Čo nám priniesla technológia indukčného ohrevu do domácnosti?

Indukčný sporák

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Indukčný šporák – najúčinnejšie varenie.

Aké sú výhody a nevýhody varenia potravín indukčným ohrevom? Aké vlastnosti ma mať dokonalá varná doska? Prečo využívať technológiu indukčného ohrevu vo vlastnej kuchyni? Nie len na tieto otázky vám odpovie nasledujúci článok.
 

Technológia indukčného ohrevu sa v minulosti využívala výhradne v priemysle. Na tavenie a kalenie kovov sa používali vysokofrekvenčné indukčné pece.

Bol to v princípe výkonný vysokofrekvenčný transformátor. Primárne vynutie tvorilo niekoľko tisíc závitov hrubšieho medeného drôtu a sekundár bol iba jeden závit tvorený samotnou taveninou kovu.

Vysokofrekvenčné sekundárne  prúdy o intenzite niekoľko 100 až 1000 ampérov za krátku dobu roztavili kov do žeravá na niekoľko 1000 stupňov Celzia. Takto sa taví železná ruda dodnes.

Princíp indukčného ohrevu.

Hlavnou časťou indukčného variča alebo je cievka z hrubšieho medeného lanka napajaná  striedavým prúdom o intenzite niekoľko ampérov. Do cievky je privádzaný vysokofrekvenčný striedavý prúd niekoľko desiatok kilohertzov z vysokofrekvenčného oscilátora. Oscilátor je riadený zabudovanou elektronikou.

Na podobnom princípe pracuje aj mikrovlná rúra,lenže namiesto cievky je použitý magnetrón,ktorý vysiela mikrovlny ktoré rozkmitajú atómy vo vode obsiahnutej v potravinách a je použitá omnoho väčšia frekvencia striedavého prúdu.

Využitie technológie indukčného ohrevu v domácnosti.

V domácnosti sa používa technológia indukčného ohrevu najmä na prípravu a ohrev pokrmov.

Na trhu sú dostupné indukčné variče alebo indukčné varné dosky. Potom sú to indukčné varné dosky určené na zabudovanie do kuchynskej linky, alebo kombinované šporáky z indukčnou varnou doskou.

Indukčný varič alebo indukčná varná doska nepoužíva teplo k ohrevu potravin z horáka alebo vyhrievacej špirály, ale funguje na princípe elektromagnetickej indukcie.

Elektromagnetická indukcia vzniká pôsobením cievky na dno kovového hrnca alebo panvice. Kovové dno v magnetickom poli vysokofrekvenčného transformátora pôsobí ako sekundárne vynutie,takzvaný závit na krátko,v ktorom sa indukujú virivé prúdy a takto priamo zohrievajú dno nádoby.

Varna doska sa až neskôr nahrieva od dna nádoby,čo je opačný proces, ako pri klasickom ohreve.

Prečo by ste si mali obľúbiť indukčný ohrev.

[lockercat]

  • Hlavným dôvodom používania indukčného ohrevu v domácnosti je ekonomická príprava varených pokrmov. Pretože indukčný šporák alebo varič pracuje na princípe transformátora,jeho účinnosť je takmer 99 percent a preto je prevádzka vysoko efektívna a hospodárna.
  •  Pri ohreve sa priamo ohrieva dno nádoby,takto nevznikajú žiadne straty pri prechode tepla cez sklo-keramickú dosku. Ako dobre vieme sklo a keramika nie sú dobré vodiče tepla,skôr izolanty,kladú veľký tepelný odpor a preto vznikajú veľké tepelné straty.
  • Druhým dôvodom ekonomickej prevádzky je to, že u indukčného ohrevu teplo vzniká presne tam, kde ho najviac potrebujeme a neuniká okolo hrnca ako pri klasickom varení na plyne alebo na elektrickej varnej špirále. Ďalej je to rovnomernosť ohrevu a presná regulácia vďaka polovodičovým triakom.
  • Tretím dôvodom je rýchlosť varenia pokrmov na indukčnej doske. Takto si ušetrite až 70% svojho drahocenného času. Viete si živo predstaviť aký je to bonus v našej uponáhľanej dobe a nakoniec aj čas sú peniaze, tak ho predsa nepremrháme pri varení.
  • Štvrtým a veľmi dôležitým dôvodom prečo používať indukčný ohrev na varenie v domácnosti je bezpečnosť.
  •  Keď hrnce alebo panvicu odstavíte z varnej dosky,preruší sa indukcia a žiadne teplo sa ďalej nevytvára. Keď zabudnete indukčný šporák alebo varič vypnúť,po nejakej krátkej dobe sa vypne sám. Niektoré kvalitnejšie a drahšie indukčné dosky majú v sebe zabudovanú  inteligenciu,napríklad vedia rozpoznať, keď je nádoba prázdna tak znížia výkon alebo sa samočinne vypnú, ak hrozí vyvretie vody alebo iného obsahu.
  • Po vypnutí varnej dosky nemôže sa stať, že si spálime prsty náhodným dotykom.
  • Nehrozí požiar,výbuch alebo otrava, ak zabudneme indukčný ohrev vypnúť alebo ho necháme dlhšiu dobu bez dozoru,čo sa nedá povedať o klasickom ohreve alebo o plynovom šporáku.
  • Posledný bod je lacná ekonomická prevádzka a moderný životný štýl.

Záporná stránka indukčného ohrevu.

O kvalitách indukčného ohrevu sme si povedali v predchádzajúcom odstavci a teraz sa pozrieme na negatívnu stránku veci.

Pri indukčnom ohreve vzniká hluk a vibrácie.

Malý hrnček môže ľahko vibrovať. Veľké hrnce a najmä hrnce s hrubým dnom môžu spôsobovať slabý hluk. Pretože indukčná doska pracuje na frekvencii 20 až 60  kilohertz,rozvibruje molekuly v dne hrnca a takto sa zohrieva hrniec,vzniká aj hluk ako sprievodný jav indukčného ohrevu a nie je to závada.

Každý hrniec vydáva iný špecifický zvuk. Najviac hučí hrniec z hrubým dnom, ale zároveň aj najskôr sa zohreje. Preto vám odporúčam dokúpiť nádoby a hrnce určené na varenie indukčným ohrevom.

Ďalším zdrojom hluku je ventilátor zabudovaný vo varnej doske,ktorý slúži na odvetranie zbytkového tepla z citlivých výkonových elektronických polovodičových súčiastok. Existujú rôzne ventilátory,axiálne,radiálne,rôznej konštrukcie. Hlučné ventilátory sú iba v lacnejších a menej kvalitných indukčných doskách.

Ak sa chystáte kúpiť sporák,musíte sa rozhodnúť medzi voľne stojacím sporákom alebo zabudnuteľným do kuchynskej linky. 
[/lockercat]

Indukčná varná doska určená na zabudovanie do kuchynskej linky:

Pri výbere indukčnej varnej dosky dbajte na jej rozmer. Musíte si vybrať takú aby presne pasovala do vašej kuchynskej linky a nezabúdajte ani na hore uvedene funkcionality kvalitnej  varnej dosky.
K indukčnej varnej doske si dokúpte elektrickú rúru určenú na zabudovanie do kuchynskej linky.
Pritom tiež berte ohľad na kvalitu,funkcionality,samočistiace schopnosti,ovládacie prvky a držte sa hore uvedených odporúčaní. Kupujte iba kvalitu,ktorá vám bude k vašej spokojnosti slúžiť dlhé roky.
Ak potrebujete indukčný varič alebo indukčnú dvojplatničku,tiež posudzujte výrobok podľa hore uvedených kvalitatívnych kríterií a kupujte iba výrobky značkovej kvality.

 Pozor na predražené výrobky od špekulatívnych obchodníkov. Nenechajte sa nachytať.

Pre indukčne varenie potrebujete aj špeciálne hrnce,napríklad Tescoma

Bol pre vás článok užitočný? Našli ste v ňom informácie ktoré ste hľadali? 
Ak sa vám článok páči prosím posuňte ho ďalej,zdieľajte na sociálnych sietiach. Ďakujem

Written by 

Píšem recenzie,návody,zaujímavosti z elektroniky a IT.

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: