čo váhať. Poponáhľajte sa,lebo lacný LTE internet po 1.1.2017 už nebude možne kúpiť.

Chcem najlacnejší LTE internet za 10€ – Ako mám postupovať?

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

ASUS 4G-N12 LTE Modemový router.

Vysokokvalitný WIFI 4G LTE/3G dvojpásmový router pracujúci na viacerých frekvenciách. Možnosť vytvorenia kombinovanej domácej siete a pripojenie na širokopásmový najrýchlejší mobilný internet.
K tomuto routru môžete pripojiť počítače káblami a súčasne sa pripájať aj bezdrôtovo cez WIFI.
Pomocou tohto Routra pripojíte všetke počítače,notebooky,Smart TV,tablety a telefóny na najrýchlejší LTE internet. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Stačí vložiť SIM kartu a inštalácia sa spustí sama. Neváhajte a vytvorte si najlacnejšiu domácu sieť s najrýchlejším 4G LTE internetom.
asus-lte-router
ASUS 4G-N12 LTE Router 
 LTE router

Kúpil som si zariadenie, ktoré podporuje službu LTE internet za 10€. Čo robiť ďalej?

Ak už máte doma zariadenie ,ktoré podporuje službu rýchly mobilný LTE internet za 10€ potrebujete už iba SIM kartu, na ktorej je aktivovaná služba. Navštívite internetovú stránku www.swan.sk
 a vyplníte objednávku. Nezabudnite zaškrtnúť súhlas zo všeobecnými podmienkami poskytovania služieb, kliknúť na bezpečnostný prvok – nie som robot a službu objednajte.
Následne vám kuriér zadarmo doručí na uvedenú adresu SIM kartu a zmluvu, ktorú podpíšete.
 Po podpise zmluvy vám bude najneskôr na druhý pracovný deň po doručení podpísanej zmluvy kuriérom služba LTE internet za 5€ aktivovaná. Zaplatíte iba 5€ za aktiváciu a potom každý mesiac platíte po 5€.
V balíku dostanete až 100GB dát za neuveriteľnú cenu,iba 5€ na mesiac. Služba je bez viazanosti,môžete kedykoľvek skončiť ju využívať bez uvedenia dôvodu a bez zmluvnej pokuty.

Inštalácia služby LTE internet za 10€.

Ak už máte doma zariadenie podporujúce službu LTE internet za 10€ a aktivovanú SIM kartu od telekomunikačného operátora Swan Multimédia, pustite sa do inštalácie.

Inštalácia do mobilu je jednoduchá,stačí vložiť SIM kartu do mobilu a zadať PIN kód uvedený na karte.

Inštalácia do Notebooku spočíva vložením SIM karty do USB modemu a modem zasunúť do USB portu Notebooku alebo počítača. Po zapnutí Notebooku sa spusti inštalácia sama. Pokračujte podľa pokynov na obrazovke. Podobne je to z inštaláciou do routeru. Ak nebudete niečomu rozumieť,prečítajte si priloženú inštalačnú príručku.

Po inštalácii môžete smelo využívať výhody kvalitného rýchleho LTE internetu štvrtej generácie.

Pozor!!!
 Službu 4G INTERNET je možné objednať od operátora SWAN iba do konca roka 2016.
Po novom roku majú na službu 4G INTERNET v2 za 10€ nárok iba existujúci zákazníci.
Novy zákazník si po 1.1.2017 môže objednať iba balíky TO.na rok alebo TO.DOMA

Páči sa vám článok? Našli ste informácie, ktoré potrebujete? Využijete službu rýchly LTE internet za 5€?
 Ak áno, prosím zdieľajte článok na sociálnych sietiach.

 Možno práve teraz vaši známi potrebujú rýchle a kvalitné pripojenie na internet a zdieľaním článku im pomôžete a dáte im dobrý tip.

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: