Aký operačný systém je najlepší.

OS

Počítač z operačným systémom alebo bez neho?

Väčšina zákazníkov kupuje počítač alebo notebook z operačným systémom Windows OS alebo Mac OS X od Apple čo je veľmi veľká chyba. Vedeli ste, že môžete mať operačný systém aj celkom zadarmo? A vedeli ste, že niektoré veci zadarmo sú oveľa lepšie ako platené? Viete čo je to operačný systém LINUX?

Operačný systém Linux nielen že je úplne zadarmo na stiahnutie z internetu na legálne použivanie, ale je aj veľmi výkonný,stabilný a v poslednom období ho inštaluje a používa nie len čoraz viac bežných užívateľov výpočtovej techniky ale aj rôzne organizácie a firmy.

operačný systém Linux
LINUX – VÝKONNÝ – STABILNÝ – SEXY
Operačný systém Linux je oveľa bezpečnejší a k svojej činnosti spravidla ani nepotrebuje Antivírový softvér, čo mu pridáva aj na stabilite a výkone.
V Linuxe nemusíte odstraňovať žiadne Spiware,Adware a podobnú háveď a vôbec sa nemusíte starať o údržbu systému a napríklad na takú de-fragmentáciu alebo čistenie disku môžete úplne zabudnúť.
Do operačného systému Linux sa bez vášho vedomia nedostanú žiadne špehovacie programy,pretože každá zmena v systéme je chránená heslom, ktoré si zadáte pri inštalácii operačného systému Linux.
Operačný system Linux aj po niekoľkých rokoch od inštalácie beží rýchlo, svižne ako keby bol práve teraz nainštalovaný a nezbadáte žiadne spomaľovanie, ako je to u operačného systému Windows alebo Android na mobilných zariadeniach.

Dávno sú už preč časy, keď operačný system Linux používali iba odborníci na výpočtovú techniku, a bez znalosti príkazového riadku sa obyčajný človek v ovládaní Linuxu ďalej nepohol.

Dnešný Linux je už vybavený grafickým prostredím, ktoré je na ovládanie prijateľnejšie ako Windows a ľahko si na neho zvyknete a naučíte sa ho ovládať.

Ak sa vám grafické prostredie v Linuxe nebude pozdávať, alebo páčiť jednoducho si nainštalujete iné a medzi grafickými prostrediami si môžete jednoducho prepínať. Na výber mate hneď niekoľko grafických prostredí.

Ja najviac používam XFCE,pretože je najrýchlejšie a najmenej zaťažuje system a dobré funguje aj na úplne starých počítačoch a notebookoch.

Okrem XFCE si môžete vyskúšať napríklad GNOME,GDE,MATE,CINNAMON,ENLIGHTENMENT a ďalšie.

Linux jednoducho nainštalujete na akýkoľvek počítač alebo Notebook,dokonca už existujú verzie pre tablet alebo mobilný telefón tipu Smart-fón.

Linux môžete inštalovať aj na úplne starý počítač alebo Notebook kde ste pôvodne mali už dávno nepodporovaný Windows XP,2000 a podobne a takto oživiť aj úplne starý hardvér.

 

Prečo nekupovať operačný systém Windows.

V prvom rade prečo nekupovať operačný systém Windows je jeho cena,ktorá sa pohybuje pri jednej licencií na jeden počítač alebo notebook  vysoko nad  100€ a operačný systém Linux je úplne zadarmo. Keď chcete používať operačný systém Windows na viacerých počítačoch samozrejme musíte kúpiť aj viacej licencií  operačného systému Windows,ale operačný systém Linux môžete používať na ľubovoľnom počte počítačov v domácnosti alebo vo firme úplne zadarmo.

Ak sa predsa len rozhodnete pre operačný system WINDOWS,alebo z nejakého iného dôvodu nemôžete použiť LINUX,je možne kúpiť Windows aj na USB médiu pre 32 alebo 64 bitovú architektúru.


Prevádzka počítača, alebo notebooku pripojeného na internet bez kvalitného anti-vírového programu je nemožná. Aj keď máte v počítači nainštalovaný potrebný security antivírový program, aj tak nie ste stopercentne chránený.Ďalšou veľmi dôležitou vecou prečo si nekupovať Windows je veľká náchylnosť  operačného systému Windows na rôzne víry,spyware,adware,červy,trójske kone a inú škodlivú háveď.


Nejaký Hacker sa môže nabúrať do vášho počítača cez internet a môže vás sledovať cez vašu web kameru,odpočúvať o čom sa zhovárate alebo ukradnúť vám vaše dôležité dáta, ako napríklad rôzne heslá,vaše kontaktné údaje,rodné číslo alebo číslo vašej bankomatovej karty a neskôr vám môže vybieliť váš bankový účet.

Aj keď Windows 10 je už na inej vlne zabezpečenia a ma oveľa kvalitnejšie zabezpečenie ako mal Windows XP, Windows 2000 a iné OS ale stále musíte byť na pozore.

Naviac antivírový program využíva určitú výpočtovú kapacitu počítača a preto ho určitým spôsobom spomaľuje,lenže Windows sa bez neho nezaobíde.

Každý operačný systém Windows musí mať nainštalovaný Antivírový program.

Operačný systém Linux naproti tomu je ináč koncipovaný a je omnoho viac a lepšie zabezpečený ako Windows. Linux vo väčšine prípadov nepotrebuje mať nainštalovaný žiadny antivírový ani anti-spyware program.

Pri každej inštalácií nového programu si operačný systém linux vypýta správcovské heslo,bez ktorého sa nič do počítača nainštalovať nedá.
Preto sa do počítača nenainštaluje žiadny vírus alebo spyware, ako je to v operačnom systéme Windows.

Určite  ste si všimli, že ak používate dlhšie počítač z nainštalovaným operačným systémom Windows,počítač neskôr spomaľuje,stráca na výkone,už nie je to čo v prvý deň, keď ste ho doniesli domov z predajne alebo po čerstvo nainštalovanom operačnom systéme Windows. Prečo je to tak? Počítač môžu spomaľovať rôzne vírusy,spyware,adware, ktoré váš antivírový program nezachytil.

Systémy ukladania dát na pevný disk.

Operačný systém Windows používa na čítanie a ukladanie dát na pevný disk (Hard-disk) súborový systém FAT, NTFS alebo exFAT.

Je to trochu neusporiadaný systém, pretože z jedného sektora sa dáta čítajú a na iný sektor zapisujú. Po nejakom čase sú jednotlivé súbory tak porozdeľované a porozhadzované po celom pevnom disku,že je k nim ťažší prístup a treba ich dlhšie hľadať. Preto stráca počítač na výkone a spomaľuje sa.

Jediný liek na to ako znova zrýchliť počítač je pekne poukladať rozhádzané údaje na pevnom disku,takzvaná defragmentácia pevného disku. Preto o operačný systém Windows sa musíte pravidelne starať,čistiť databázy,odinštalovať nepotrebný software,defragmentovať pevný disk,spúšťať antivírové a anti-spyware programy na kontrolu počítača,odstraňovať vyry a spyware.

Takáto údržba počítača zaberie niekoľko hodín a keď ju neviete urobiť sami musíte si to dať urobiť za nemalý poplatok v špecializovanej firme.

Naproti tomu operačný systém Linux používa moderný súborový systém ext4. Samozrejme tých súborových systémov je viac,ale tu sa s tým zaoberať nebudem. Súborový systém ext4 obsahuje nástroje, ktoré obmedzujú fragmentáciu pevného disku a preto počítač je stále výkonný a svižný ako v prvý deň po inštalácii Linuxu,aj keď sa používa niekoľko rokov.

Preto pri používaní operačného systému Linux nepotrebujeme na počítači robiť žiadnu údržbu a počítač stále pracuje rýchlo,výkonne ako v prvý deň po inštalácii operačného systému Linux.

                                     Software – programove vybavenie počítača.

Ak chcete si do počítača s operačným systémom Windows nainštalovať ďalší software,musíte ho kúpiť alebo prácne hľadať po internete,potom stiahnuť, nainštalovať a zaplatiť licenciu. 


Samozrejme, že do operačného systému Windows je veľa programov takzvaných FREEWARE – zadarmo.

 Potom sú to programy na odskúšanie na určitú dobu,ale keď ich chcete používať aj ďalej,musíte si priplatiť. Ak potrebujete nejaké kancelárske alebo grafické programy,špeciálny CAD software alebo program na prácu zo súbormi či lepšie hry bez platenia sa nezaobídete.

LINUX – Softvér zadarmo.

Jednoduchšie je to u operačného systému Linux, lebo máte všetko na jednom mieste – sú to takzvané repozitáre software,nič nemusíte hľadať po internete a všetko si nainštalujete alebo odinštalujete jedným kliknutím. Repozitár software obsahuje niekoľko tisíc programov a všetky sú úplne zadarmo.
správca-softvéru

Akú distribúciu operačného systému LINUX vybrať.

U operačného systému windows máme niekoľko systémov na zakúpenie a to je napríklad Windows 7,8,10,staršie boli Windows xp, 2000,78,75. Windows vyrába softvérový gigant,firma Microsoft.

Ponuka operačného systému Linux je veľmi široká. Pretože operačný systém Linux programujú dobrovoľníci,určité skupiny ľudí, ktorí to pre nás robia zadarmo vo svojom voľnom čase,vzniklo niekoľko desiatok až stoviek takzvaných distribúcií operačného systému Linux. Najprv vznikli základné distrá, od ktorých postupom času sa tvorili odvodeniny.

Najznámejšie distribúcie Linuxu sú LinuxMint,Debian,Ubuntu,openSUSE,Manjaro,Fedora,Arch a iné. Všetke distribúcie Linuxu nájdete na stránke: https://distrowatch.com

Existuje aj špeciálny operačný system Linux od spoločnosti Google a vola sa Chrome OS.

Niektorý výrobcovia notebookov už vo výrobe inštalujú operačný system Chrome OS a takéto notebooky sa volajú chromebooky.

CHROMEBOOK si môžete kúpiť napríklad tu:

Ďalšie informácie a cena produktu

Linux MINT.

Pravdepodobne asi najviac používaná distribúcia Linuxu nielen na Slovensku ale aj vo svete je LINUX MINT – pripravil som pre vás krátke video na predstavenie Linuxu MINT.

V operačnom systéme linux nemusíte použivať iba jedno grafické prostredie ako je to vo Windowse, ale máte možnosť doinštalovať si ďalšie a medzi nimi sa jednoducho prepínať.

Najznámejšie grafické prostredia pre operačný systém Linux sú: GNOME,MATE,KDE,XFCE,Cinamon,Fluxbox a Elightenment.

Na plochu Linuxu si môžete doinštalovať  takzvané Gadgets,napríklad hodiny a dátum,predpoveď počasia,rádio alebo video prehrávač a podobne. Takto si vytvoríte plochu presne na mieru podľa seba,takú ktorú nikto iný nemá a budete výnimočný.

V minulosti som vyskúšal viac ako 50 distribúcii Linuxu,naviac sa mi osvedčil Linux Mint ktorý je aj na prvom mieste v hodnotení distribúcií na stránke https://distrowatch.com a grafické prostredie XFCE a MATE.

Linux Mint –  používam už asi sedem rokov a som z ním veľmi spokojný.

Prosím pozrite si druhe video ako to v praxi vyzerá.

Ak chcete ušetriť 25% a viac,

kúpte si Notebook  bez operačného systému.

Ak už máte nový Notebook doma,môžete sa pustiť do inštalácie operačného systému LINUX.

Každá distribúcia Linuxu sa dá legálne a zadarmo stiahnuť z internetu. Stačí si vybrať,stiahnuť a vypáliť na CD alebo DVD disk prípadne vytvoriť inštalačný USB kľúč. Potom jednoducho z inštalačného media,CD,DVD alebo USB kľúča nainštalujete Linux na váš nový Notebook.

Jedna veľká skupina Notebookov ma už nainštalovaný operačný system Linux od výroby. Takýto Notebook sa vola ChromeBook,preto že ma operačný system od spoločnosti Google a je to Operačný systém chrome.

ChromeBook je veľmi výkonný a rýchly,štartuje už za niekoľko sekúnd.

Inštalácia operačného systému Linux Mint.

Operačný systém Linux Mint si môžete celkom zadarmo stiahnuť zo stránky Linux Mint.

Je to stránka pre českú a slovensku komunitu nadšencov a používateľov operačného systému Linux Mint. Linux Mint je kompletne preložený do slovenského jazyka, tak nemusíte sa ničoho obávať pri inštalácii a používaní, ak neviete po anglicky.

Stiahnutie operačného systému Linux Mint z internetu:

Pred sťahovaním Linuxu Mint si na download stránke Linuxu vyberte pre akú architektúru počítača chcete stiahnuť Linux Mint,to znamená 32 alebo 64 bit a aké grafické prostredie požadujete, Cinamon,MATE,XFCE alebo KDE. 

Po stiahnutí operačného systému Linux Mint ho napáľte na DVD medium ako ISO súbor,ISO obraz alebo vytvorte bott spustiteľný USB-flash disk na USB kľuč z ktorého neskôr budete inštalovať operačný systém na počítač alebo notebook,či iný hardvér.
 

Inštalácia operačného systému Linux Mint

Po vložení DVD media z inštalačnými súbormi Linux Mint do mechaniky alebo pripojení USB kľúča do USB portu reštartujeme počítač alebo notebook.

Ešte pred opätovným štartom systému stlačíme klávesu F12 alebo F2, aby sme sa dostali do Biosu. V Biose nastavíte odkiaľ ma počítač spustiť Bott. V našom prípade buď CD-DVD alebo USB. Po potvrdení chvíľu počkajte, pokiaľ nenabehne operačný systém Linux Mint. 

Veľmi dôležitou výhodou operačných systémov Linux je aj to, že môžete si linux najprv vyskúšať z DVD media alebo USB disku bez inštalácie na počítač a až neskôr nainštalovať. Pozrite si tretie video.

Druhou vlastnosťou je možnosť nainštalovať Linux vedľa operačného systému Windows a urobiť takzvaný dual Bott.

 Po takejto inštalácii pri zapnutí počítača si vyberiete, či chcete aby sa vám spustil Windows alebo Linux.

Na windowse sa nič nezmení a z Linuxu môžete pristupovať aj k súborom, ktoré sú vo Windowse.
V linuxe si môžete nainštalovať program WINE,v ktorom môžete spúšťať aj programy určené pre Windows najmä niektoré hry. ktoré ste si vo Windowse obľúbili a nechcete sa ich jednoducho vzdať.

Inou alternatívou je inštalácia virtual boxu, v ktorom môžete spúšťať nielen operačný systém Windows, ale môžete si v ňom spúšťať a skúšať akékoľvek distribúcie operačného systému Linux.

Viac informácii si prečítajte v knihe: Učebnice ABC/Linuxu


 

LINUX ako niečo navyše


OpenMagazín
 


Páčil sa vám článok? Ak áno,posuňte ho ďalej,zdieľajte- komentujte. Ďakujem.

Written by Milan Tulenko

Autor tohto článku nemá nijakú spojitosť s aplikáciou KODI ani s doplnkami tretích strán a preto nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadnú ujmu pri inštalácií a používaní týchto doplnkov. Ak sa rozhodnete inštalovať a používať neoficiálne doplnky, robíte tak na vlastnú zodpovednosť!

Prečítajte si aj ďalšie podobné príspevky:

Tento text je chránený proti kopírovaniu !!!