Čo nám priniesla technológia indukčného ohrevu do domácnosti?

Indukčný sporák

Posledná aktualizácia dňa by Milan Tulenko

Hodnotenie:

Indukčný šporák – najúčinnejšie varenie.

Aké sú výhody a nevýhody varenia potravín indukčným ohrevom? Aké vlastnosti ma mať dokonalá varná doska? Prečo využívať technológiu indukčného ohrevu vo vlastnej kuchyni? Nie len na tieto otázky vám odpovie nasledujúci článok.
 

Technológia indukčného ohrevu sa v minulosti využívala výhradne v priemysle. Na tavenie a kalenie kovov sa používali vysokofrekvenčné indukčné pece.

Bol to v princípe výkonný vysokofrekvenčný transformátor. Primárne vynutie tvorilo niekoľko tisíc závitov hrubšieho medeného drôtu a sekundár bol iba jeden závit tvorený samotnou taveninou kovu.

Vysokofrekvenčné sekundárne  prúdy o intenzite niekoľko 100 až 1000 ampérov za krátku dobu roztavili kov do žeravá na niekoľko 1000 stupňov Celzia. Takto sa taví železná ruda dodnes.

Princíp indukčného ohrevu.

Hlavnou časťou indukčného variča alebo je cievka z hrubšieho medeného lanka napajaná  striedavým prúdom o intenzite niekoľko ampérov. Do cievky je privádzaný vysokofrekvenčný striedavý prúd niekoľko desiatok kilohertzov z vysokofrekvenčného oscilátora. Oscilátor je riadený zabudovanou elektronikou.

Na podobnom princípe pracuje aj mikrovlná rúra,lenže namiesto cievky je použitý magnetrón,ktorý vysiela mikrovlny ktoré rozkmitajú atómy vo vode obsiahnutej v potravinách a je použitá omnoho väčšia frekvencia striedavého prúdu.

Využitie technológie indukčného ohrevu v domácnosti.

V domácnosti sa používa technológia indukčného ohrevu najmä na prípravu a ohrev pokrmov.

Na trhu sú dostupné indukčné variče alebo indukčné varné dosky. Potom sú to indukčné varné dosky určené na zabudovanie do kuchynskej linky, alebo kombinované šporáky z indukčnou varnou doskou.

Indukčný varič alebo indukčná varná doska nepoužíva teplo k ohrevu potravin z horáka alebo vyhrievacej špirály, ale funguje na princípe elektromagnetickej indukcie.

Elektromagnetická indukcia vzniká pôsobením cievky na dno kovového hrnca alebo panvice. Kovové dno v magnetickom poli vysokofrekvenčného transformátora pôsobí ako sekundárne vynutie,takzvaný závit na krátko,v ktorom sa indukujú virivé prúdy a takto priamo zohrievajú dno nádoby.

Varna doska sa až neskôr nahrieva od dna nádoby,čo je opačný proces, ako pri klasickom ohreve.

Prečo by ste si mali obľúbiť indukčný ohrev.

Zdieľať na odomknutie obsahuimage/svg+xml

Odomknite tento exkluzívny obsah pomocou jedného z tlačidiel na zdieľanie.

Indukčná varná doska určená na zabudovanie do kuchynskej linky:

Pri výbere indukčnej varnej dosky dbajte na jej rozmer. Musíte si vybrať takú aby presne pasovala do vašej kuchynskej linky a nezabúdajte ani na hore uvedene funkcionality kvalitnej  varnej dosky.
K indukčnej varnej doske si dokúpte elektrickú rúru určenú na zabudovanie do kuchynskej linky.
Pritom tiež berte ohľad na kvalitu,funkcionality,samočistiace schopnosti,ovládacie prvky a držte sa hore uvedených odporúčaní. Kupujte iba kvalitu,ktorá vám bude k vašej spokojnosti slúžiť dlhé roky.
Ak potrebujete indukčný varič alebo indukčnú dvojplatničku,tiež posudzujte výrobok podľa hore uvedených kvalitatívnych kríterií a kupujte iba výrobky značkovej kvality.

 Pozor na predražené výrobky od špekulatívnych obchodníkov. Nenechajte sa nachytať.

Pre indukčne varenie potrebujete aj špeciálne hrnce,napríklad Tescoma

Bol pre vás článok užitočný? Našli ste v ňom informácie ktoré ste hľadali? 
Ak sa vám článok páči prosím posuňte ho ďalej,zdieľajte na sociálnych sietiach. Ďakujem

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky: